khanekhodro

۵ هزار کارگر خدماتی شهرداری رشت ۳ ماه مزد و ۱۰ ماه بیمه طلبکارند

کلانشهر : جمعی از کارگران خدماتی شهرداری منطقه مناطق ۵ گانه شهرداری رشت در استان گیلان در تماس با خبرنگار ایلنا، از چندین ماه مطالبات مزدی و بیمه‌ای پرداخت نشده خود خبر دادند.

یکی از کارگران گفت: حدود ۵ هزار نفر در بخش خدماتی شهرداری مناطق ۵ گانه تحت مسئولیت سه شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستیم که دست‌کم در سه ماه گذشته (آبان، آذر و دی ماه) دستمزد دریافت نکرده‌ایم. جدا از دستمزد، حق بیمه ما به تامین اجتماعی نیز پرداخت نشده و در برخی ماه‌های سال دفترچه‌های درمانی برخی کارگران فاقد اعتبار و تمدید و تعویض است.

وی با بیان اینکه چندین سال است که مطالبات مزدی کارگران خدماتی شهرداری رشت با تاخیر پرداخت می‌شود، و در این زمینه کسی پاسخگو نیست، در ادامه گفت: جدا از مطالبات مزدی و بیمه‌ای از ابتدای فروردین ماه سال جاری، افزایش دستمزد کارگران خدماتی لحاظ نشده و کارگران کماکان مطابق با مصوبه مزدی سال ۹۷ شورای عالی کار حقوق گرفته‌اند.

یکی دیگر از کارگران خدماتی شهرداری رشت گفت: بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر به کارگران شهرداری باعث شده که ما کارگران از حداقل‌های مزدی محروم باشیم.

وی عنوان کرد: آنچه کارگران خدماتی شهرداری رشت هر ماه به عنوان دستمزد می‌گیرند، حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی کارگران خدماتی به ویژه کارگران شیف شب (که باید اضافه‌کاری آنها محاسبه و پرداخت شود) از دریافت اضافه‌کاری محروم هستند.

این کارگر افزود: سال جاری درحالی افزایش حقوق نداشته‌ایم که حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌شود که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

به گفته این کارگر خدماتی شهرداری رشت؛ در حال حاضر یکی از موارد انتقاد کارگران پرداخت نشدن ۴ درصد هزینه بازنشستگی تعدادی از کارگران است که می‌خواهند با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور خود را بازنشسته کنند. بخش دیگری از مشکلات این کارگران ناقص بودن سوابق بیمه‌ای آنها برای بازنشستگی است.

او در تشریح جزئیات این مطلب گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از کارگران خدماتی به دلیل پرداخت نشدن ۴ درصد هزینه بازنشستگی از سوی شهرداری ماه‌هاست، نمی‌توانند از بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور استفاده کنند. در عین حال برخی کارگرانی که به سن بازنشستگی رسیده‌اند به دلیل سوابق ناقص بیمه‌ای امکان بازنشسته شدن ندارند و به همین دلیل چندین سال دیگر باید کار کنند تا سوابق بیمه‌ای خود را برای بازنشسته شدن کامل کنند.

این کارگر افزود: شهر رشت یکی از بزرگترین شهرهای شمالی کشور است و برخلاف ادعای برخی مسئولان شهری از منابع مالی کافی برای پرداخت به موقع حقوق کارگران برخودار است؛ بنابراین از مسئولان بالادستی درخواست داریم پیگیر وضعیت مطالبات ما کارگران شاغل در مجموعه شهرداری رشت بویژه کارگران واحد خدماتی باشند.

تلاش خبرنگار ایلنا برای برقراری تماس با ناصر حاج محمدی (شهردار رشت) و احد رمضانپور نرگسی و محمدحسن علیپور (دو عضو شورای شهر رشت) جهت پیگیری و دریافت اطلاعات دقیق‌تر مطالبات کارگران تا ساعت مخابره این خبر بی‌نتیجه ماند.

محمدحسن علیپور روز دوشنبه (۳۰ دی ماه) با ابراز ناراحتی از تاخیر در پرداخت حقوق کارگران شهرداری رشت گفته است: با تمام احترامی که برای مدیران مناطق شهرداری رشت قائلم اما اگر مدیران، توان پرداخت حقوق کارگران را ندارند هرچه سریعتر استعفا دهند.

وی پیش از این نیز در تاریخ یازدهم آبان ماه سال جاری در گفتگو با ایلنا ضمن بیان اینکه کارگران شهرداری بین دو تا چهار ماه معوقه مزدی طلب دارند، گفته بود: شهرداری رشت حدود ۳۶۰ میلیارد تومان از نهادهای مختلف دولتی و خصوصی طلبکار است که اگر بتواند با همکاری مسئولان استانی و شهرستانی این مطالبات را وصول کند، مشکلات مالی شهرداری و مشکل تعویق حقوق کارگران نیز مرتفع خواهد شد.

 

 

ایلنا