در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت مطرح شد

تشکیل کمیته حقوق شهروندی در رشت / شب های فرهنگی کتاب در رشت برگزار می شود


۱۳۹۷/۰۸/۳۰ - ۰۰:۰۰ | کد خبر: ۵۲ چاپ
تشکیل کمیته حقوق شهروندی در رشت / شب های فرهنگی کتاب در رشت برگزار می شود

تشکیل کمیته حقوق شهروندی با هدف جلب‌توجه و ارتقای این حوزه و برگزاری شب‌های فرهنگی رشت از مهم‌ترین مباحث مطرح‌شده در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت بود.

به گزارش کلانشهر24 به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت عصر امروز در پنجاه و دومین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت در سالن جلسات شورا با تبریک آغاز هفته وحدت اظهار کرد: امیدوارم همچون گذشته و علیرغم تمامی توطئه‌های دشمنان در راستای ایجاد تفرقه ما بین شیعه و سنی بتوانیم با حفظ وحدت و همدلی در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی کنیم.

تشکیل کمیته حقوق شهروندی در رشت

محمدحسن عاقل منش با گرامیداشت فرارسیدن هفته بسیج  گفت: حضور دلاورانه بسیجیان غیور در تمامی عرصه‌ها بالأخص جنگ تحمیلی بر تمامی معادلات دشمنان تأثیرگذار بوده و حضور آنان همواره و در تمام عرصه‌ها موجب سربلندی و سرافرازی ایران اسلامی‌شده است.

وی با بیان اهداف کمیسیون فرهنگی شورای رشت افزود: ما قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های مدون در راستای ارتقای حقوق شهروندی گام‌های اساسی برداریم.

عاقل منش به اهمیت و جایگاه حقوق شهروندی از نگاه اسلام اشاره کرد و گفت: در دین مبین اسلام و در بسیاری از احادیث و روایات نسبت به این مهم توجه و تأکید فراوان شده و یقیناً در شرایط فعلی جامعه پرداختن و توجه به این موضوع از اولویت‌های اصلی است.

وی با تأکید بر اینکه شهروندان مطالبه گر در تحقق حقوق شهروندی نقش مهمی ایفا می‌کنند بیان کرد: مشارکت شهروندان در حوزه حقوق شهروندی موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا به حضور مشاورانی از دستگاه‌های مختلف دولتی در این کمیسیون اشاره کرد و‌ گفت: قصد داریم با بهره‌مندی از این ظرفیت نسبت به برگزاری جلسات ماهیانه در قالب کمیته حقوق شهروندی و به‌منظور تحقق هر چه بیشتر این مقوله اقدام کنیم.

راه‌اندازی کافه کتاب در رشت

سجاد محجوب مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به راه‌اندازی کافه کتاب در بوستان کتاب رشت اظهار کرد: آمادگی هرگونه همکاری در گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را داشته و در حال حاضر در تلاش برای جذب سرمایه‌گذار به‌منظور راه‌اندازی کافه کتاب در رشت هستیم.

انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و آموزش‌وپرورش گیلان

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید بسترهای لازم فرهنگی در حوزه کتاب‌خوانی مهیا شود اظهار کرد: یقیناً گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

علیرضا حسنی به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و آموزش‌وپرورش گیلان اشاره کرد و گفت: مذاکرات لازم دراین‌باره و با هدف گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در بین دانش آموزان انجام شده و در حال حاضر در تلاش برای فراهم کردن بسترهای لازم برای انعقاد هر چه سریع‌تر این تفاهم‌نامه همکاری هستیم.

دریافت عنوان پایتخت کتاب رشت به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب محقق نشد

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان نیز با تبریک پیشاپیش هفته وحدت اظهار کرد: بنده و مجموعه همکارانم تمام تلاشمان را به منظور گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در استان گیلان به کار گرفته ایم.

پریسا کرمی با تقدیر از مجموعه سپاه پاسداران و شهرداری رشت در راستای همکاری با اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان به منظور گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی افزود: سپاه استان و مجموعه شهرداری رشت نیز نگاه بسیار خوبی به موضوع کتاب و کتاب‌خوانی داشته و حتی در دورترین نقاط استان که به لحاظ فیزیکی امکان حضور در آن مناطق وجود نداشت نیز با بهره مندی از گروه های جهادی سپاه موفق به ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی شدیم.

وی با تاکید بر اینکه تعاملات خوبی در ادارات استان گیلان وجود دارد تصریح کرد: چند سالی است که شهر رشت آمادگی خود را به منظور دریافت عنوان پایتخت کتاب اعلام کرده اما متاسفانه تاکنون و به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب این مساله تحقق پیدا نکرده است.

کرمی به برگزاری طرح کتاب‌خوانی در فضاهای سبز عمومی در رشت اشاره کرد و گفت: اساسا کارهای فرهنگی نیاز به هزینه چندانی نداشته و اخیرا نیز ناشرین کتاب آمادگی خود را به منظور برگزاری شب‌های کتاب در بوستان کتاب رشت اعلام کرده و انتظار داریم دراین‌باره همکاری‌های لازم انجام شود.

مشاور کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بقاع متبرکه از ظرفیت خوبی برای گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی برخوردار است اظهار کرد: عدم حضور متولیان امور فرهنگی در برنامه‌های فرهنگی دیگر ادارات یکی از انتقاداتی است که باید به آن توجه کرد.

محمد قاسمپور با بیان اینکه حضور متولیان فرهنگی آشنایی با ظرفیت‌های متقابل می‌شود افزود: با تعامل و همکاری دوسویه می‌توانیم نسبت به غنای بیشتر برنامه‌های فرهنگی اقدام کرده و برنامه‌های بهتر و مخاطب پسندتری ارائه کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای رشت نیز در جلسه عصر امروز این کمیسیون با تبریک هفته بسیج اظهار کرد: رهبر انقلاب بسیج را در تمامی امور پیشرو نامیدند و نیروهای بسیجی در تمامی دوران انقلاب از جمله جنگ تحمیلی، سالهای سازندگی، مدافعین حرم و غیره پیشگام بوده اند.

حجت جذب به تشکیل کمیته هایی در کمیسیون های عمران و برنامه‌وبودجه شورای رشت اشاره کرد و گفت: امور فرهنگی حوزه‌های گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و پیشنهاد می‌کنم کمیسیون فرهنگی شورا نیز به منظور عملیاتی‌تر شدن امور نسبت به تشکیل چنین کمیته هایی با محوریت موضوعات مختلف اقدام کند.

دلیل و محل اعتبار چاپ مجموعه گزارش عملکرد شورای رشت به شورا اعلام شود

عضو دیگر کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز با تبریک هفته بسیج و کتاب و کتاب‌خوانی اظهار کرد: امیدوارم روزی در جامعه همگان به این باور که علم بهتر از ثروت است دست پیدا کنند.

محمد حسن علیپور به جشن روز رشت در سال جاری اشاره کرد و گفت: به عنوان نماینده شورا در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت باید از روند برگزاری برنامه‌های مربوط به این روز اطلاع داشته باشم.

وی با اشاره به چاپ مجموعه گزارش عملکرد شورای رشت با عنوان ارمغان خدمت بیان کرد: از کدام محل اعتبار و به چه منظوری این کار انجام‌شده و باید این مسئله به اطلاع اعضای شورا برسد.

نظر شما:

security code