زرجوب،زیستگاه ماهی دیروز مجرای فاضلاب امروز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان گفت: زرجوب در گذشته زیستگاه ماهیان بود اما امروزه فقط مجرای عبور فاضلاب است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، محسن حسینی گفت:  30 میلیارد تومان اعتبار  از سال 94 تا 95 برای ساماندهی دو رودخانه گوهررود و زرجوب در قالب ساخت تصفیه خانه 12 هزار و 500 مترمکعبی فاضلاب جنوب شهر در مسکن مهر و شبکه جمع آوری فاضلاب اختصاص داده شده است.

وی اجرای طرح جمع آوری و ساماندهی فاضلاب جنوب شهر را یکی از طرح های مهم برای کاهش ورود فاضلاب به این دو رودخانه شهر رشت اعلام کرد و افزود: این طرح 56 درصد پیشرفت دارد و امیدواریم با تخصیص27 میلیارد تومان دیگر تا دهه فجر سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی گفت: تصفیه خانه 63 هزار مترمکعبی فخب رشت نیز قابلیت ارتقای عملکرد تا تصفیه 90 هزار متر مکعب فاضلاب را دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان با اشاره به آغاز ساخت تصفیه خانه 10 هزار متر مکعبی در کوی امام رضا رشت در آینده‌ای نزدیک افزود: با بهره برداری از 2 تصفیه خانه جدید و ارتقای عملکرد تصفیه خانه موجود بخش زیادی از فاضلاب ورودی به رودخانه رشت کنترل می‌شود.

حسینی گفت: روزانه در شهر رشت 95 هزار متر مکعب فاضلاب تولید  می‌شود که  60 درصد وارد رودخانه گوهر رود و 40 درصد وارد رودخانه زرجوب می‌شود.

وی افزود: اکنون 39 هزار متر مکعب از فاضلاب تولیدی شهر رشت تصفیه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان گفت: شیرابه محل دپوی زباله در سراوان، زندان لاکان، بیمارستان ها، شهر صنعتی، فاضلاب شهری، شهرک صنعتی سپیدرود از منابع آلوده کننده دو رودخانه زرجوب و گوهررود است.

حسینی اعلام کرد: فاضلاب شهری با 50 درصد رتبه نخست آلودگی 2رودخانه زرجوب و گوهررود را دارد.

وی گفت: رودخانه های زرجوب و گوهررود بعد از گذر از 25 محله شهر رشت در شمال این شهر و در منطقه پیربازار به هم می رسند و وارد بخش شرقی تالاب بین المللی انزلی می شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان افزود: این دو رودخانه پیشتر، زیستگاه ماهیان بود اما امروزه فقط مجرای عبور فاضلاب است.

نظر شما:

security code