دیپلماسی کرونا!


۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۱۹:۰۴ | کد خبر: ۵۳۳۳ چاپ
دیپلماسی کرونا!

کلانشهر: بعد از ظهر روز گذشته محمد جواد ظریف و وانگ یی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در گفت‌وگویی تلفنی درخصوص آخرین تحولات مربوط به شیوع کرونا در چین تبادل نظر کردند. این گفتگو در شرایطی انجام شده است که ایران در التهاب ورود ویروس کرونا به کشور است.


به گزارش فرارو، از جزییات گفت‌و‌گوی تلفنی ظریف و وانگ یی خبری در دست نیست، ولی احتمالا این گفتگو در راستای قانع کردم چین برای توقف پرواز‌ها میان دو کشور و بازگرداندن ۷۰ دانشجوی ایرانی ساکن ووهان مرکز اصلی شیوه بیماری کرونا بوده است. ظریف از همکاری دولت چین برای بازگرداندن اتباع ایرانی از ووهان قدردانی کرد.

به دنبال شیوع بیماری کرونا در چین و برخی کشور‌های جهان، بامداد امروز آخرین پرواز چین به ایران برای انتقال ایرانیان مقیم این کشور صورت گرفت. به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت تا اعلام شرایط جدید بیماری کرونا در چین هیچ گونه پروازی از چین به ایران انجام نخواهد شد. براین اساس قرار است امروز یک فروند هواپیمای ماهان به همراه چند پزشک متخصص به ووهان چین پرواز کند و درشرایط ایزوله ۷۰ دانشجوی ساکن در ووهان چین را به ایران منتقل کند.

 

این دانشجویان پس از بازگشت به کشور دو هفته در قرنطینه خواهند بود تا مشخص شود که آلوده به ویروس کرونا نیستند. وزیر بهداشت گفته که شرایط برای بازگشت این دانشجویان و قرنطینه آن‌ها محیا شده است.

دولت از ابتدا به دنبال بازگرداندن دانشجویان ساکن ووهان بود، اما این انتقال نیاز به موافقت دولت چین داشت که پس از چند روز فعالیت دیپلماتیک این موافقت کسب شد.

معمای توقف پروازها

اما موضوع مهمی که در روز‌های اخیر خبرساز شده بود، بحث توقف پرواز‌ها میان ایران و چین بود. عصر چهارشنبه گذشته جلسه اضطراری به ریاست معاون اول رییس جمهوری برای بررسی وضعیت بیماری کرونا و اخذ تصمیم‌ها کلیدی با حضور چند تن از اعضای هیات دولت برگزار شد. پس از آن جلسه وزیر بهداشت از تصمیم دولت برای توقف موقتی پرواز‌های رفت و برگشت ایران به چین به دلیل نگرانی از ورود ویروس کرونا خبر داد.

وزیر بهداشت پیشتر در نامه‌ای به جهانگیری این درخواست را مطرح کرده بود.

نمکی در این‌باره گفته بود: "در نشست اضطراری که با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر راه، وزیر کشور، سخنگوی دولت، وزیر بهداشت و نمایندگانی از وزارت امور خارجه و گردشگری برگزار گردید، تصمیم گرفته شد فعلاً پرواز‌های رفت و برگشت ایران به چین متوقف شود."

او افزود: «در رابطه با هموطنان عزیز ما در چین که مایل به بازگشت به کشور هستند تدابیری اندیشیده شد که با پرواز‌های فوق‌العاده به کشور برگردند، همچنین ۷۰ دانشجوی ایرانی که در ووهان چین گرفتارند و طبق گزارش دولت چین آلودگی ندارند، با همکاری وزارت خارجه و با مجوز دولت چین هفته آینده به کشور برمی‌گردند و پس از دو هفته قرنطینه، به آغوش خانواده‌هایشان بر خواهند گشت.»

اما ساعتی پس از اعلام نتایج این جلسه، سفیر چین در تهران به این تصمیم اعتراض کرد. انگ هوآ با انتشار توییتی به زبان فارسی نوشت: «امیدوارم همگان توجه داشته باشند که سازمان بهداشت جهانی به کشور‌ها توصیه نمی‌کند محدودیت‌های سفر یا تجارت با چین اعمال کنند.»

همزمان گزارش‌هایی درباره ادامه پرواز‌ها میان ایران و چین منتشرشد. هواپیمایی ماهان به سمت یکی از شهر‌های چین پروازی را انجام داد. روز‌های پنجشنبه، جمعه و شنبه نیز همین اتفاق روی داد. موضوعی که واکنش برخی نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و آن‌ها از تداوم انجام پرواز‌های رفت و برگشت به چین انتقاد کردند.

کرونا

به این ترتیب به نظر می‌رسید در اجرای مصوبه دولت اخلال ایجاد شده است. با این حال سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: «پرواز‌های ایران به چین در حال تعلیق است، پرواز‌های احتمالی به این کشور با هماهنگی با وزارت بهداشت برای انتقال ایرانیان مقیم چین و چینی‌هایی که در ایران هستند، انجام می‌شود.»

البته این اظهار نظر خیلی قابل پذیرش نبود و افکار عمومی برداشت دیگری از ماجرا داشت. بسیاری تصور می‌کردند ایران به دلیل روابطی که با چین دارد و از بیم واکنش احتمالی چین به توقف پروازها، در عمل این پرواز‌ها را متوقف نکرده است. این در حالی بود که بسیاری از کشور‌ها پرواز به چین را به حالت تعلیق در آورده اند.

با این حال در این بین عده‌ای بودند که حق را به چینی‌ها می‌دادند و می‌گفتند چرا باید ایران پرواز‌ها را متوقف کند. امیر سیاح فعال سیاسی اصولگرا و از نامزد‌های انتخابات مجلس که گفته می‌شود در لیست نهایی اصولگرایان نیز قرار دارد، در توئیتی بسیار تند نوشت: «چین تنها کشور دنیاست که می‌تواند کل تحریم آمریکا علیه ایران را بی‌اثر کند. ایران تنها کشور دنیاست که تحت تحریم حداکثری آمریکا قراردارد. ایران تنها کشور دنیاست که معاون اول دولتش لغو پرواز‌ها به چین را اعلام می‌کند. این شلوغ کاری درباره بستن پرواز‌ها وفشار به ماهان پشتش یا خیانته یا خریت.»

این هم یک زاویه دید به ماجراست که احتمالا حامیانی هم دارد، اما سعی می‌کنند این دیدگاه خود را در این فضا اعلام نکنند. البته ایران کمک‌هایی به چین برای مقابله با کرونا داشته است. کمک‌هایی که بیشتر پزشکی بوده اند. امروز سخنگوی وزارت خارجه چین از ایران و چند کشور دیگر در این راستا تشکر کرد.

هوا، چون اینگ ضمن انتقاد از دولت آمریکا مبنی بر این که هیچ کمکی به چین نکرده است، گفت: «تا روز دوم فوریه، کمک‎ پزشکی از ۱۱ کشور از جمله کره جنوبی، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، ترکیه، پاکستان، قزاقستان، مجارستان، ایران، بلاروس و اندونزی و همین طور صندوق کودکان سازمان ملل به چین ارسال شده است که چین از همه این کشور‌ها و سازمان‎های بین‎المللی تشکر می‌کند.»
دیپلماسی کرونا!شهر ووهان مرکز اصلی شیوع کرونا به حالت قرنطینه در آمده است
پس از گذشت چند روز علت عدم توقف پروا‌زها میان ایران و چین با وجود اینکه هیات دولت تصویب کرده بود تبدیل به یک معما شد. مقامات دولتی توضیح صریح و واضحی ارائه نمی‌کردند تا اینکه دیروز سخنگوی دولت اعلام کرد آخرین پرواز به چین بامداد سه شنبه و برای بازگرداندن ۷۰ دانشجوی ایرانی خواهد بود.

با توجه به تجربه چند روز اخیر باید دید که این ادعا علی ربیعی درست است و پرواز‌ها از امروز متوقف خواهد شد یا نه.

توقف پرواز‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که رفت و آمد گردشگران، فعالان اقتصادی و کارگران چینی به ایران می‌تواند احتمال شیوع کرونا را افزایش دهد. ایران جزو کشور‌هایی است که براساس گزارش‌های رسمی تاکنون مورد مبتلا به کرونا نداشته است اما به صورت جدی در معرض این بیماری قرار دارد.

نظر شما:

security code