آسمان آشفته ایران، آرام ندارد


۱۳۹۸/۱۱/۱۸ - ۱۵:۱۷ | کد خبر: ۵۳۷۳ چاپ
آسمان آشفته ایران، آرام ندارد

کلانشهر : یک هواپیمای مسافربری با 172 مسافر که از تهران پرواز کرده بود وهنگام فرود در فرودگاه در زمان حمله اسرائیل به حومه دمشق کم مانده بود مورد اصابت پدافند هوایی سوریه قرار بگیرد، به پایگاه هوایی "حمیمیم" روسیه هدایت شد.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه ضمن بیان این مطلب خاطرنشان کردد از ساعت 2 صبح روز پنجشنبه ، چهار جنگنده نیروی هوایی F-16 اسرائیل بدون ورود به حریم هوایی سوریه با شلیک هشت موشک هوا به زمین به حومه دمشق حمله غافلگیرانه ای انجام دادند.

کوناشنکوف افزود: ، نیروهای ارتش دولتی سوریه در جریان دفع حمله هوایی اسرائیل به طور فعال از سامانه های موشکی پدافند هوایی استفاده کردند.

 

همزمان با آن که تحلیل داده های سیستم کنترل عینی وضعیت هوایی نشان داد که در زمان حمله هواپیماهای جنگنده اسرائیلی به حومه دمشق ، در مجاورت فرودگاه بین المللی دمشق ، یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس-320 در حال پرواز بود که حامل 172 مسافر بود .

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: "این تنها به لطف اقدامات ضربتی ماموران مراقبت پرواز فرودگاه دمشق و استفاده کارآمد از سیستم خودکار کنترل ترافیک هوایی بود که ما موفق شدیم هواپیمای مسافربری ایرباس-320 را از تیررس پدافند هوایی سوریه خارج کرده و آن را در نزدیک ترین فرودگاه ذخیره یعنی پایگاه هوایی حمیمیم روسیه فرود آوریم ."

کوناشنکوف تأکید کرد که حرکت پروازهای مسافری در سرتاسر جهان در ارتفاعات شناخته شده انجام می شود که سامانه های راداری اسرائیلی به وضوح آنها را می بینند خاطرنشان کرد: رادارهای اسرائیلی به همین اندازه واضح وضعیت هوایی را در حوالی فرودگاه دمشق مشاهده می کنند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود: "بنابراین ، عملیات جنگی هوایی ستاد مشترک ارتش اسرائیل که در انها از هواپیماهای غیرنظامی مسافربری برای پوشاندن یا مسدود کردن اقدامات تلافی جویانه نیروهای پدافند هوایی سوریه استفاده می شود، دارد به یک ویژگی بارز عملیات نیروی هوایی اسرائیل تبدیل می شود. چنین عملیات نظریه پردازان نظامی اسرائیلی ، متأسفانه جان صدها نفر از غیرنظامیان بیگناه را به خطر انداخته و این نکته را به هیچ وجه در نظر نمی گیرد".

هم اکنون دو شرکت ماهان ایران و اجنحه الشام سوریه میان تهران و دمشق پرواز مستقیم دارند.


عصرایران