مردم مشکلات فراوانی را تحمل می کنند، اما در کشور هیچ صفی وجود ندارد

کلانشهر: رئیس جمهور ، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صددرصد غیرانسانی ، جنایتکارانه و علیه کل یک ملت دانست و تاکید کرد: به رغم فشارهای همه جانبه آمریکا طی 20 ماه گذشته، تمام شاخص های اقتصادی از هشت ماه قبل نشان می دهد که شرایط ایران اسلامی کاملا با ثبات بوده و از این تحریم ها سربلند بیرون آمده ایم و آمریکا اشتباه کرده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار سفرا و رؤسای نمایندگی‌ها و سازمان‌های خارجی مقیم تهران با بیان اینکه«آمریکایی ها در اشتباهند؛ مردم و مسوولان ما در برابر این تحریمها تسلیم نمی شوند»، اظهارداشت: آنهایی که با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران آشنا هستند می دانند که ملت بزرگ ایران در برابر قلدری و زور، سخن ناحق و غلط و فشار ناروا،  سر تسلیم فرود نمی آورد.

متن سخنان رئیس جمهور در این مراسم به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین 

خدمت همه حضار محترم، سفرای گرامی و روسای نمایندگی‌ها در جمهوری اسلامی ایران، خوش‌آمد و خیرمقدم عرض می‌کنم.

برای ما این ایام، خاطرات بسیار مهم و سرنوشت‌سازی را یادآور است.

در چهل و یک سال قبل، مردم بزرگ ایران که از قرن ها دیکتاتوری در این کشور خسته شده بودند و از فسادی که دامن حکمرانان را فرا گرفته بود و از آینده جامعه انسانی عادلانه ناامید شده بودند و از دخالت‌های بیگانگان در امور کشور فرسوده شده بودند، به ندای یک رهبر و عالم مورد اعتمادشان که مردم را به حرکت و انقلاب و سرنگونی یک رژیم پوسیده و فاسد و برقراری یک حکومت مردمی دعوت می‌کرد، پاسخ مثبت دادند و انقلاب بزرگ و شکوهمند ایران را علی رغم میل همه قدرت‌های بزرگ آن روز جهان به پیروزی رساندند.

 اساس این انقلاب که در طول 16 سال مبارزه به پیروزی رسید( از سال 1341 تا سال 57 )خود انقلاب پایه و اساس‌اش، حرکت مردم بود، نه حزب خاصی، نه گروه خاصی، نه بخشی از نیروهای مسلح و نه قوم خاصی بود. همه مردم ایران در کنار یکدیگر به خیابان آمدند و در برابر یک استبداد و حضور استعمار، قیام کردند.

انقلاب بی‌تردید یک انقلاب کاملاً مردمی بود و در 41 سال پیش وقتی امام (ره)  وارد کشور شد، میلیون‌ها نفر در خیابان‌های تهران به استقبال امام(ره) آمدند. امام(ره) از فرودگاه تا بهشت زهرا روی امواج انسانی حرکت می‌کرد.

این انقلابی که بر مبنای آرمان‌ ها و اهداف ملی حرکت کرده بود برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بود. هر جا توطئه‌ای علیه نظام و انقلاب ما طراحی شد، از طرف هر کس در داخل یا خارج، این مردم بودند که به صحنه آمدند و در برابر آن توطئه ایستادگی کردند.

شرایط بسیار سخت و جنگ 8 ساله تحمیلی را مردم با حضور و اتحاد و ایثارشان پشت سر گذاشتند، بدون اینکه هیچ قدرتی در دنیا به این مردم کمک کند و بعد هم در همه مراحل ایستادگی و اتحاد مردم بود که سربلندی این کشور و این مردم را به همراه  داشت.

امروز در برابر یک تحریم ظالمانه و یک اقدام تروریستی، از طرف آمریکا بر کل ملت ایران هستیم و هیچ کس امروز تردید ندارد که فشار حداکثری آمریکا و تحریم آمریکا علیه تک تک مردم است. یعنی یک نفر در این تحریم استثناء نشده است.یک بیمار، یک ماده غذایی مردم استثناء نشده است. هیچ قطعه‌ای از هواپیما برای سلامت پرواز استثناء نشده است و این کاملاً روشن است؛ تحریمی صد در صد غیرانسانی علیه کل یک ملت است. شاید در تاریخ چنین تحریمی کم سابقه باشد.

به این امید که این فشار حداکثری، اول دولتمردان را به زانو در می‌آورد و اگر هم دولتمردان ایستادگی کنند، مردم را به زانو در می‌آورد. در هر دو اشتباه کردند. نه مردم ما در برابر این فشار خم شدند، نه مسئولین و دولتمردان، سر تواضع فرود آوردند.

 آمریکایی‌ها فکر می‌کردند با فشار حداکثری بر کل واردات، صادرات و بر زندگی مردم، مردم ناچارند یا تسلیم شوند و یا به عنوان اعتراض به خیابان‌ها بیایند و به آمریکا چراغ سبز نشان دهند.  آنهایی که با این منطقه و با تاریخ ، تمدن و فرهنگ ایران آشنا هستند، می‌دانند که یک ملت بزرگ در برابر قلدری و زور و سخن ناحق و غلط و فشار ناروا، سر تسلیم فرود نمی‌آورد.

خدمت شما سفرا، مسئولین و روسای نمایندگی‌ها عرض می‌کنم، آمریکا در طول 20 ماه گذشته روز به روز فشار خود را بر مردم و کشور ما افزایش داده است اما از 8 ماه قبل به این طرف تمام شاخص‌های اقتصادی  نشان می‌دهد که ما از این تحریم سربلند بیرون آمده ایم.

از8 ماه قبل به این طرف  شاهدیم که آمریکا صد در صد اشتباه کرده است، در هیچ یک از طرح‌هایش موفق نبوده است و در طول این 8 ماه گذشته، آمار تورم و سرمایه‌گذاری در ایران و آمار رشد اقتصادی و اشتغال، همه اینها نشان می‌دهد که مسیر مردم و دولت در کنار هم یک مسیر صحیح و درستی است.

مردم ما گرچه امروز مشکلات فراوانی را بخاطر تحریم تحمل می‌کنند، اما در سراسر این کشور هیچ صفی وجود ندارد، نه برای مواد غذایی، نه دارو و نیازمندی‌های ضروری، نه برای جابجا شدن و مسافرت، نه برای تحصیلات علمی و نه برای درمان در بیمارستان‌ها، همه شرایط ما امروز یک شرایط با ثبات در این کشور است.

کشور را در سال گذشته و امسال برغم تحریم به خوبی اداره کردیم، و برای اداره کشور نه نیاز به وام خارجی داشتیم، نه به استقراض از بانک مرکزی خودمان نیاز داشتیم.

ایستادگی این مردم در طول این مدت یکی از افتخارات بزرگ ماست اما در مقابل، آمریکا نشان داد کشوری نیست که به امضاء و تعهد خودش پایبند باشد، بنابر این آمریکا کشوری است که در برابر تعهدات سیاسی و اخلاقی خودش، پایبند نخواهد بود و این اولین ضربه بر حیثیت دولت آمریکا بود.

آمریکا نشان داد که در برابر مقررات بین المللی سر فرود نخواهد آورد. تحریم برای مواد غذایی و دارو خلاف همه مقررات بین المللی است و آمریکا همه این مقررات را زیر پا گذاشته است و عمل تروریستی را ادامه می‌دهد.

اقدام آمریکا علیه، اقدامات تأمینی دادگاه بین‌المللی لاهه است که آمریکا را موظف کرد  تحریم را آغاز نکند و همچنین اقدامات آمریکا خلاف مصوبات شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه 2231 است.

پس آمریکا، قانون و عهد و پیمان را زیر پا گذاشته است و جنایت را علیه یک ملت آغاز کرده است. آیا این در تاریخ آمریکا به عنوان افتخاری برای آقای ترامپ است؟ آیا قانون شکنی، جنایت، ملتی را در فشار قراردادن و زیرپاگذاشتن عهد ، افتخار است؟

اما ملت ما در برابر این فشار ایستادگی کرد و برای ملت ما افتخار است. علیرغم اینکه آمریکا در طول این 20 ماه می‌بایست درس می‌آموخت، یاد می‌گرفت و می‌فهمید، که این راه و مسیر،  غلط است، بر جنایات خودش افزود.

ترور یک فرمانده نظامی در خاک کشور همسایه که میهمان رسمی آن کشور بود، یک جنایت بزرگی است که همه مقررات بین المللی را نقض می‌کند و هیچ کس در منطقه ما تردید ندارد که سردار سلیمانی، مردی بود که بدنبال ثبات و آرامش در منطقه بود.

سردار سلیمانی اگر می‌خواست ژنرال های آمریکایی را بکشد، بسیار بسیار برای او در افغانستان و عراق و هر جای دیگر ، آسان بود اما هیچ وقت این کار را نکرد، هیچ موقع سلیمانی این کار را نکرد. من به عنوان کسی شهادت می‌دهم که کاملاً بر اقدامات نیروی قدس و سردار سلیمانی که دراین منطقه و در طول سال های گذشته انجام دادند، آشنا هستم.

کشتن یک فرمانده نظامی رسمی در خاک کشور دیگر، آن هم کسی که میهمان دولت آن کشور است، ‌آن هم در مسیری می‌رفت که چند ساعت بعد با رئیس آن کشور ملاقات کند.

 مسیر حرکت سردار سلیمانی از فرودگاه به سمت میدان جنگ نبود، به سمت یک میدانی که عده‌ای علیه آمریکا اقدام کنند، نبوده بلکه  از فرودگاه به مرکزی می رفت که چند ساعت بعد با نخست وزیر آن کشور یعنی بالاترین مقام اجرایی آن کشور ملاقات کند و این جنایت بزرگ از نظر ما، جهانیان و مقررات بین المللی محکوم است.

کار سوم آمریکا علاوه بر ده ها جنایت دیگر، جنایت علیه ملت فلسطین و منطقه ما است که مقررات بین‌المللی در این زمینه و قطعنامه‌های سازمان ملل در سال 1967، 1973 قبل و بعدش روشن است.

از نظر مقررات بین‌المللی، سرزمین فلسطین از آن ملت فلسطین است. مردمی که آواره شدند از نظر همه حقوق انسانی باید به خاک و سرزمین خودشان برگردند. آمریکا اقدام ضد حقوق بشری نسبت به فلسطین انجام داده است. همانطور که علیه ملت سوریه انجام داده است. برای جولان که جزءخاک سوریه است ، می‌گوید، از آن اسراییل است! و این اقدام جنایتکارانه و خلاف مقررات بین المللی علیه ملت سوریه است. چاه‌های نفت سوریه را  به عنوان راهزن و دزد بین‌المللی علیه ملت سوریه تصرف می‌کند.

 در عراق، علی رغم نظر نمایندگان مجلس و دولت قانونی عراق مانده که خلاف مقررات بین‌المللی است.

آمریکایی‌ها در آنچه که به عنوان جنایت قرن دنبال می‌کنند و می‌خواهند ملت فلسطین را از سرزمین‌شان برای همیشه آواره نگه دارند، این اقدامشان قبل از اینکه هیچگونه اثری داشته باشد یک رسوایی جدید برای کاخ سفید و برای مردم آمریکا و برای دولت آمریکا است.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز انقلاب منادی صلح بوده و در طول این 41 سال علیه هیچ کشوری اقدام نکردیم. علیه ما جنگ تحمیلی شده اما ما به کشوری حمله نکردیم. ما به آواره‌ها کمک کردیم. ما به مردم آواره افغانستان، به مردم عراق که در جنگ ائتلاف علیه عراق آواره شده بودند، کمک کردیم. به مردم کویت در حمله صدام به کویت کمک کردیم. به مردم قطر در شرایط حصر غیرقانونی کمک کردیم. از لحاظ مواد غذایی و دارویی به مردم یمن کمک کردیم. در طول این 41 سال به مردم و آرمان فلسطین کمک کردیم. به مردم لبنان کمک کردیم. علیه تروریست‌ها جنگیدیم و خون دادیم.

مردم ما به هر دولتی که علیه تروریسم از ما کمک خواست ،کمک کردند. آن روزی که عراق علیه داعش از ما کمک خواست به کمک او رفتیم. آن روزی که شمال عراق، اقلیم از ما کمک خواست به کمک او رفتیم.

آن روز که دولت سوریه از ما کمک خواست به کمک او رفتیم. ملت ما ملت صلح دوست و علیه تروریسم است . ما ملتی قربانی تروریسم و قربانی مواد و سلاح شیمیایی هستیم.

 ملت ما قربانی گروهک‌های تروریستی است که امروز هم در پناه آمریکا هستند و قربانی تروریست‌ها و سلاح های شیمیایی است که توسط کشورهای غربی برای صدام آماده شد. اما ما همواره دنبال صلح بودیم امروز هم دنبال صلح هستیم. آنچه ما می‌گوییم به نفع مردم منطقه و به نفع حتی مردم آمریکا است.

آنچه کاخ سفید انجام می‌دهد بر علیه منافع این ملت، ملت‌های منطقه و علیه ثبات منطقه و علیه منافع خود آمریکا و مردم آمریکاست.

پیشنهاد ما از روز اول در سال 2013، جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری بود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و امسال (سال میلادی 2019 ) باز هم پیشنهاد ما در مجمع عمومی سازمان ملل، طرح صلح هرمز بود، آنچه پیشنهاد ماست مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم و صلح در منطقه است. باز هم پیشنهاد ما به همه دنیا، گفت و گو و مذاکره است.

به ما می‌گویند چرا موشک‌های نقطه زن و مدرن را می‌سازید. همه دنیا بدانند ما 2 بار از موشک‌مان استفاده کردیم یکبار از موشک‌مان علیه داعش استفاده کردیم. آن وقتی که داعش مردم بیگناه ما را در خوزستان و اهواز و در کنار مجلس شورای اسلامی کشت به او پاسخ دادیم و یکبار دیگر از این موشک برای پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق استفاده کردیم ، بخاطر جنایتی که انجام داد و فرمانده نظامی ما را ترور کرد.

پس موشک ما علیه ترور و جنایت است. هیچگاه موشک برای تجاوز نساختیم و انبار نکردیم و نخواهیم ساخت.

به همه همسایگان و مردم منطقه اطمینان می‌دهیم خواست ما همزیستی مسالمت‌آمیز است. علاقمندیم با همه همسایگان‌مان بدون استثناء اگر مشکلی داریم حل و فصل کنیم. با بسیاری از همسایگان‌ خود امروز روابط برادرانه و دوستانه داریم و با بسیاری از کشورهای جهان نیز امروز روابط صمیمانه و برادرانه داریم.

خواست ما برادری، دوستی و مذاکره است. خواست ما پایان جنگ‌ها، پایان تجاوزها، پایان حمایت از تروریسم، پایان تحریم‌ها و در کنار هم زندگی کردن است که این پیام پیام انقلاب ماست.

این پیام، پیام امام ماست. 41 سال پای این انقلاب بودیم و همواره کنار این انقلاب خواهیم بود چون انقلاب برای ما آزادی، استقلال و حاکمیت ملی آورده و ما را در مسیر اخلاق و صلح قرار داده است.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام