ترس از کرونا بالاتر از خطر بیماری در گیلان


۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۲:۱۷ | کد خبر: ۵۶۳۲ چاپ
ترس از کرونا بالاتر از خطر بیماری در گیلان

کلانشهر : گیلان هنوز از تب و تاب آتش سوزی های جنگل و برف سنگین و زلزله خفیف خلاص نشده که ویروس کرونا هم خودش را به این استان گردشگرپذیر رساند تا این خطه زیبا از این معضل و بحرانی هم بی نصیب نماند .

فوت دو بیمار در اثر بیماری کرونا و شایعاتی راجع به بستری شدن تعدادی از بیماران مبتلا به این ویروس در برخی بیمارستان ها ، فضایی از وحشت را در بین مردم ایجاد و هجوم آنها را به سمت داروخانه ها رقم زده است.

ازدحامی از جمعیت ماسک زده و غیر ماسک زده گریزان از هم ؛در داروخانه موج می زد ؛ بیشتر از ارائه نسخه و آدمیانی در انتظار دارو ؛ ماسک ، ژل های بهداشتی، ضد عفونی کننده ها ، دستکش، الکل موردتقاضای افرادی مضطرب بود که گویا همه چیز را ویروس کرونا می بینند؛ ماسک نخستین تمنای مردم نگران ، اما نایاب در تمامی داروخانه های رشت است.

 

داروخانه ها دچار کمبود کاذبی از نیازهای بهداشتی همچون ماسک ، الکل و مواد ضدعفونی کننده برای پیشگیری از ویروس کرونا شده اند و عده ای سوار بر این موج وحشت به دنبال کسب سود و گرفتن ماهی از این آب گل آلود هستند

مردم می گویند باید لوازم مرتبط با پیشگیری از ویروس کرونا به میزان کافی و ارزان در دسترس همگان قرار گیرد تا پیشگیری از شیوع آن به درستی انجام شود و خانواده ها مجبور نباشند مدام برای خرید محصولات مورد نیاز بهداشتی در این ارتباط به داروخانه های مختلف که خود محیطی برای انتقال این بیماریست سر بزنند و با نبود این وسایل یا گرانی محصولات و در نتیجه عدم توان پرداخت آن روبه رو شوند.

آنها می افزایند: اگر این اقلام بهداشتی هر چه سریعتر در دسترس همگان قرار نگیرد مسلما پیشگیری نیز به نحو مطلوبی میسر نخواهد بود.

در پی گلایه های مردمی از نبود تجهیزات بهداشتی برای پیشگیری از مبتلا شدن ویروس کرونا و یا گران بودن آنها به چهار راه گلسار منطقه ای با شمار بالای داروخانه ها رفتم.

دختر جوانی خارج از داروخانه با وحشت می گفت، چطوری داخل بروم ، پرسیدم مشکل چیست که ترس از کرونا را دلیل این امر عنوان کرد.

این دختر جوان گلایه کرد که چرا وقتی تمام جهان راه ورود و خروج را به چین بسته اند ، پروازهای ایران و چین همچنان برقرار بوده است و از قبل از شیوع بیماری تدابیر لازم برای آن اندیشیده نشده است.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا نشان دهنده بسته بودن تعدادی از داروخانه ها در شهر رشت است.

سعید نیز مرد جوانیست که با قیافه ای پر از اضطراب و نا امید از گشتن به دنبال ماسک و مواد ضدعفونی کننده در حال خارج شدن از داروخانه است ؛ وی گفت: از آستارا آمده ام ؛ دیشب تمامی داروخانه های این شهر را برای خرید ماسک و اقلام بهداشتی که برای پیشگیری از ویروس کرونا و موازین بهداشتی توصیه شده رفتم اما نتوانستم کالاهای مورد نیاز را تهیه کنم امروز برای همین امر به رشت آمدم اما وضعیت داروخانه های رشت بهتر از آستارا نیست.

متصدی پیشخوان عرضه وسایل بهداشتی در داروخانه ای گوش فرا می داد تا آنچه مشتریان می خواهند، اجابت کند، ماسک دارید؟ -نداریم الکل؟ - نداریم، پنبه الکلی ؟ نداریم ، ضد عفونی کننده دست ؟ -داریم بفرمایید؛ لحظه ای آرامش نسبی بر چهره مشتری ظاهر شد اما با شنیدن قیمت ۱۲۱ هزار تومانی آن بدون هیچ حرفی داروخانه را ترک کرد؛ برخی بدون توجه به قیمتها درخواست می کردند و متصدی این بخش هر لحظه سر به زیر میز فرو می برد و محلول را در نایلونی می گذاشت و به مشتریان تحویل می داد.

مدیر یکی از داروخانه های رشت که تمایلی برای درج نامش نداشت، گفت: بدلیل هجوم مردم به داروخانه ها ، در حال حاضر هیچ قلمی از اقلام و تجهیزات بهداشتی مربوط به پیشگیری کرونا همچون محلول و ژل ضد عفونی کننده ، پنبه بهداشتی الکلی و الکل سفید را نداریم.

وی با بیان اینکه تامین نیازهای مان را از طریق شرکت های پخش انجام می دهیم، گفت: صبح روز گذشته فردی در حالی که تعداد بسیاری ماسک به همراه داشت ، وارد داروخانه شده و قصد فروش آن را به ما را داشت که قبول نکردیم.

با پزشک داروخانه در حال گفت و گو شدم که صدای بد و بیراه گفتن فردی به مسئولان داروخانه باصدای بلند و خارج شدن زن جوانی همهمه داروخانه از آن جمعیت را آنی به سکوت محض کشاند؛ هنوز لحظه ای نگذشته بود که دوباره صدای بانوی معترض دیگر ی به گرانی اقلام توامان با خروجش توجهم را جلب کرد ؛ صدای شهروندانی که شاید پول کافی برای خرید اقلام مورد نیاز بهداشتی نداشتند و یا چند برابر شدن نرخ کالاها فقط در عرض دو روز آنها را به این گرانفروشی معترض و از خرید منصرف کرده بود.

وی به بانوان معترض در دقایقی که از گفت و گوی مان می گذشت اشاره و در حالی که ژل ضد عفونی کننده دستی را به همراه فاکتورها به من نشان داد، گفت: این ژل قبلا چهار هزار تومان بوده و بعد به ۱۶ هزار تومان رسیده و اکنون من همچنان قیمت گذشته در ذهنم بود و به شهروندان نیز به همان قیمت میدادم اما آنچه برای ما فاکتورشده ، قیمت ۲۵ هزار تومان است.

این پزشک داروساز گفت: ما در قیمت های مان هیچ تغییری ایجاد نکرده ایم و براساس قیمت هایی که فاکتور می شود، کالاها را عرضه می کنیم و به عنوان یک پزشک اولویت من سلامت شهروندان است اما باید شرکت های پخش و واحدهای تولید کننده نیز نظارت و کنترل شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از قیمت های درج شده اقلام بهداشتی خود نشاندهنده افزایش چندین برابری قیمت کالاهای پیشگیری از ویروس کرونا و حتی شوینده ها و کمبود محصولاتی همچون مایع دستشویی است.

این پزشک از مسئولان خواست قیمت ها را در شرکهای تولیدی و پخش کنترل و نظارت کنند.

ماسک طبی به صورت رایگان توزیع می‌شود


رییس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران گفته: هیات امنا اقدام به خرید تمام تولیدات ماسک‌های شرکت‌های ایرانی می‌کند و آن را برای توزیع رایگان بین خانواده‌ها در سراسر کشور در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می‌دهد.

مهدی یوسفی درباره توزیع رایگان ماسک طبی افزوده: با توزیع رایگان ماسک در کشور، علاوه بر ایجاد آرامش روانی در جامعه، بحث سوداگری و اختلال در نظم اجتماعی و اقتصادی کشور از بین می‌رود.

تمهیدات برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در گیلان

استاندار گیلان شنبه شب در جلسه مقابله با گسترش کرونا ویروس استان با تأکید بر لزوم ایجاد بخش های ایزوله بیمارستانی در همه شهرستان ها گفت: واحدهای صنفی حق سوءاستفاده از اضطراب مردم را ندارند و تعزیرات حکومتی، ضمن برخورد قانونی به پلمپ واحدهای متخلف اقدام کند.

ارسلان زارع با بیان اینکه اطلاع رسانی های اولیه پیرامون ویروس کرونا از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه های مختلف اعلام شد، اظهار داشت: در جلسه شورای سلامت و پدافند غیرعامل چهاردهم بهمن ماه سال جاری موضوعات مورد نظر تأکید و یک روز قبل از آن نیز به منظور ضرورت وجود آمادگی در شهرستان ها به فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

نماینده عالی دولت در گیلان رعایت توصیه های بهداشتی، اقدامات پیشگیرانه و حفظ آرامش جامعه را یک اصل مهم عنوان و خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌های متولی در این حوزه باید ضمن حفظ آرامش خود و جامعه، براساس دستورالعمل‌ها با اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند و متولیان و متخصصان ذیربط باید مسائل مورد نیاز را به اطلاع مردم برسانند.

وی با تأکید براینکه مردم باید مسائل بهداشتی را جدی بگیرند، اظهار کرد: باید به صورت مستمر با ابزارها و شیوه های مختلف، اطلاع رسانی‌های شایسته در خصوص ویروس کرونا صورت گیرد تا گروه های سنی مختلف جامعه در جریان قرار بگیرند.

استاندار گیلان با بیان اینکه شرایط آمادگی حداکثری برای مقابله با این ویروس را باید داشته باشیم، گفت: دانشگاه علوم پزشکی و شبکه های بهداشت در شهرستان‌ها با نظارت فرمانداران تدابیر لازم را در سطح شهرستانی بیاندیشند و بخش های ایزوله بیمارستانی در همه شهرستان ها ایجاد و محدود به چند شهرستان خاص، نباشد.

وی با اشاره به اینکه تصمیمات ستاد پیشگیری به پشتوانه قانون برای همه دستگاه‌های اجرایی لازم الاجراست و باید همراهی کنند، افزود: فرمانداران جلسات این ستاد را در نخستین ساعات فردا در شهرستان‌ها برگزار کنند.

زارع با تأکید براینکه پزشکان، پرستاران و دیگر عوامل باید تسهیل گر باشند، گفت: تجهیزات، امکانات و لوازم مورد نیاز اعلام شود تا در سریعترین زمان ممکن تأمین شود.

وی با اشاره به اینکه به منظور آموزش بیشتر دانش آموزان و تجهیز مدارس به اقلام مورد نیاز بهداشتی و جلوگیری موثر از گسترش شیوع کرونا تمامی مراکز آموزشی و علمی تا چهارشنبه هفته جاری تعطیل اعلام شده، گفت: این تصمیم شامل مراکز آموزشی آزاد، فنی و حرفه ای، پیش دبستانی‌ها و مهدهای کودک استان نیز می‌شود.

زارع تأکید کرد: مدیران شبکه های بهداشت، کارشناسان خود را در مدت تعطیلی، به مدارس اعزام کنند تا با جدیت، جزئیات را بررسی و موارد مورد نیاز در جهت آماده سازی برای حضور دانش آموزان را منعکس کنند و از طریق انجمن اولیا و مربیان به اولیای دانش آموزان آموزش داده شود.

نماینده عالی دولت در گیلان درخصوص برگزاری مسابقات ورزشی در استان نیز گفت: اگر میزبانان مسابقات به برگزاری بدون تماشاگر تمایل داشتند، اقدام شود؛ در غیر این صورت اداره کل ورزش و جوانان از سازمان لیگ درخواست کند تا یک هفته مسابقات را به تعویق بیاندازد.

وی به تشکیل جلسه قرارگاه زیستی استان و فعال بودن کارگروه های ذیل آن در راستای وظایف مقابله ای با این ویروس اشاره و خاطرنشان کرد: آموزش های توجیهی توسط پزشکان و پرستاران شهرستانی با نظارت فرمانداران در شهرستان‌ها صورت گیرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در تمامی مسیرها نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم، افزود: انتظارم از فرمانداران، شبکه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی این است که در راستای بهبود شرایط اجتماعی، روحی و روانی مردم گام های موثر بردارند.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های موجود دستگاه‌های اجرایی و نیز همکاری شهرداران، بخشداران، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و سازمان‌های مردم نهاد تأکید و اضافه کرد: برای تأمین نیازمندی‌های اولیه ۲۰ میلیارد ریال از اعتبارات مدیریت بحران به دانشگاه علوم پزشکی تخصیص یافت و پیگیری‌های لازم برای تأمین اعتبار مورد نیاز در حال انجام است و نگرانی بابت تأمین منابع مالی وجود ندارد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه برخی فروشگاه های کالای پزشکی و داروخانه که تعدادشان نیز محدود بود در عرضه اقلام مورد نیاز و نیز قیمت آنها رعایت انصاف و عدالت را نداشتند، گفت: واحدهای صنفی حق ندارند از اضطراب مردم سوء استفاده کنند و اداره کل تعزیرات حکومتی با تشدید بازرسی‌ها، ضمن برخورد قانونی و جدی، در صورت نیاز به پلمپ واحدهای متخلف، اقدام کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: خط جدید تولید ماسک در روزهای آینده در گیلان راه اندازی می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه این جلسه به صورت منظم هر شب برای دریافت گزارش‌ها و تصمیم‌گیری لازم تشکیل می‌شود، گفت: در شهرستان‌ها ستاد پیشگیری با ریاست فرماندار و به دبیری رئیس شبکه بهداشت برگزار شود.

زارع گفت: انتظار دارم با نوع نگاه مدیریت انقلابی و بدون اعمال سستی، امور به پیش برده شود و باتوجه به اینکه تمهیدات خوبی صورت گرفته باید مقابله جدی باشد.

استاندار گیلان با بیان اینکه درخصوص اماکن زیارتی، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به هیأت‌های امنا اعلام شود، گفت: اردوهای آموزشی و همایش ها لغو شود.

وی با تأکید بر ضرورت استفاده بهینه از فضای مجازی و ظرفیت‌های اطلاع رسانی گفت: دستگاه ها با مرخصی های استعلاجی و موردنیاز موافقت و از مأمویت های غیرضرور جلوگیری کنند.

تمامی مدارس استان از فردا "یکشنبه تا چهارشنبه" به منظور افزایش آمادگی و جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا تعطیل اعلام شده است.

افزایش تولید محصولات بهداشتی در گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز گفت : برای رفع مشکل کمبود اقلام و نیازهای بهداشتی مردم در مقابله با ویروس کرونا خط تولید یکی از واحدهای تولیدی تغییر کرده و به موضوع تولید این اقلام بهداشتی اختصاص یافته است.

فرهاد دلق پوش فزود: بدلیل هجوم مردم برای خرید ماسک و تجهیزات بهداشتی همچون الکل سفید، کمبودهایی در داروخانه ها و واحدهای بهداشتی در استان مشاهده می شود که در راستای رفع نگرانی و مشکل مردم با تامین مواد اولیه از استان های دیگر و تغییر خط تولید یک واحد، ظرفیت تولید لوازم و تجهیزات بهداشتی همچون ماسک و الکل سفید و دیگر مواد ضدعفونی کننده مورد نیاز مردم افزایش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین مقرر شده بخشی از تجهیزات پزشکی مورد نیاز از تهران به استان ارسال شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان درباره گرانی ماسک و دیگر نیازهای بهداشتی مردم تصریح کرد: معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت را نیز مامور کرده ایم تا با هماهنگی اصناف و تعزیرات حکومتی؛ پیگیری های لازم را برای برخورد با متخلفان انجام دهند.

وی تصریح کرد: شهروندان گیلانی می توانند در صورت مشاهده گران فروشی این اقلام اعم از تجهیزات پزشکی و یا کالاهای دیگر با سامانه ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت تماس گرفته و اطلاع دهند.

همچنین معاون امور صنایع و معادن گیلان روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سه واحد تولیدی در استان که از قبل نیز محصولات بهداشتی و پزشکی به میزان مورد نیاز مردم تولید می کردند ، اکنون با حداکثر ظرفیت تولید می کنند.

منوچهر صدفی افزود: یکی از محصولات مورد نیاز مردم ماسک بود که اکنون یکی از این واحدهای تولیدی روزانه سه هزار و ۵۰۰ عدد ماسک تولید می کند

وی اضافه کرد: واحد دیگری که پنبه های الکلی بهداشتی تولید می کرد ، اکنون با ظرفیت کامل تولیداتش را انجام می دهد؛ ضمن آنکه اقدامات مرتبط با پروانه بهره برداری یکی دیگر از واحدهای تولیدی در طرح توسعه را با سرعت انجام دادیم تا بتواند سریعا به واحدهای تولیدکننده این محصولات بپیوندد .

وی یاد آورشد: یکی از واحدهای تولیدی محصولات بهداشتی همچون خمیر دندان و شامپو که در دهه مبارک فجر به بهره برداری رسید ، اکنون یکی از خطوط تولید خود را تغییر داده تا اقلام مورد نیاز بهداشتی مردم را تامین کند.

افزایش قیمت تخلف است

مدیر کل تعزیرات حکومتی گیلان نیز به خبرنگار ایرنا گفت : گشت های مشترک با محور نیازهای بهداشتی مردم در ارتباط با گران فروشی و احتکار اقلام بهداشتی شهرواندان از روز شنبه فعال شد.

منصور انصاری افزود: مردم می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف واحدهای صنفی و خدماتی؛ علاوه بر سامانه ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با سامانه ۱۳۵ نیز تماس بگیرند.

وی از بازرسی حدود ۱۲ داروخانه به همراه مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ومعاون اماکن نیروی انتظامی استان طی شب گذشته خبر داد و گفت: در راستای نظارت بر بازار عرضه محصولات بهداشتی و تجهیزات پزشکی مرتبط با پیشگیری از کرونا این بازدیدها انجام شده است.

وی با تاکید بر برخورد قانونی با گران فروشان ومحتکران خاطر نشان کرد: همچنین داروخانه ها می توانند در صورت مشاهده افزایش قیمت از سوی واحدهای تولیدی و یا شرکت های پخش از طریق سامانه ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت و ۱۳۵ تعزیرات حکومتی استان این موضوعات را اطلاع دهند تا به سرعت به آنها رسیدگی شود.

راههای پیشگیری از کرونا

بر اساس اطلاعات فعلی، راه‌های انتقال کرونا ویروس جدید همانند سایر کرونا ویروس ها و ویروس آنفلوانزا است؛ یعنی از تماس دست آلوده به ترشحات تنفسی با چشم، بینی و دهان، از راه قطرات تنفسی (عطسه، سرفه و صحبت کردن چهره به چهره به مدت طولانی بنابراین استفاده از ماسک برای فرد بیمار و شستشوی مکرر دست‌ها از راه‌های مهم پیشگیری محسوب می‌شوند.

همچنین از تماس نزدیک با فردی که به بیماری تنفسی مبتلا است خودداری کنید، درصورتی‌که در معرض تماس با فرد مبتلابه بیماری تنفسی هستید، از ماسک استفاده کنید، به‌طور مکرر دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید؛ به‌ویژه بعد از تماس با فرد بیمار، یا تماس با یک حیوان یا با محیط اطراف آن‌ها و از تماس و لمس حیوانات وحشی یا اهلی چه زنده و چه مرده، خودداری کنید.

: مواد غذایی را خوب بپزید. مواد غذایی خام و پخته را کنار هم قرار ندهید و از تماس آن‌ها خودداری کنید. بعد از تمیز کردن و قطعه‌قطعه کردن مواد غذایی حیوانی خام اعم از گوشت و سایر محصولات مانند مرغ، ماهی، میگو، گوسفند و گاو، ظروف، تخته و چاقویی را که استفاده کرده‌اید بلافاصله با آب و مواد شوینده بشویید و از تماس ظروف شسته نشده با مواد غذایی پخته، اکیداً خودداری کنید.

هنگام تماس با حیوانات، دام، طیور و محصولات آن‌ها، از دستکش و ماسک استفاده کرده و بعد از تماسِ بدون دستکش، حتماً دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

در صورت ابتلا به بیماری تنفسی مانند تب، سرفه یا تنفس مشکل، چه کنیم؟

در صورتی که ابتلا به بیماری تنفسی مانند تب، سرفه یا تنفس مشکل داشتید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و درصورتی‌که اخیراً مسافرتی به خارج از کشور به‌ویژه کشور چین داشته‌اید، حتماً ذکر کنید.

استفاده از ماسک معمولی، حفظ فاصله حداقل یک متری با سایرین، پرهیز از در آغوش گرفتن، دست دادن و بوسیدن دیگران، پرهیز از حضور در اجتماعات و ملاقات با دیگران، پوشاندن دهان موقع عطسه و سرفه با دستمال یا قسمت بالای آستین، انداختن دستمال‌های مصرف‌شده در یک کیسه نایلونی و گره زدن درِ آن و شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، به‌ویژه بعد از عطسه و سرفه یا تماس با فرد بیمار از دیگر توصیه ها است.

علائم کوروناویروس جدید چیست؟

علائم عمده این بیماری شامل تب، سرفه، گلودرد و تنگی نفس است که در اغلب موارد به شکل یک بیماری تنفسی خفیف شبهِ آنفلوانزا تظاهر می‌یابد، اما در گروهی از مبتلایان ممکن است به بیماری شدید تنفسیِ تب‌دار تبدیل‌شده و باعث بستری شدن بیمار شود. در موارد اندکی نیز مرگ در اثر این بیماری گزارش‌شده است.

بحران های طبیعی مختلف در گیلان و موضوعات مختلف ملی و کشوری هر از گاهی چالشهایی را بوجود می آورد اما باید با کمک هم اعم از مردم و مسئولان به جنگ مشکلات رفت و ثابت کرد ، اینجا همچنان دیار میرزا ست که در مقابل مشکلات سرخم نمیکند.


ایرنا