رئیس کمیسیون عمران شورای رشت؛

هشدار در خصوص ساخت و سازهای غیر قانونی


۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۰۰:۰۰ | کد خبر: ۵۷۰ چاپ
هشدار در خصوص ساخت و سازهای غیر قانونی

رضا رسولی رخداد هرگونه حادثه ای در زمینه ساخت و ساز غیر و مجاز را به وسعت حادثه انفجار در هیروشیما تعبیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت در صد و هجدهمین جلسه کمیسیون عمران در خصوص روند رو به رشد ساخت و ساز های غیر رسمی هشدار داد و رخداد هرگونه حادثه ای در این زمینه را به وسعت حادثه انفجار در هیروشیما دانست.
رضا رسولی افزود : ساخت و سازهای غیر رسمی به مانند یک بمب عمل نشده است که هر لحظه می تواند یک فاجعه را برای افراد ساکن در این ساختمان ها رقم بزند.
وی خواستار برخورد هوشمندانه با افرادی که تمایل به ساخت و ساز غیر رسمی دارند شد و تاکید کرد : باید با افرادی که به دنبال دریافت استانداردهای لازم برای ساخت ساز نیستند در مرحله ساخت برخورد شود.
رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت تصریح کرد : بعد از پایان ساخت یک بنا کار موثری در ایمنی ساختمان نمی توان انجام داد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر ساخت و ساز هایشهرداری رشت هم با اشاره به روند افزایشی ارسال پرونده ها به کمیسیون ماده 100 گفت : 78 درصد از آرای پرونده های کمیسیون ماده 100 تخریب است.
هانی عسکری همچنین به مشکل حقوقی ضابطان شهرداری در برخورد با ساخت و ساز غیر رسمی اشاره کرد و افزود : شهرداری از ابزار کافی و لازم برای برخورد با این معضل برخوردار نیست، ماموران شهرداری نمی توانند به بخش های محصور شده ساختمان ورود کنند.
عضو کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت هم روند کنونی برخورد با ساخت و ساز غیر رسمی را ناکار آمد دانست و افزود : دفقط دادن تذکر به پیمانکاری که ساخت و ساز غیر قانونی کرده موثر نیست ، چون تجربه نشان داده پیمانکار چند روز بعد از تذکر مجدد به کار خود ادامه می دهد.
بهراد ذاکری برخورد با سازندگان ساختمان هایی که از استانداردهای موجود در قانون پیروی نکردند را از بعد اجتماعی نیز داری پیچیدگی دانست و افزود : در کمیسیون ماده 100 پرونده ها را می توان به دو بخش تقسیم کرد ، در یک بخش افرادی خلاف کرده اند که کسب و کار آنها ساخت و ساز است و در بخشی دیگر با افرادی مواجه می شویم که از تمکن مالی برخوردار نیستند ، این افراد صرفا برای داشتن یک سرپناه از این املاک استفاده می کنند ، باید در نظر گرفت برخورد حداکثری با افراد نوع دوم باعث بی خانمان شدن و عواقب اجتماعی گسترده می شود.
وی اهمیت خطرات ناشی از ساخت و ساز غیر رسمی را برای مسئولان پایین دانست و خواستار برگزاری جلسه با حضور استاندار و رییس کل دادگستری برای برون رفت از مشکلات پیش رو شد.
در ادامه جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت مصوب شد کارگروهی با دستور کار تنظیم برنامه های راهبردی شهرداری رشت در خصوص نظام مند کردن ساخت و ساز در زمین های دارای سند عادی تشکیل شود.