رها کردن ماسک و دستکش در معابر باعث گسترش کرونا می شود

کلانشهر: عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: مردم ماسک و دستکش استفاده شده را در معابر نیاندازند زیرا باعث گسترش ویروس کرونا و بیماری‌های عفونی در سطح شهر می‌شود.

مسعود مردانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: با توجه به اینکه مردم از دستکش و ماسک برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا استفاده می کنند، نباید آنها را پس از مصرف در معابر و خیابانها رها کنند، زیرا این زباله ها قدرت آلوده کننده بالایی دارند.

وی تاکید کرد: این کار باعث گسترش عفونت و ویروس کرونا می شود، ضرورت دارند دستکش و ماسک استفاده شده را پس از مصرف در یک سطل زباله بیاندازید و در غیر این صورت آنها را در نایلکس قرار داده و گره بزنید تا از گسترش ویروس در سطح شهر و یا محله جلوگیری شود همچنین دستهای خود را با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده شست وشو دهند.

این متخصص بیماریهای عفونی، شیوع ویروس کرونا را در کشور بالا دانست و اظهار داشت: تعداد مبتلایان این بیماری رو به افزایش است و مرگ و میر نیز بالاست، مردم باید به هشدارهای جدی در مورد رعایت بهداشت فردی و شست وشوی دستها با آب و صابون را توجه کنند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون به حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا و امارات گسترش یافته و تا کنون جان حدود سه هزار نفر را گرفته است.

مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه از ابتلا و درگذشت دو شهروند قمی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر دادند.

با اعلام همه گیری ویروس کرونا در کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در حکمی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور داد ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تشکیل شود.      

همچنین رییس جمهوری در صدور حکم و ابلاغ جدیدی به وزیر بهداشت ماموریت داد تا ضمن تشکیل جلسات مستمر این ستاد، از تمام توان مجموعه‌های ذی‌ربط به منظور کمک به جلوگیری از شیوع و ریشه‌کنی هر چه سریع‌تر این بیماری بهره گرفته و به طور مستمر به وی گزارش دهد.

روحانی در این حکم دستگاه‌های کشور را مکلف به اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا کرد.

از زمان تشکیل این ستاد با همراهی و هماهنگی همه دستگاه های دولتی اقدات مناسبی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از جمله تعطیلی مراکز دانشگاهی و مدارس و کاهش ساعات اداری صورت گرفته است.     

در آخرین اقدام برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد: ۳۰۰ هزار اکیپ با همکاری بسیج و مراکز درمانی برای غربالگری کرونا و بیماریابی خانه به خانه مردم از دو روز آینده به تک تک خانه های مردم مراجعه می کنند.  

با وجود این تلاش بر اساس اعلام کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور تا روز گذشته به ۹۷۸ نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به ۵۴ نفر رسیده است همچنین ۱۷۵ نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

با این حال پزشکان توصیه می کنند با خود مراقبتی، قرنطینه خانگی، پرهیز از سفر و رعایت بهداشت فردی می توان مانع از ابتلا و سرایت به ویروس کرونا شد.

نظر شما:

security code