در سایه شیوع کرونا :

مسافرت نوروزی به گیلان ممنوع/ ۹۵ درصد هتل ها فعال نیستند


۱۳۹۸/۱۲/۱۵ - ۲۲:۴۳ | کد خبر: ۵۸۵۷ چاپ
مسافرت نوروزی به گیلان ممنوع/ ۹۵ درصد هتل ها فعال نیستند

گیلان همیشه به مهمان‌نوازی مشهور است اما با توجه به اینکه یکی از کانون‌های اصلی شیوع ویروس کرونا محسوب می‌شود از هم‌اکنون هشدار داده‌شده که این استان از پذیرش مسافران نوروزی معذور است.

کلانشهر : مریم اصغری - مهر /  بعد از رسانه‌ای شدن نخستین آمار ابتلاء به ویروس کرونا در استان قم و ورود این مهمان ناخوانده چینی به ایران هر روز شاهد افزایش آمار مبتلایان به این ویروس، فوتی‌ها و همچنین بهبودیافتگان هستیم.

ویروسی که به‌رغم درصد پایین مرگ‌ومیر به دلیل سرعت‌بالای شیوع در سطح وسیعی، ترس و اضطراب را به جان مردم انداخته است. از همان روزهای ابتدایی وزارت بهداشت و درمان به دستور رئیس‌جمهور با تشکیل قرارگاه مقابله با این ویروس درصدد اطلاع‌رسانی درست و آموزش راه‌های مقابله با آن به مردم برآمد. مردمی که جو روانی این ویروس ناشناخته بیشتر از خود ویروس آن‌ها را ترسانده بود.

 

یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که این روزها بیش از همیشه از سوی متخصصان علم پزشکی شنیده می‌شود ماندن در خانه و عدم تردد غیرضروری در سطح شهر برای قطع چرخه انتقال ویروس کروناست چیزی که مسئولان را بر آن داشت تا با تعطیلی چندروزه مدارس به کنترل و پیشگیری از شیوع بیشتر آن به وزارت بهداشت کمک کنند.

مسافرت نوروزی به گیلان ممنوع/ ۹۵ درصد هتل ها فعال نیستند

با تعطیلی سه‌روزه مدارس از سوم اسفندماه گمان می‌شد که با توجه به هشدارهای داده‌شده و ماندن شهروندان در منازل بتوان این چرخه را کنترل کرد اما در این میان برخی از شهروندان که این موضوع را شوخی تلقی کرده و خود، خانواده و اطرافیانشان را از ابتلاء به این ویروس مصون می‌دانستند بار سفر بسته به مناطق خوش آب‌وهوای کشور سفر کردند تا بتواند از این تعطیلات نهایت استفاده را ببرند غافل از اینکه همین سفرها خود عاملی برای شیوع و گسترش بیشتر این ویروس در سطح کشور و حتی شهرهایی که آلوده نبودند، شد.

استان گیلان که همانند قم جز اولین استان‌های درگیر با این ویروس بود به‌رغم توصیه‌ها و هشدارهای مسئولان برای عدم سفر به این استان در همان روزهای ابتدایی با افزایش ۲۰ درصدی ورود خودرو در مبادی ورودی خود مواجه شد.

درحالی‌که مسئولان تلاش می‌کردند تا در استان با هشدار به مردم برای تردد نکردن در شهر و در خانه ماندن از افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس جلوگیری کنند با معضل جدید و تا حدود زیادی جدی مواجه شدند موضوعی که گلایه استاندار و حتی وزیر بهداشت را در پی داشت و تردد بدون ترس این مسافران در سطح شهرهای گیلان شاید خود عاملی برای انتقال این ویروس به سایر شهرها و حتی استان‌های دیگر شد.

چیزی که این روزها به‌رغم وجود مشغله‌های فراوان برای کنترل ویروس کرونا ذهن مسئولان گیلانی را به خود مشغول کرده نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز تعطیلات نوروز است موضوعی که می‌تواند تمام تلاش‌های انجام‌شده برای کنترل این ویروس در استان را هدر دهد.

استان گیلان که سال‌هاست در حوزه بهداشت و درمان باوجود بدهی‌های میلیاردی با مشکلات فراوانی اعم از کمبود مراکز درمانی مناسب، تجهیزات و امکانات و حتی کمبود نیرو اعم از پرستار و پزشک دست‌وپنجه نرم می‌کند قطعاً همانند روزهای ابتدایی ورود این ویروس و افزایش ورود مسافران نخواهد توانست به‌خوبی اوضاع را مدیریت کند از همین رو مسئولان استان در روزهای گذشته و جلسات مختلف بارها تکرار کرده‌اند که نوروز امسال پذیرای هیچ مهمانی نخواهند بود و این را عین مهمان‌نوازی که گیلانیان به آن مشهور هستند می‌دانند.

دوستتان داریم اما لطفاً به استان گیلان سفر نکنید

یکی از شهروندان رشتی دراین‌باره به خبرنگار مهر گفت: گیلانیان همیشه به مهمان‌نوازی مشهور بوده‌اند اما در حال حاضر شرایط استان به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم پذیرای مسافران باشیم.

مسافرت نوروزی به گیلان ممنوع/ ۹۵ درصد هتل ها فعال نیستند

رضا احمدی با بیان اینکه متأسفانه در روزهای ابتدایی اعلام شیوع ویروس کرونا در گیلان عده‌ای این موضوع را شوخی تلقی و به این استان سفر کردند، افزود: من به‌عنوان یک برادر کوچک‌تر از همین‌جا از همه هم‌وطنان می‌خواهم در ایام عید و تا زمانی که نتوانسته‌ایم این ویروس را کنترل کنیم نه‌تنها به استان گیلان به هیچ جای کشور سفر نکنند.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که پرستاران و پزشکان در خط مقدم سلامت جامعه انجام می‌دهند، تأکید کرد: ما هم به‌عنوان یک شهروند ایرانی همان‌گونه که جامعه پرستاری و پزشکی برای سلامت بیماران و مردم تلاش می‌کنند باید با رعایت توصیه‌های آن‌ها برای چندهفته‌ای به‌جای حضور در معابر و اماکن عمومی در خانه‌ها بمانیم تا ان‌شاءالله با تکیه‌بر قدرت الهی این ویروس را شکست دهیم.

رضا با بیان اینکه درخواست ما از هم‌وطنان برای سفر نکردن به استان گیلان عین مهمان‌نوازی و به دلیل علاقه ما به‌سلامت آن‌ها است، ادامه داد: با توجه به اینکه بهترین و تنهاترین راهکار مقابله و پیشگیری از شیوع این ویروس از سوی پزشکان در خانه ماندن اعلام‌شده است بازهم از هم‌وطنان می‌خواهم به این توصیه‌ها گوش‌داده و از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

در ایام عید هیچ مسافری در مراکز اسکان فرهنگیان پذیرش نخواهد شد

در همین رابطه استاندار گیلان روز گذشته در جلسه مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: در ایام عید نوروز پذیرش مسافر در مراکز اسکان فرهنگیان استان گیلان ممنوع است.

ارسلان زارع در این جلسه افزود: اداره کل آموزش‌وپرورش استان گیلان باید به همه مراکز و ادارات خود در شهرستان‌ها ابلاغ کند که هیچ‌گونه پذیرش مسافر اعم از فرهنگی و غیرفرهنگی در مراکز اسکان این اداره کل در سطح مدارس انجام نخواهد شد.

استاندار گیلان همچنین در ادامه تأکید کرد: به شهرداری‌های استان گیلان نیز اعلام‌شده حق برپایی هیچ‌گونه کمپ و چادرهای مسافرتی و آماده‌سازی پارک‌ها برای استقرار مسافران برای ایام عید نوروز را ندارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای اعلام‌شده از سوی دوربین‌های تردد شمار اداره کل راهداری شاهد کاهش تردد به استان گیلان هستیم، گفت: ما به‌سلامت هم‌وطنان و همشهریان خود علاقه‌مند هستیم و ازاین‌رو می‌خواهیم که تا زمان کنترل این ویروس و عادی شدن شرایط مسافرت به استان گیلان را به بعد موکول کنند زیرا ما در ایام نوروز نمی‌توانیم پذیرای مسافران باشیم.

مسافرت نوروزی به گیلان ممنوع/ ۹۵ درصد هتل ها فعال نیستند

غیرفعال بودن ۹۵ درصد هتل گیلان با توجه به شیوع ویروس کرونا

معاون میراث فرهنگی گیلان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه هنوز دستورالعملی برای عدم پذیرش مسافران در هتل و مراکز اقامتی برای ایام عید ابلاغ نشده است، اظهار کرد: آخرین دستورالعمل مدیریت بحران استان گیلان به این اداره کل ضدعفونی و گندزایی تأسیسات گردشگری و مراکز اقامتی بوده است.

حمیدرضا آذرپور با بیان اینکه با توجه به شیوع این ویروس خود هتل‌ها و تأسیسات اقامتی در استان گیلان اقدام به پذیرش مسافران نمی‌کنند، افزود: البته در این میان افرادی هستند که به دلیل ضرورت باید به استان سفر کنند که در این زمینه نیز اقدامات پیشگیرانه از سوی صاحبان این واحدهای انجام می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خوشبختانه مردم به توصیه‌های پزشکان برای عدم مسافرت به شهرهای دیگر و خروج از منازل توجه کرده‌اند، گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد هتل‌ها و مراکز اقامتی استان گیلان غیرفعال هستند.

آذرپور با بیان اینکه صاحبان هتل‌ها و مراکز اقامتی استان گیلان تا زمان عادی شدن شرایط و کنترل این ویروس فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند، تصریح کرد: در این مدت تمام پروتکل‌های بهداشتی و گردشگری در سطح هتل‌ها، مراکز اقامتی و تفریحی رعایت شده است.

وی بیان کرد: نظارت و کنترل واحدهای اقامتی و هتل‌ها و مراکز تفریحی در سطح شهرستان‌ها با حضور عوامل اداره کل میراث فرهنگی، فرمانداران و دادستان‌ها انجام شده است.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: استان گیلان دارای ۱۰۶ هتل، ۳۴ هتل‌آپارتمان، ۸۶ مجتمع گردشگری، ۵۰ مهمان‌پذیر، ۲۰ مجتمع تفریحی و سرگرمی، ۴۹ بوم گردی دارای پروانه بهره‌برداری و ۱۹۵۰ خانه مسافر است که در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا هیچ‌کدام فعال نیستند.

وی تأکید کرد: از همه صاحبان این واحدها خواسته‌شده که مرتباً این اماکن را ضدعفونی و گندزدایی کنند.

آذرپور افزود: بسیاری از هتل‌ها به‌ویژه هتل‌های برند استان گیلان با تهیه وسایل تب سنجی در صورت پذیرش مسافر اقدامات لازم و اولیه را انجام داده و در صورت عدم وجود مشکل اقدام به پذیرش مسافر خواهند کرد.

با این اوصاف و با توجه به تأکید پزشکان بر خود مراقبتی و حضور در منازل و عدم ترددهای غیرضروری بین‌شهری و حتی بین استانی برای کنترل و پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا و قطع چرخه انتقال آنچه خوب است که مردم عید نوروز امسال را در خانه‌های خود سپری کرده و سفر و دیدوبازدید اقوام در شهرها و استان‌های دیگر به‌ویژه استان گیلان را به ماه‌ها و روزهای بدون کرونا موکول کنند.

نظرات شما:

پرنیان مهرآرا 23 اسفند 1398 ساعت 10:12

این ابلاغ نشدن دستور تعطیلی باعث شده برخی هتلداران شکمشون رو برای مسافر نوروزی صابون بزنند! اشخاصی رو میشناسم که دارند لوازم پذیرایی برای عید تهیه میکنند. دوست من در هتلی کار میکند و هر روز استرس دارد که نکنه مهمانی برای عید گرفته بشه و بیمار بشه. یک سری از پرسنل از ترس میگن که اگر شب عید هتل باز باشه استعفا میدن حتی با اینکه از لحاظ مالی واقعا به حقوقشون نیاز دارند. گردشگری ایتان حداقل به جای بستن ورودی های استان به هتل ها دستور تعطیلی بده و این سیاست یک بام و دو هوایش رو تموم کنه تا مردم تکلیفشون رو بدونند.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code