همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد :

درخواست ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول برای مقابله با کرونا


۱۳۹۸/۱۲/۲۲ - ۱۲:۲۵ | کد خبر: ۵۹۹۱ چاپ

رئیس کل بانک مرکزی گفت: طی نامه‌ای به رئیس صندوق بین المللی پول، برای مقابله با کرونا خواستار بهره‌مندی از «تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI» در حدود ۵ میلیارد دلار شدم.

درخواست ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول برای مقابله با کرونا

کلانشهر : به گزارش میزان، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی اظهار کرد: رئیس صندوق بین المللی پول چند روز پیش در بیانیه رسمی و نیز مصاحبه‌ای که داشت، صریحا اعلام کرد که؛ جامعه بین الملل از صندوق بین المللی پول خواسته تا با ابزار‌های مالی خود به کمک کشور‌های درگیر با شیوع ویروس کرونا بشتابد و پشتیبانی‌ها را در قالب کمک‌های مالی اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد دلار اعطا کند.

وی بیان کرد؛ هیچکس نبایستی به دلیل کمبود منابع مالی برای تجهیزات پزشکی و مانند آن جانش را از دست دهد.

 

پیرو این اعلام و برای بهره مندی از این حق ایران، روز جمعه ۱۶اسفند ماه، نامه‌ای به خانم کریستالیناگئورگیوا رئیس صندوق بین المللی پول، نوشته و اعلام کردم؛ براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضاء، از جمله ایران و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پر قدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی آن، با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواستار بهره مندی از «تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI» درحدود ۵ میلیارد دلار می‌باشیم.

واکنش جامعه جهانی و صندوق بین المللی پول می‌تواند معیار خوبی، برای ارزیابی ادعا‌های آن‌ها در کمک به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب دیده، باشد.

امیدوارم صندوق بین المللی پول به این مسئولیت خود در حوزه وظایفش بسرعت عمل کند، همزمان بانک مرکزی از همه ابزار‌های ممکن خود، به مانند قبل، برای پشتیبانی از هموطنان عزیز و غلبه بر مشکلات استفاده خواهد کرد.