زارع، استاندار گیلان تاکید کرد :

تشدید کنترل و غربالگری ها در خروجی های استان / نیروی انتظامی با اصناف متخلف برخورد کند


۱۳۹۸/۱۲/۲۴ - ۲۲:۳۰ | کد خبر: ۶۰۲۹ چاپ

استاندار گیلان گفت: طبق توافق با استانداران قزوین، اردبیل و مازندران؛ موضوع کنترل و غربالگری با جدیت بیشتر در محورهای خروجی استان ها رعایت و نیز محدودیت های تردد اجرا می شود.

تشدید کنترل و غربالگری ها در خروجی های استان / نیروی انتظامی با اصناف متخلف برخورد کند

کلانشهر : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع شامگاه امروز ( شنبه) در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا استان یکی از مولفه های مهم و موثر در خانه ماندن مردم را نقش آفرینی موثر اصناف ذکر و خاطرنشان کرد: انجام این مهم به سازمان صمت سپرده و مقرر شده که ساعت کار اصناف در عصر، ساعت 19 باشد و انتظار است اتحادیه ها و بازرسان نیز تسهیل‌گر انجام این مصوبه باشند.

وی ادامه داد:  فرمانداری رشت نیز باید نظارت های لازم را انجام داده و نیروی انتظامی هم با نیروهای بیشتری با اصناف متخلف برخورد کند.

دکتر زارع با تأکید بر لزوم ارائه هشدارهای لازم به شهروندان در مکان هایی که تجمع افراد زیاد است، خواستار توجه فزون تر به این مهم بویژه از سوی اصناف شد تا تجمعات انسانی کمتر و توصیه های بهداشتی به دقت رعایت شود.

وی در ادامه سخنانش بر لزوم به حداقل رساندن حضور مسافران در نوروز تاکید و خاطرنشان کرد: به تأکید گفته ام که شرایط گیلان با استان های دیگر متفاوت است و باید آموزش های لازم به هم وطنان برای پرهیز از انجام سفر، رعایت توصیه های بهداشتی، خودمراقبتی و دیگر مراقبتی ارائه شود.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین از تشدید کنترل و غربالگری مردم در خروجی های استان خبر داد و گفت: طبق توافق با استانداران قزوین، اردبیل و مازندران؛ موضوع غربالگری با جدیت بیش تر در محورهای خروجی استان ها رعایت و نیز محدودیت های تردد اجرا می شود.

وی ادامه داد: همچنان باید از ظرفیت هلال احمر، ناجا ، بسیج و ارتش مطابق با دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا استفاده شود.

وی با اشاره به کاهش تعداد شعبه های بانک ها و نیز نفراتی که در بانک ها فعالیت دارند، بر ضرورت توجه به انتقال اسکناس بین شهروندان و تولید محتواهای آموزشی مبنی بر گسترش آلودگی ها از این طریق، تأکید کرد.

دکتر زارع به در پیش بودن چهارشنبه آخر سال اشاره و تصریح کرد که به همه شهرستان ها و فرمانداران ابلاغ شود پیشگیری های لازم را برای جلوگیری از تجمع های انسانی به بهانه این مناسبت انجام دهند.

وی همچنین خواستار نظارت بیشتر بر اصناف و شرکت های تولید و توزیع کننده مواد ضد عفونی شد و گفت: لازم است توزیع مواد ضدعفونی به صورت فراگیر در سراسر استان در اختیار همه مردم باشد.

استاندار گیلان همچنین خاطرنشان کرد: هیچ کمبودی برای تامین اقلام مورد نیاز از جمله میوه و سایر ملزومات ایام نوروز در بازار وجود ندارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان برنامه ریزی خوبی برای کنترل بازار دارد از این رو از مردم می خواهیم که از هرگونه تجمع جهت تهیه اقلام مورد نیاز، خودداری کنند.

دکتر زارع در خصوص تامین نیازمندی های دوزندگان و خیاطان برای تولید اقلام بهداشتی نیز گفت: باید از ظرفیت فنی و حرفه ای استفاده شود و  تامین اجتماعی استان هم همکاری های لازم را در این خصوص داشته باشد.

وی درباره فراهم کردن امکانات لازم در مراکز بهداشتی و خانه های سلامت اظهار داشت: به منظور اجرای هرچه بهتر طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، خطوط تلفن ثابت بدون هزینه اشتراک به صورت موقت به این مجموعه ها داده می شود.

استاندار گیلان آموزش و ارائه توصیه های بهداشتی به صورت مستمر را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید پایش محیطی و ضدعفونی کردن محیط های شهری و روستایی مورد توجه باشد و در اجرای این مهم علاوه بر شهرداری ها و دهیاری ها ، از ظرفیت سپاه و نیروی زمینی ارتش استفاده شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خواستار پیگیری مستمر رئیس کارگروه بهداشت و درمان ستاد کرونای استان برای تامین وسایل حفاظت شخصی از وزارت بهداشت شد تا نیازمندی ها در این حوزه به ویژه ماسک N95 برای بیمارستان های دولتی و خصوصی تامین شود.

دکتر زارع در خاتمه سخنانش با قدردانی از تلاش های همه کارگروه های ستاد و نیز کوشش های فداکارانه کادر درمان استان که در خط مقدم مبارزه با این بیماری هستند، اظهار داشت: مردم استان در مجموع همکاری های خوبی داشته اند و یکی از مصادیق بارز آن اینکه با گذشت پنج روز از اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا ، 70 درصد جمعیت استان پایش شده اند که با رصد سامانه، گیلان در میان سایر استان ها پیشتاز است و این، حاصل همکاری مردم است.

وی ادامه داد: به طور حتم به سبب اثرگذاری این طرح در موفقیت و فائق آمدن کادر درمانی بر کرونا، باید به جد آن را دنبال کنیم.

وی با یادآوری مشارکت بالغ بر هفت هزار و 500 بسیجی و دو هزار و 500 بهورز و مراقبان سلامت در اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا ابراز امیدواری کرد که تا پایان 26 اسفندماه جاری، قریب به اتفاق جمعیت استان پایش شوند.