قیمت دلار سرگردان بین «تب دلار» و «شیوع کرونا»

کلانشهر: قیمت موبایل سرگیجه گرفته است؛ وقتی دلار از ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید به‌شکل کاملا طبیعی موبایل‌ هم گران شد اما حالا پس از گذشت حدود سه هفته از ورود رسمی ویروس کرونا به‌نظر می‌رسد آنقدر بازار بدون مشتری مانده که موبایل‌فروش‌ها تصمیم گرفته‌اند حاشیه سودشان را کم کنند تا شب عیدی لااقل رونق مغازه‌هایشان حفظ شود. خود فروشنده‌ها می‌گویند پس از ماجرای کرونا با کاهش ٣٠ تا ٤٠ درصدی تقاضا روبرو هستند و این اتفاق باعث شده گوشی‌های سامسونگ، هوآوی شیائومی و... نسبت به ابتدای ماه اسفند قبل ارزان شود، اما آیفون‌های اپل همچنان به‌روش خود ادامه می‌دهند.

سامسونگ؛ تا ۶۰۰ هزار تومان کاهش قیمت


به گزارش فرارو، گوشی‌های سری A سامسونگ در سه هفته اخیر با وجود افزایش قیمت دلار، حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده‌اند. برای مثال سامسونگ Galaxy A70 با حافظه‌موقت چهار گیگابایت این روز‌ها در بازار با حداقل قیمت چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. پیش این گوشی در عمده‌فروشی‌های بازار موبایل چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت داشت. قیمت روز Galaxy A70 با رم شش گیگابایتی حدود چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. قبل از شیوع کرونا، این گوشی در بازار حدود پنج میلیون تومان بود. توجه داشته باشید که این قیمت‌ها مربوط به فروشگاه‌های مرکزی و نمایندگی‌ها در بازار موبایل است و ممکن است در برخی فروشگاه‌‎ها با قیمت‌های بالاتری روبرو شوید.

سامسونگ Galaxy A50 این روز‌ها در بازار حدود سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد. فروشگاه‌های اصلی که خودشان را به عنوان نمایندگی سامسونگ معرفی می‌کنند، Galaxy A50 را با قیمت سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌فروشند. پیش از شیوع کرونا این فروشگاه‌ها Galaxy A50 را سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌فروختند. از طرف دیگر Galaxy A50S در بازار کاهش قیمت بیشتری را تجربه کرده و حدود ۱۵۰ هزار تومان ارزان شده است. پیش از این، فروشگاه‌های سامسونگ این گوشی را چهار میلیون و ۵۰ تا چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌فروختند و حالا قیمت آن به سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

کاهش قیمت گوشی سامسونگ Galaxy A30S نسبت به دیگر گوشی‌های سری A سامسونگ بیشتر است. این محصول سامسونگ با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایتی این روز‌ها حداقل سه میلیون تومان قیمت دارد و بعضی فروشگاه‌ها آن را سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌فروشند. پیش قیمت این گوشی حداقل سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود و حالا شاهد کاهش ۲۵۰ هزار تومانی آن هستیم. مدل ۶۴ گیگابایتی سامسونگ Galaxy A30S هم در این مدت از سه میلیون و ۱۲۰ هزار تومان به دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. باید توجه داشته باشید که این قیمت‌ها مربوط به رنگ مشکی است که گران‌ترین رنگ‌بندی به حساب می‌آید. گوشی‌های سبز و سفیدرنگ این مدل در حد ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان ارزان‌تر هستند.

سامسونگ Galaxy A20S با ظرفیت ۳۲ گیگابایت در بازار این روز‌ها حداقل دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت دارد و در برخی فروشگاه‌ها با نرخ دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. بررسی قیمت‌های گذشته نشان می‌دهد قبل از شیوع ویروس کرونا Galaxy A20S در بازار حداقل دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بود و در فروشگاه‌ها بالای دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شد.

سامسونگ Galaxy A10S در اخیر حدود ۵۰ هزار تومان ارزان شده است. این گوشی در حال حاضر حداقل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت دارد و در برخی فروشگاه‌ها دو میلیون تومان فروخته می‌شود. پیش از شیوع کرونا، این محصول در بازار ۵۰ هزار تومان گران‌تر بود.

پرچمدار سامسونگ، یعنی Galaxy S10 از قاعده کاهش قیمت در بازار موبایل مستثنی نیست. پیش این محصول در فروشگاه‌های اصلی و عمده‌فروشی‌ها حداقل ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت داشت و این روز‌ها حدود ۲۰۰ هزار تومان ارزان شده و به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. باید توجه داشته باشید که در برخی فروشگاه‌ها سامسونگ Galaxy S10 Plus با قیمت ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. پیش در این فروشگاه قیمت به ۱۲ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان می‌رسید. این کاهش قیمت ۶۰۰ هزار تومانی، بیشترین ارزانی در بین گوشی‌های سامسونگ به حساب می‌آید.

هوآوی؛ تا ۳۰۰ هزار تومان کاهش قیمت

به گزارش فرارو، پرچمدار‌های هوآوی تاثیر بیشتری از کاهش تقاضا در بازار گرفته‌اند. طوری که قیمت این محصولات در بازار کاهش بیشتری نسبت به موبایل‌های رده پایین هوآوی پیدا کرده است. هوآوی P30 Lite با رم شش گیگابایت پیش حداقل سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار عمده‌فروش‌ها قیمت داشت و در فروشگاه‌های موبایل، با قیمت سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد. حالا با کاهش قیمت در بازار، قیمت هوآوی P30 Lite با رم شش گیگابایت به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در فروشگاه‌ها و سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در مراکز فروش رسیده است. با این حساب می‌توان گفت: این گوشی حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت را پشت سر گذاشته است. در طرف مقابل هوآوی P30 Lite با رم چهار گیگابایت تغییر چندانی نسبت به گذشته پیدا نکرده و همچنان با حداقل قیمت دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در مراکز فروش عرضه می‌شود. این گوشی موبایل در بعضی فروشگاه‌ها تا سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

هوآوی Y9 Prime با دوربین سلفی خاصی که دارد، یکی دیگر از محصولات پرطرفدار این شرکت به حساب می‌آید. Y9 Prime نسبت به قبل در فروشگاه‌های موبایل تقریبا ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده است. بعد از گرانی دلار قیمت این گوشی به حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده بود و حالا تقریبا دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. گوشی Y9s در بازار تقریبا سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قیمت دارد. بررسی آرشیو قیمت‌ها نشان می‌دهد این گوشی نسبت به گذشته تغییر چندانی نداشته و از قاعده کاهش قیمت در بازار مستثنی است. باید توجه داشته باشید که برخی فروشگاه‌ها که بعضا به عنوان عمده‌فروشی‌ها شناخته می‌شوند، Y9s را سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌کنند که تقریبا ۱۵۰ هزار تومان ارزان‌تر از نرخ روز بازار است.

اگر با بودجه محدود می‌خواهید به بازار موبایل بروید، احتمالا Y5 2019 بهترین گزینه در بین گوشی‌های هوآوی باشد. به خصوص که نسبت به روز‌های قبل از شیوع ویروس کرونا، کاهش قیمت پیدا کرده است. این موبایل در حال حاضر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. پیش Y5 2019 حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد و در این مدت حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده است. Y5 2019 ارزان‌ترین موبایل هوآوی به حساب می‌آید که پیش تقریبا یک میلیون تومان بود و این روز‌ها به ۹۰۰ هزار تومان کاهش قیمت پیدا کرده است. این گوشی با حافظه ۱۶ گیگابایتی و حافظه‌موقت یک گیگابایتی، شاید چندان گزینه مناسبی به نظر نرسد.

شیائومی؛ تا ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت


محصولات شیائومی در بازار موبایل عموما ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را از زمان شیوع ویروس کرونا تجربه می‌کنند. البته شرایط برای پرچم‌دار شیائومی متفاوت است. Mi Note 10 این روز‌ها در بازار حداقل شش میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. پیش از این فروشگاه‌هایی که خودشان را نمایندگی شیائومی معرفی می‌کنند و همچنین عمده‌فروش‌ها Mi Note 10 را هفت میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌کردند. باید توجه داشته باشید که قیمت این گوشی موبایل در برخی فروشگاه‌ها این روز‌ها به هفت میلیون و ۲۲۰ هزار تومان می‌رسد. آن‌ها پیش Mi Note 10 را هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌فروختند و این نشان دهنده کاهش قیمت ۴۰۰ هزار تومانی از زمان شیوع ویروس کرونا است.

این روز‌ها عنوان پرفروش‌ترین گوشی شیائومی در بازار به Redmi Note 8 اختصاص دارد که با ظرفیت ۶۴ گیگابایت در بازار حداقل سه میلیون تومان است و در برخی فروشگاه‌ها سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. پیشتر این محصول شیائومی در مراکز توزیع سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بود و در فروشگاه‌ها سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد. مدل ۱۲۸ گیگابایتی Redmi Note 8 تقریبا ۴۰۰ هزار تومان گران‌تر از ۶۴ گیگابایتی آن است

شیائومی Redmi 8 دیگر محصول پرطرفدار در بازار موبایل محسوب می‌شود. فروشگاه‌ها مدل ۶۴ گیگابایتی آن را دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشند. بررسی آرشیو قیمت‌ها نشان می‌دهد این محصول کاهش چندانی نسبت به گذشته پیدا نکرده و اتفاقا کمی گران شده است. پیش از شیوع ویروس کرونا شیائومی Redmi 8 در بازار حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

دوربین سلفی پرنده در بین گوشی‌های شیائومی هم به چشم می‌خورد. دوربین سلفی شیائومی Mi 9T در زمان عکسبرداری از بدنه خارج شده و مثل یک زائده از بالای گوشی بیرون می‌زند. این روز‌ها Mi 9T در بازار پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد که برخلاف رودن کلی بازار، نسبت به گذشته با افزایش قیمت روبرو شده است. آن زمان شیائومی Mi 9T در بازار حدود پنج میلیون تومان قیمت داشت. Mi 9T Pro هم این روز‌ها حدود شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و حدود ۱۵۰ هزار تومان نسبت به قبل گران شده است.

 

فرارو