روحانی:

مرجع اعلام ممنوعیت سفر ستاد مدیریت کروناست


۱۳۹۹/۰۱/۰۲ - ۱۲:۴۵ | کد خبر: ۶۱۴۴ چاپ
مرجع اعلام ممنوعیت سفر ستاد مدیریت کروناست

کلانشهر: رئیس جمهوری با تاکید بر بر اینکه نباید بیمارستان ها شلوغ شوند، اظهار کرد: باید به گونه ای رفتار کنیم تا میزان مبتلایان به کرونا با وضعیت پرستاران و بیمارستان ها متناسب باشد و از شلوغ شدن بیمارستان ها جلوگیری کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری صبح شنبه در نخستین جلسه ستاد ملی کرونادر سال 99  که در مجموعه‌ حافظیه برگزار شد، با اشاره به دستورات صادر شده در خصوص تعطیلی مراکز تجاری و پاساژهای پر تردد در کشور خاطر نشان کرد: در این خصوص واحدهای تجاری کوچک و همچنین فروشگاه‌های مواد غذایی و میوه فروشی ها و داروخانه ها موضوع مورد بحث ما نیست، بلکه برعکس، توصیه می‌کنیم که این مراکز در صورت امکان ساعات بیشتری فعالیت کنند و حتی اگر امکان پذیر است فروشگاه های بزرگ مواد غذایی به صورت ۲۴ ساعته فعالیت کنند تا جمعیت زیاد در یک نقطه جمع نشوند.

وی تصریح کرد: اصل بر این است که جمعیت مردم در یک نقطه متراکم نشود و مردم از خانه خارج نشوند؛ من امروز به وزارت صنعت معدن و تجارت ابلاغ می‌کنم تا بررسی کنند چگونه می توان به کسی که خرید اینترنتی انجام می‌دهد تخفیف بدهیم و کسی که از از مغازه خرید می کند مقداری گرانتر برای او تمام شود؛ چراکه خرید اینترنتی از تردد افراد در سطح شهر جلوگیری می کند.

رئیس جمهوری گفت: توصیه من از روز اول این بود که سیستم تولید ما حالت عادی و معمولی داشته باشد؛ من در جلسه گفتم که توطئه ضد انقلاب این است که کاری کند که کار و فعالیت اقتصادی در کشور تعطیل شود؛ بعدها نیز مدرک مربوط به این توطئه توسط وزارت اطلاعات برای من ارسال شد؛ ما نباید بگذاریم که ضد انقلاب به اهداف خود برسد بلکه همه باید کار کنیم؛ البته در چارچوب پروتکل های بهداشتی که وزارت بهداشت و ستاد کرونا اعلام می‌کند.

روحانی با تاکید بر لزوم تبعیت تام از دستورات ستاد ملی کرونا خاطرنشان کرد: اگر این ستاد اعلام می‌کند در جایی وارد نشویم، نباید وارد شویم و همچنین اگر می‌گویند که یک رستوران و یک بازار شلوغ تا مدتی بسته باشد، باید به این حرف گوش کنیم و همکاری کنیم؛ همچنین در مواردی که دستور موکدی صادر می شود، نیروی انتظامی نیز باید ضامن اجرای آن دستورات باشد.

وی با بیان اینکه بهترین مکان برای درمان افرادی که حال وخیمی ندارند خانه است نه بیمارستان اظهار کرد: اگر موردی وجود دارد که فرد بیمار نیازمند تداوم نظارت بر درمان است باید به بیمارستان ها برود؛ ما هر چقدر بتوانیم بیمارستان‌ها را خلوت کنیم از این بیماری زودتر عبور خواهیم کرد.


رئیس جمهوری ادامه داد همه تلاش ما این است که یک مرتبه پیک بیماری کرونا در کشور افزایش پیدا نکند این بدان معناست که اگر طی روزها و هفته‌های آتی با این بیماری دست به گریبان هستیم ما باید اقداماتی انجام دهیم که این بیماری با روند عادی و معمولی طی شود و تعداد مبتلایان با وضعیت بیمارستانها، پرستاران و داروهای موجود همخوانی داشته باشد.؛ وقتی این همخوانی وجود داشته باشد کار با آرامش پیش می رود و تعداد مردم نیز کاهش می یابد.
روحانی تاکید کرد: هدف اول ما در مبارزه با کرونا این است که بتوانیم تعداد افراد مبتلا و همچنین میزان مرگ و میر را کاهش دهیم و افراد مبتلا به ساده ترین وجه درمان شود و به حالت خطرناک نرسند. در مجموع باید به گونه‌ای عمل کنیم که بیمارستانهای ما شلوغ نشوند.

وی گفت: وزارت بهداشت و درمان باید برای مردم توضیح دهد که در چه زمان و مکان هایی به ماسک و دستکش نیاز داریم؛ الان همه فکر می‌کنیم که باید ماسک و دستکش داشته باشیم اما وزارت بهداشت باید اعلام کند که در چه مواردی نیاز است حتماً از ماسک و دستکش استفاده شود و در چه مواردی این نیاز مطرح نیست. باید این موضوعات برای مردم روشن شود تا روند استفاده از این اقلام معتدل شود.


رئیس جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح به ویژه نیروی انتظامی در اولویت استفاده از ماسک و دستکش هستند ادامه داد: پلیس ها ناچارند در خیابان‌ها حضور داشته باشند و همچنین مرزبانان که باید در محل کار خود حضور پیدا کنند و همه آنهایی که امروز پست و سمتی ضروری دارند در اولویت اول برای تامین اقلامی نظیر دستکش و ماسک هستند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اعلام رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر آماده شدن هفت بیمارستان سیار و همچنین وجود آمادگی برای برپایی تا ۲۰ بیمارستان سیار توسط نیروهای مسلح در جلسه امروز ستاد ملی کرونا اظهار کرد: درباره سفر با اتوبوس هواپیما قطار و کشتی تنها یک جا می تواند تصمیم گیری کند و آن ستاد ملی کرونا است؛ این ستاد می تواند اعلام کند که در فلان مسیر هیچ پروازی برقرار نباشد اتوبوسی تردد نکند و قطاری عبور نکند؛ هیچ فردی اعم از استاندار، مقام محلی و فردی در مناطق آزاد حق تصمیم گیری در این خصوص ندارد و اگر استانداران نظری در این زمینه دارند، باید نظر خود را از طریق وزیر کشور در ستاد ملی مطرح کنند.

وی همچنین درباره وضعیت مراکز آموزشی گفت: در جلسه قبل ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا طرح وزیر آموزش و پرورش مورد بررسی و تصویب قرار گرفت که خلاصه آن به این صورت است که اگر شرایط به گونه‌ای باشد که بعد از پایان تعطیلات عید یعنی ۱۶ فروردین کار مراکز آموزشی آغاز شود، یک ماه به سال تحصیلی افزوده خواهد شد و اگر زمان آغاز به کار مراکز آموزشی دیرتر از ۱۶ فروردین باشد، به سال تحصیلی بیشتر از یک ماه افزوده شود؛ دانشگاه ها نیز تقریباً چنین شرایط دارند و اگر بعد از تعطیلات فروردین ماه فعالیت این مراکز آغاز شود، سه هفته به دوره آموزشی مراکز دانشگاهی اضافه خواهد شد و هر چقدر زمان فعال آغاز فعالیت مراکز دانشگاهی دیرتر از ۱۶ فروردین باشد، به آن سه هفته اضافه خواهد شد.

رئیس جمهوری اعلام کرد: درباره روز آغاز به کار مراکز آموزش عالی در هفته آینده بحث و تصمیم گیری خواهد شد.