گفت وگو با پزشکی که هزار بیمار مشکوک به کرونا را در رشت ویزیت کرد؛

دست به جیب نشوید، اینجا ویزیت رایگان است


۱۳۹۹/۰۱/۰۶ - ۱۵:۳۵ | کد خبر: ۶۲۰۷ چاپ
دست به جیب نشوید، اینجا ویزیت رایگان است

کلانشهر / فاطمه صابری در عصر ایران نوشت: «با توجه به شیوع بیماری کرونا، ویزیت درمانگاه شفا در آج بیشه رشت تا پایان سال 1398 رایگان می‌باشد.» این عکس و متن در روزهای اول اسفندماه که رشت با موج وسیع شیوع ویروس کرونا و هجوم صدها بیمار به مراکز درمانی مواجه بود، روزنه‌ای امید برای بیماران و به‌ویژه افراد نیازمند محسوب می‌شد.

درمانگاه پزشک

ساختمان این درمانگاه چند سال قبل توسط یک نیک‌اندیش، وقف امور خیریه شده است. اما کادر درمان جدید درمانگاه شفا از 6 ماه قبل در این مکان مستقر شده‌اند. کادری که باوجود هجوم صدها بیمار به درمانگاه در روزهای ترس و وحشت همگانی، ترجیح داده‌اند بیشتر کار کنند و کمتر درآمد داشته باشند.

دکتر مرتضی عالمى شمامى پزشکی که مسئول این درمانگاه است و طی یک ماه گذشته حدود 1000 بیمار مشکوک به کرونا را به‌طور رایگان ویزیت کرده است می‌گوید؛ علاقه‌ای به حضور رسانه‌ای ندارم چون کمک به بیماران درمانده برایم ارزشی به بزرگی آرامش روح و وجدان به دنبال دارد که با کمتر چیزی قابل ‌مقایسه است.

ویزیت رایگان از تهران تا رشت

عالمی بعد از شنیدن استدلال‌هایی در زمینه تاثیر مثبت انعکاس این قبیل اخبار بر روحیه مردمی که به‌ویژه این روزها امنیت روانی خود را درخطر می‌بینند و احساس بی‌پناهی می‌کنند و همچنین انعکاس مثبت فعالیت یکی از اعضای جامعه پزشکی در وضعیت اپیدمی شدن یک بیماری، راضی به گفت‌وگو با عصر ایران شد.

او با ذکر این نکته که پیش‌ازاین هم تجربه ویزیت رایگان از تهران تا چند شهر گیلان را داشته به عصر ایران توضیح داد که شرایط جامعه با شیوع یک بیماری همه‌گیر متفاوت با هر زمان دیگر می‌شود؛ به همین دلیل بعد از مشورت با همکارانم تصمیم گرفتیم که در کنار تابلوی درمانگاه،پرده‌ای نصب شود و به مردم اعلام شود که ویزیت آن‌ها در درمانگاه شفای آج بیشه رشت (واقع در ورودی رشت از شرق گیلان در جاده لاهیجان) به‌صورت رایگان انجام می‌شود تا هم از ازدحام بیماران در مراکز درمانی مرکزی رشت کم شود و هم اگر فردی علائم کرونا را داشت اما به دلیل مشکلات مالی‌ امکان مراجعه به مراکز درمانی را نداشت به درمانگاه شفا مراجعه کند تا از شیوع این ویروس در حد یک نفر هم کم شود.

 

بازمانده یک فاجعه‌ی بزرگ

این پزشک که اصالتا اهل روستای شمام رستم‌آباد گیلان است خود را نجات‌یافته یک فاجعه طبیعی می‌داند؛ فاجعه زلزله سال 69 رودبار که بیش از 35 هزار تَن از ساکنان این شهرستان جانشان را از دست دادند ازجمله جمعی از اطرافیان دکتر عالمی.

 

او که در آن ایام به‌تازگی مدرک دیپلم خود را گرفته بود در کنار گروهی دیگر از مردم مشغول امدادرسانی به زلزله‌زدگان بود. می‌گوید یکی از گروه‌های امدادرسان از طرف دانشگاه علوم پزشکی در منطقه حضور داشت که تعدادی اینترن بودند. (کارورزان پزشکی که یک سال و نیم به انتهای دوره دانشجویی آن‌ها باقی‌مانده)

 وظیفه برپایی و کمک‌های جانبی 2 چادر برای اسکان و ویزیت توسط اینترن ها بر عهده عالمی بود؛در آنجا مشاهده کردم  علی آنکه افراد حاضر هنوز به‌طور رسمی کار پزشکی خود را آغاز نکرده بودند چه تاثیر مثبتی بر روح و جسم نجات‌یافتگان از زلزله داشتند.

تاثیر مثبتی که کلام آرام‌بخش و کمک‌های پزشکی در حد دانشجویان پزشکی در دل یک فاجعه انسانی بروی مردم منطقه و مرتضی عالمی جوان داشت باعث شد که او در کنکور، رشته پزشکی را انتخاب کند که در دانشگاه زاهدان پذیرفته شد. هرچند به دلیل وقوع مشکلاتی، تحصیلات پزشکی‌اش چند سال بعد در دانشگاه زنجان به پایان رسید.

دکتر عالمی پس از پایان تحصیلات، چند سالی در اسلامشهر و شهر گلستان بهارستان تهران به مداوای بیماران اشتغال داشت جایی که آغازی بود بر انجام وعده‌اش مبنی بر کمک به مداوای بیماران نیازمند.او پس از چندی به گیلان بازگشت و در منطقه محروم خطبه سرای هشتپر تالش به‌عنوان پزشک خانواده مشغول کار شد. شهری که مراجعه‌کنندگانش خاطراتی خوش از دکتر عالمی دارند.

او در زمان حضور در تالش بارها به‌عنوان پزشک داوطلب در بخش‌های مختلف این شهر که روستاهای ییلاقی زیادی دارد حضور پیدا کرد و دانش آموزان و خانواده‌هایشان را به‌طور رایگان ویزیت کرد.

بعد از تالش،عالمی در یکی دیگر از شهرهای غرب گیلان یعنی فومن حضور پیدا کرد. و طی چند سال حضورش در این شهر، هم در طرح‌های مختلف و هم به‌صورت داوطلبانه به‌صورت رایگان به ویزیت افراد نیازمند یا ساکنان مناطق روستایی که به پزشک دسترسی نداشتند مشغول بود.

کمک به نیازمندان؛رسالتی فراموش‌نشدنی
عالمی که بعد از حضور در رشت هم به ویزیت رایگان افراد نیازمند می‌پرداخت هم‌زمان با مدیریتش در درمانگاه شفای محله آج بیشه رشت که ازنظر امکانات زندگی در شرایط نامناسبی قرار دارد کمک به بیماران نیازمند را ادامه داد. کاری که به گفته عالمی در تمام دوران تحصیل و پس از آن برایش هدفی مقدس و رسالتی فراموش‌نشدنی بوده است.

 

پزشکی که هنوز مستاجر است

او به عصر ایران می‌گوید؛ شاید برای برخی از مردم عجیب باشد که تعدادی از پزشکان ازجمله من در منازل استیجاری زندگی می‌کنیم اما ظواهر باعث نمی‌شود که من از اهداف انسان دوستانه‌ام بگذرم.

عالمی وجود نگاه تجاری به مسئله درمان در بین برخی پزشکان را انکار نمی‌کند  و می‌گوید به‌شخصه از هنگام تحصیل آرزو داشتم که بعد از فارغ‌التحصیلی در یک سازمان خیریه مشغول فعالیت شوم و از تجربه و علمی که آموخته‌ام برای کمک به بیماران و افراد درمانده استفاده کنم و هدفم از ابتدا این بود که به پزشکی به چشم یک تجارت و افزایش بنیه مالی‌ام نگاه نکنم.

عالمی ادامه می‌دهد؛ من در جامعه پزشکی خودم را عضوی کوچک می‌دانم و طی این سال‌ها دیده‌ام که پزشکان بزرگی به مردم کمک کرده‌اند و در همین یک ماه گذشته هم برخی پزشکان عمومی و متخصص در رشت به‌طور رایگان به بیماران نیازمند کمک کرده‌اند.

ارتباط مالی بین پزشک و بیمار باید قطع شود
این پزشک توضیح داد؛معتقدم مثل اکثر دنیا باید شرایط و برنامه‌هایی تدوین شود تا طبابت که به‌طور مستقیم با جان و روح مردم ارتباط دارد از حالت تجاری خارج شود.

عالمی توضیح می‌دهد برای اکثر جامعه پزشکی اگر طبق برنامه‌های مدون سازوکارهای اقتصادی درستی فراهم شود و ارتباط مالی بین پزشک و بیمار قطع شود آن‌ها هم دغدغه خود را به ارتقای سطح علمی و دانسته‌های روز پزشکی معطوف می‌کنند و بخشی زیادی از آن‌ها هم حاضر خواهد بود که  بخشی از روزهای کاری‌شان را به سلامت مردم نیازمند اختصاص دهند.

عالمی تاکید کرد که انتقاد از جامعه پزشکی مربوط به اقلیتی در این بخش است که گاه به‌طور ناسالم از راه درمان به ثروت رسیده‌اند اما پزشکان زیادی هم هستند که با گذشت چند سال کار، سطح زندگی آن‌ها متوسط باقی‌مانده است.

 

شیوع گسترده کرونا در رشت

این پزشک خَیِر، درگیری مردم رشت با ویروس کرونا و آنفلوانزا با گذشت بیش از 30 روز از شیوع کووید 19 را گسترده توصیف می‌کند و به عصر ایران می‌گوید؛ طی یک ماه گذشته فقط در درمانگاه شفای آج بیشه که در یک منطقه کم برخوردار رشت دایر است

 تعداد زیادی بیمار با علائم کرونا به‌صورت رایگان ویزیت و در صورت لازم به مراکز بیمارستانی ارجاع شدند. عالمی اضافه کرد؛البته به این درمانگاه فقط ساکنان آج بیشه مراجعه نمی‌کردند و طبق بررسی‌ها شهروندان ساکن در نقاط مختلف رشت به دلیل تعطیل بودن برخی مطب‌ها،شلوغی تعدادی دیگر و همچنین نیاز مالی در درمانگاه شفا حضور پیدا می‌کردند.

بستری شدن 8 هزار گیلانی در بیمارستان‌ها طی یک ماه
طی آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ابتدای شیوع کرونا بیش از 8 هزار بیمار به دلیل مشکلات حاد تنفسی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی گیلان بستری‌شده‌اند که تعدادی از آن‌ها بعد از بهبود ترخیص شده و همچنان بیش از 1000بیمار در بیمارستان‌های گیلان بستری هستند.

 

کادر درمان خسته شده‌اند


موضوعی که به گفته این پزشک طی یک ماه گذشته باعث خستگی و فرسودگی کادر پزشکی و پرستاری استان شده که پیش‌ازاین هم ازنظر میانگین کشوری وضعیت خوبی نداشتند.

 عالمی توضیح می‌دهد ما در درمانگاه شفا با استفاده از یک پزشک، یک مشاور و دو پرستار در دو شیفت صبح و عصر تلاش می‌کنیم در اپیدمی کرونا و همچنین مشکلات قبل و بعد از این بیماری یاری‌رسان خانواده‌ها باشیم. ارائه مشاوره‌های خانواده، فراهم‌سازی زمینه برای ترک اعتیاد و حضور دندان‌پزشک از دیگر فعالیت‌های درمانگاه شفا در آج بیشه رشت است.

عالمی می‌گوید با توجه به حضور و مراجعه برخی خانواده‌های نیازمند به درمانگاه،در آینده نزدیک یکی از پزشکان متخصص اطفال هم دست‌کم یک روز در هفته برای ویزیت رایگان کودکان خانواده‌های نیازمند در این مرکز حضور پیدا می‌کند.

این پزشک با تاکید بر این‌که در مدت فعالیت‌هایش شاهد حضور پزشکانی در مطب‌های دیگر هم بوده که به افراد نیازمند کمک کرده‌اند توضیح داد؛ به‌جز پزشکان، خیرانی هم در رشت هستند که هزینه‌های دارویی افراد نیازمند را پرداخت می‌کنند.

 

مشارکت مردم، زنجیره ویروس را قطع می‌کند


این پزشک خطاب به مردم ایران گفت واقعیت آن است علی‌رغم تمام انتقاداتی که ممکن است نسبت به مدیریت امور بعد از شیوع کرونا داشته باشیم زنجیره ویروس کرونا قطع نمی‌شود مگر با مشارکت همه‌جانبه مردم. به همین دلیل از تمام هم‌وطنان عزیز خواهش می‌کنم تا جایی که برایشان مقدور است از خانه خارج نشوند و تحت هیچ شرایطی به مسافرت نروند و در تجمعات حضور پیدا نکنند.

عالمی، توجه شبانه‌روزی به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی در زمینه شستشوی مرتب دست را راهی برای قطع زنجیره ویروس کرونا دانست و گفت در حال حاضر شرایط مشاوره از طریق شبکه‌های اجتماعی،شماره تلفن‌های اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت و فرم‌های خودارزیابی نسبت به سه هفته گذشته بهتر شده است و افراد بعد از سنجش خود از این طریق در صورت لزوم به درمانگاه‌ها مراجعه کنند.

این پزشک خیر همچنین از شهروندان درخواست کرد که با صبوری به مِتُدهای درمان پزشکان اعتماد کرده و به توصیه‌ها و مداخله‌های غیرپزشکی توجه نکنند تا از این بحران عمومی با حداقل تلفات عبور کنیم.

نظر شما:

security code