مدیرعامل آب منطقه ای گیلان:
احتمال سرریز سد سفیدرود وجود دارد
۶ فروردین ۹۹ - ۱۶:۰۸ چاپ
احتمال سرریز سد سفیدرود وجود دارد

کلانشهر _ گروه سیاسی: مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: سد سفیدرود 97درصد ابگیری شده و احتمال سریزشدن آن وجود دارد.

وحید خرّمی با اشاره به آبگیری بیش از ۹۷ درصد از ظرفیت سد سفیدرود گفت: ذخیره آب پشت مخزن سد سفیدرود در حال حاضر به حدود ۱۰۴۸ میلیون متر مکعب رسیده است و احتمالا در روزهای آتی شاهد سرریز سد خواهیم بود.
وی افزود: حجم ذخیره مخزن سد سفیدرود با یک افزایش ۲۲ درصدی نسبت به سال قبل، امروز به ۱۰۴۸ میلیون متر مکعب رسیده است و  میزان ذخیره سال گذشته ۸۵۹ میلیون متر مکعب بود.
خرمی در خصوص میزان دبی ورودی و خروجی سد سفید رود خاطرنشان کرد: میزان دبی ورودی به مخزن سد سفید رود ۲۵۱ متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آن نیز ۲۳۴ متر مکعب بر ثانیه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان به اقدامات این شرکت برای مقابله با سیلاب‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده رهاسازی آب سد سفیدرود برای مدیریت سیلاب‌ها از اسفند ماه سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.
وی تصریح کرد: با توجه به بارش های مطلوب، آبگیری ۹۷ درصدی حجم مخزن سد سفید رود و شرایط پوشش برفی حوضه آبریز سد سفیدرود، شرایط برای سر ریز کنترل شده سد در روزهای آتی مهیا است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان جهت جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی تاکید کرد: از کلیه شهروندان در استان گیلان تقاضا می‌شود،  از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری جدا خودداری کنند.

وی با اشاره با تامین آب شالیزار‌های استان گیلان از آب این سد گفت: آب زراعی ۱۷۲ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای گیلان از سد سفیدرود تامین می‌شود.

مهندس خرّمی در پایان اشاره کرد: حجم نرمال سد سفیدرود که بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است بر اساس آخرین هیدروگرافی انجام شده، حدود  ۱۰۸۰ میلیون مترمکعب برآورد می‌شود.

نظر شما:

security code