تکلیف این همه فوتبال چه خواهد شد؟


۱۳۹۹/۰۱/۰۷ - ۰۸:۳۶ | کد خبر: ۶۲۱۷ چاپ
تکلیف این همه فوتبال چه خواهد شد؟

کلانشهر: شیوع بیماری کرونا باعث شده که برگزاری ادامه لیگ‌های معتبر اروپایی و حتی لیگ قهرمانان اروپا در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ وقتی بیماری کرونا در کشورهای مختلف رواج پیدا کرد و فقط چند مسابقه فوتبال در برخی از کشورها بدون حضور تماشاگر برگزار شدند، هیچکس فکر نمی‌کرد در فاصله کمتر از یک ماه تمامی فعالیت‌های ورزشی همه کشورها از جمله فوتبال به تعویق بیفتد. امروز اما در شرایطی که شما این گزارش را می‌خوانید هیچ مسابقه فوتبال معتبری در کشورهای مختلف به خصوص کشور خودمان برگزار نمی‌شود و تورنمنت‌های مهم ورزشی هم یکی پس از دیگری لغو و به زمان دیگری موکول شدند.

در فوتبال کشورمان خودمان لیگ نوزدهم در شرایطی نیمه‌کاره رها شد که لغو و به تعویق افتادن چند هفته از بازی‌ها به دلیل آلودگی هوا در شهرهای مختلف باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در تقویم سازمان لیگ شده بود. حالا لغو فعلی بازی‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا اما وضعیت فوتبال کشور را از همیشه مبهم‌تر کرده. در شرایطی که هنوز هیچ خبر دقیقی در خصوص تاریخ شروع مسابقات لیگ‌برتر اعلام نشده و به نظر هدف فدراسیون فوتبال ایران الگوبرداری از لیگ‌های خارجی‌ست، چند فرضیه روبروی سازمان لیگ است که فعلا مهم‌ترین آن نیمه‌تمام اعلام کردن لیگ نوزدهم و مشخص نشدن قهرمان است.

این ابهام اما فقط در فوتبال ایران وجود ندارد. تمامی لیگ‌های معتبر اروپایی به همراه لیگ‌های سطح پایین‌تر طی سه هفته گذشته لغو شدند و اتفاقا همین چند روز پیش کشورهای آلمان و ایتالیا مدت زمان به تعویق افتادن بازی‌های فوتبال کشورشان را تمدید کردند. این در شرایطی‌ست که یوفا هم اعلام کرده در صورت نیمه‌تمام ماندن هر کدام از لیگ‌های اروپایی، قهرمان برای آن لیگ مشخص نمی‌شود. در حال حاضر وضعیت در اروپا اینطور است که حداقل کار صبر کردن تا زمان اعلام شده از سوی هر کشور برای شروع بازی‌هاست که البته این موضوع نیز به میزان شیوع بیماری کرونا در آن کشور بستگی دارد. با این حال از بین رفتن کرونا نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند؛ چراکه چه در لیگ‌های اروپایی و چه در لیگ‌برتر ایران موضوع فاصله بین دو فصل مطرح است و از این نظر شاید اتمام هر لیگ در هر زمانی ممکن نباشد.

در خصوص به تعویق افتادن یورو 2020، المپیک و پارالمپیک طی یک هفته اخیر تصمیمات نهایی گرفته شد اما تغییر موضع در خصوص فینال لیگ قهرمانان اروپا و فینال لیگ اروپا نشان داد وضعیت از چیزی که خیلی‌ها تصور می‌کنند بدتر است. در ابتدا یوفا تاریخ جدیدی برای فینال لیگ قهرمانان و لیگ اروپا اعلام کرده بود اما حالا هر دوی این رویدادها به تعویق افتادند و زمان برگزاری آنها مشخص نیست. به نظر می‌رسد دقیقا همین شرایط برای فوتبال آسیا هم وجود داشته باشد. چراکه برگزاری رقابت‌های لیگ‌ قهرمانان آسیا هم مثل لیگ قهرمانان اروپا در هاله‌ای از ابهام است. 

المپیک

 

نکته مشخص این است که ورزش به خصوص فوتبال در سراسر دنیا تا اطلاع ثانوی تعطیل است. مهمتر اینکه شاید فقط از بین رفتن بیماری کرونا دلیلی کافی برای از سر گرفتن رقابت‌های فوتبال و یا سایر ورزش‌ها نباشد. چراکه از یک جایی به بعد مسئله تقویم رقابت‌های اروپایی از جمله بازی‌های لیگ‌های مختلف و لیگ قهرمانان اروپا مطرح خواهد بود.