khanekhodro

بیم و امید کرونا و اقداماتی که دیده نشد


۱۳۹۹/۰۱/۱۵ - ۲۲:۲۴ | کد خبر: ۶۳۵۲ چاپ
بیم و امید کرونا و اقداماتی که دیده نشد

کلانشهر _ سارنگ حسن پور: تداوم پویش در خانه بمانیم پاسخی به تمام تلاشها و زحمات کادر درمان است. خیلی ها شاید ندانند استاندار گیلان چه اقداماتی در طی این مدت انجام داده است. گروهها و تشکل‌های مردمی و جهادی صف خود را از تماشگران مجازی صاحب تریبون و رسانه جدا کردند و به میدان کار آمدند و دکتر زارع از تمام ظرفیتهای موجود و در اختیار، برای بهبود وضعیت گیلان در بیماری کرونا استفاده کرد.

 

نقد کردن و مخالف بودن حق طبیعی افراد است. همانطور که موافق بودن و حمایت کردن نیز به عنوان یک حق برای همه اشخاص محفوظ است. شاید کافی است مدارا کنیم و حرف‌های یکدیگر را گوش دهیم و جدا از مخالفت‌ها و موافقت‌ها باید همیشه مراقب باشیم از دایره انصاف خارج نشویم و واقعیت را زیر پای خود لگد مال نکنیم.
اکنون که مقداری فضا از التهاب روزهای اول بیماری کرونا فاصله گرفته است و با مشارکت و همدلی و هبستگی خوب مردم شریف استان در دوره مدیریت بیماری کرونا هستیم مجالی یافتم تا بتوانم در این فرصت از تلاش‌های استاندار گیلان آقای دکتر زارع و تمامی کادر درمان اعم از پزشکان و پرستاران و دانشگاه علوم پزشکی قدردانی کنم تا اینکه به امید خداوند از دوره مدیریت بیماری به دوره قطع و کنترل بیماری وارد شویم.
در میان تمام نقدها و نظرها و موافقت‌ها و مخالفت‌ها گفتن آنچه رخ داده شاید از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. خیلی‌ها شاید ندانند که استاندار گیلان در اوائل اسفند ماه از وزیر کشور و رییس شورای امنیت کشور خواستند تا در استان گیلان محدودیت‌های رفت و آمدی ایجاد شود. شاید خیلی‌ها ندانند دو روز قبل از ابلاغ مقام معظم رهبری به فرماندهی ستاد نیروهای مسلح کشور به جهت ورود در موضوع کرونا؛ استاندار گیلان در مکاتبه‌ای تمهید مقدمات برای حضور نیروهای ارتش را هماهنگ و برنامه ریزی کرده بود و دستور رهبری نیز تسریع و تسهیل‌کننده این فرآیند شد. شاید خیلی‌ها ندانند که چه طور ظرف مدت کوتاهی استان گیلان از نظر تولید مایع و ژل ضدعفونی به حالت اشباع در آمد و در حال حاضر استان‌های دیگر نیز از تولیدات گیلان استفاده می‌کنند. تولید ماسک در همین ایام و در اواخر سال گذشته حدود دو هزار ماسک در روز بود که به مدد فعال شدن کارگاهها و تغییر خطوط تولید اکنون به بالغ بر یکصد هزار عدد در روز رسیده است. ستاد مبارزه با بیماری کرونا در استان گیلان تاکنون ۲۴ جلسه رسمی ستاد و ده‌ها جلسه کارگروه‌های پنج‌گانه مختلف ذیل ستاد تشکیل داده است و پیگیری و تلاش دکتر زارع به‌عنوان استاندار و نماینده عالی دولت در برگزاری این نشست‌ها و گزارش‌گیری و ابلاغ تکالیف دستگاه‌ها و سازمان‌ها جهت کاهش زنجیره بیماری کرونا بسیار موثر و چشمگیر بوده است. بسیاری از اقدامات در دست اجرا نیز بود که اختیار اجرای آن به ستاد ملی مبارزه با کرونا در تهران واگذار شد.
در تامین و پیگیری منابع مالی برای بخش درمان از همان روزهای نخست با حمایت دکتر نوبخت و کارسازی در سازمان مدیریت و برنامه بودجه نیز شاهد اتفاقات خوبی بودیم؛ اعتبار ۲۲ میلیارد تومانی برای تکمیل و تجهیز دو بیمارستان در شهرستاتهای تالش و لنگرود، پرداخت ۴۰ میلیاردی بابت کارانه کادر درمان و پزشکی و بودجه ۱۶۰ میلیاردی به‌منظور تامین و تجهیز بیمارستان‌ها و تکمیل وسایل و تجهیزات درمانی و پزشکی قسمتی از این موارد است.
دکتر زارع با توجه به شرایط بدی که استان گیلان در زمینه شیوع بیماری کرونا با آن روبرو بود از تمام ظرفیت‌های موجود برای بهبود وضعیت استان استفاده کرد. در گام بعدی با هماهنگی دکتر سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و استاندار سابق گیلان سعی در جذب کمک‌ها و امکانات و تجهیزات پزشکی برای مجموعه درمان تامین اجتماعی در گیلان شد و دکتر سالاری نیز به واسطه علاقه خاص به استان گیلان (ایشان در جلسه ستاد کرونا که در استانداری گیلان برگزار شد، به طور واضح از این علاقه سخن گفت) نهایت مساعدت و همکاری را انجام دادند. از جمله این اقدامات می‌توان به تامین اعتبار ۳ میلیاردی خرید دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان تخصصی اطفال ۱۷ شهریور، اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی برای تکمیل و تجهیز نمودن دستگاههای پزشکی مورد نیاز، افزایش تخت‌های بیمارستان رسول اکرم و سایر مراکز درمانی تامین اجتماعی در استان و همچنین طرح توسعه‌ی بیمارستان‌های گیلان در سال ۹۹ اشاره کرد که با پیگیری دکتر سالاری مصوب و اجرایی شدند.

در طرح غربالگری و بسیج ملی مبارزه با کرونا نیز استان گیلان با فاصله زیاد نسبت استان‌های دیگر کشور پیشتاز بوده است و تاکنون بالغ بر ۹۰ درصد جمعیت استان با هماهنگی استانداری گیلان و همکاری فرمانداری‌ها، سپاه قدس گیلان و دانشگاه علوم پزشکی غربالگری شده‌اند. همچنین بازدیدهای متعدد از مراکز درمانی و واحدهای تولیدی و توزیعی و نظارت مستمر بر حسن اجرای مصوبات از جمله اقدامات مثبت و مفید دکتر ارسلان زارع بوده است. این‌ها گوشه‌ای از مواردی بود که به‌اختصار سعی کردم بیان کنم و بسیاری از موارد دیگر که انشالله اگر فرصتی دست بدهد مجدد بیان خواهم کرد.

در این میان عده‌ای هم خود به میدان آمدند. پس از تشکیل کارگروه و دعوت از گروه‌ها و تشکل‌های مردمی و اجتماعی و فرهنگی به‌جهت هماهنگی برای کمک‌رسانی هدفمند، این گروه‌ها که شامل نیروهای بسیجی، سازمان های مردم‌نهاد، خیرین و گروه‌های خود جوش مردمی و جهادی بودند در این زمینه بسیار تلاش کردند و با جدا کردن خود از صف تماشاگران صاحب تریبون و رسانه به میدان کار آمدند.
آنچه در مدیریت بیماری پانادمیک کرونا واضح است همدلی و همیاری تمام دستگاه‌ها ازجمله نهادهای دولتی، نظامی، انتظامی و مردمی است که می‌تواند زمینه‌ساز ریشه‌کنی این بیماری شود و قطعا در این مسیر نواقصی هم بوده که نیازمند همفکری و مشورت صاحب‌نظران و متخصصان است. همانگونه که تاکنون بسیاری از این عزیزان سعی کردند با حفظ آرامش و عدم ایجاد فضای دلهره و نگرانی در جامعه مشکلات را بیان کنند و به دنبال راهکارهای عملیاتی با توجه به ظرفیتهای موجود باشند و آرامش شهروندان را در مواجهه با بیماری کرونا به تشویش تبدیل نکنند.
اما در پایان؛ تمام این تلاش‌ها و جهادها مدیون کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت و همچنین شهدای عزیز راه خدمت و همچنین همراهی و مشارکت مسئولانه مردم بود که در پیوستن به پویش "در خانه بمانیم" و رعایت نکات بهداشتی و حفاظت شخصی نقش مهمی در کنترل بیماری ایفا کردند. قطعا این همراهی در کنار عملیاتی شدن تصمیمات ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا در اختصاص بسته‌های حمایتی و کمک معیشتی و اعطای تسهیلات به صاحبان اصناف و حرفه و افرادی که اقتصاد کسب و کارشان در معرض آسیب است، در گذار از دوره کرونائیسم مفید خواهد بود.
قطعا با همراهی همه آحاد مردم و بدون اینکه مجددا شاهد از دست دادن عزیزانمان و قرار گرفتن در دوره پیک بیماری باشیم از این دوره بیم و امید با نگاهی به آینده به سلامت عبور خواهیم کرد.

 

انتشار یادداشت در کلانشهر به معنی تایید محتوی آن نیست و جهت آگاهی مخاطبان منتشر می‌شود.