khanekhodro

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هم فعالیت اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی با هم قابل اجرا و پیاده کردن است، گفت: فعالیت کسب و کارهای پرریسک فعلا تا پایان فروردین ممنوع است.

روحانی ساعت کاری جدید ادارات را اعلام کرد؛ از ۷ صبح تا ۱۴

کلانشهر : حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن تبریک ایام شعبان، روز سلامت و روز جوان اظهار داشت: باید چند نکته را در ابتدا بیان کنم، نکته اول اینکه در روندی که پیش‌رو داریم برای مسأله مبارزه و مقابله با کرونا، هیچ اختلاف نظری میان دستگاه‌های دولتی و قوای سه گانه وجود ندارد و همه با هم و در کنار هم داریم کار را انجام می‌دهیم.

وی افزود: نیروهای مسلح و همه ارکان کشور همینطور در کنار ما هستند و مقام معظم رهبری همه جا حمایت فرمودند و هر جا نیاز بود و ما خدمت ایشان نکته‌ای عرض کردیم، پیامی فرستادیم، نامه‌ای نوشتیم ایشان همراهی کردند. بنابراین کل نظام یکپارچه است. حالا بدخواهان ما ناراحت و عصبانی هستند خودشان می‌دانند.

رئیس جمهور عنوان کرد: کرونا با همه گرفتاری‌هایی که برای ما درست کرده است آثاری هم برای ما داشته و یکی از این آثار همین وحدت و یکپارچگی بیشتر جامعه، دولت، مردم، نیروها و همه ارکان کشور است. البته گزارشات در مورد سالم بودن هوا به دلیل کاهش ترافیک نیز یکی از آثار بیماری کرونا است. به هرحال ما هیچ اختلافی در این زمینه نه میان وزارتخانه‌ها، نه وزارت صمت و نه بهداشت نداریم.

روحانی ادامه داد: چیزی که وجود دارد این است که شخصی یا شیطانی در گوشه‌ای چیزی پیدا می‌کند و به رسانه‌های خارج کشور می‌دهد و آنها مسأله را بزرگ می‌کنند. ما هیچ اختلافی در این زمینه نداریم.

وی با بیان اینکه بر خلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم بین سلامت و فعالیت اقتصادی باید یکی را انتخاب کنند حرف غلط و ناصوابی است، تصریح کرد: هم فعالیت اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا و پیاده کردن است. هم فعالیت اداری و هم فعالیت تولیدی ما و سایر فعالیت‌های اقتصادی ما همه باید به پا باشد اما همه اصول و پروتکل‌های بهداشت و درمان باید مورد مراعات همه ما قرار گیرد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: امروز نسبت به طرح جدید فاصله گذاری هوشمند بحث کردیم و کارگروهی در این چند روز در وزارت کشور این موضوع را بررسی کرده بود و کمیته اجتماعی و امنیتی ما جمع بندی‌ای داشت و ارائه کرد. خواست این کمیته و همچنین وزارت صمت و فعالان اقتصادی و اصناف در جلسه ارائه و جمع بندی شد و به این صورت بود که کسب و کارها به غیر از تولید که از آغاز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با هیچ مانعی روبرو نبوده و فعالیت می‌کردند اما برای خدمات اجتماعی و کسب و کار تصمیم گرفته شد و پیشنهاد مورد تصویب قرار گرفت که از ۲۳ فروردین ماه کسب و کارهای کم ریسک در تمام استان‌های کشور می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

روحانی افزود: اما کسب و کارهای پر ریسک تا پایان فروردین همچنان ممنوع می‌ماند و بعداً برای آنها تصمیم‌گیری می‌شود؛ مانند مراکز ورزشی و استخرها و … تا اطلاع ثانوی محدود است.

وی افزود: اما در مورد کسب و کارهای کم ریسک و فعالیت کسبه و فعالیت‌های اقتصادی‌ای که پر ریسک نیست بنا شد در استان‌ها از شنبه فعالیت خود را با مراعات پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده و در سایت گذاشته آغاز کنند و حتماً باید بر این پروتکل نظارت شود و مسئولیت اصلی نظارت بر عهده وزارت بهداشت و درمان است. در اینجا تصویب شد اگر نیاز داشتند نیروی بسیج هم کمک کند تا نظارت آن به دقت انجام شود زیرا ما نمی‌خواهیم در اینجا کسب و کار و فعالیت اقتصادی سلامت جامعه را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین همه پروتکل‌ها را باید مورد رعایت قرار دهند.

وی تاکید کرد: اما در مورد استان تهران این فعالیت از شنبه ۳۰ فروردین ماه آغاز می‌شود و نظارت و رعایت پروتکل بهداشتی باید به دقت انجام شود. از کمیته تبلیغات خواستیم در این زمینه طرح‌ها را آماده کند تا اطلاعات لازم در صدا و سیما برای مردم توضیح داده شود که چه کسی در مورد ساعت کار مغازه و فروشگاهش باید چه اصولی را رعایت کند و نسبت به جنسی که عرضه می‌کند چه اصولی باید مراعات شود و مشتری‌ها چه اصولی را باید مورد مراعات قرار بدهند؟

روحانی خاطرنشان کرد: همه اصول بهداشتی که باید مورد نظر و توجه قرار بگیرد عنوان شود. آغاز این فعالیت به معنای این نیست که اصل در خانه ماندن را نقض یا فراموش کرده باشیم. آنهایی که حضورشان در جامعه ضرورتی ندارد ترجیح است که در خانه بمانند و بیرون آمدن و فعالیت ما باید در جامعه به حداقل ممکن ضروری کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: ما برای بازگشایی فعالیت تصمیم گرفتیم از روند پلکانی استفاده کنیم که پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان بود و توصیه آنها به ستاد ملی این بود که این فعالیت‌ها به تدریج و پلکانی صورت بگیرد. بنابراین هم نسبت به اقتصاد استان‌ها و استان تهران تصمیم‌گیری کردیم و هم گفتیم همه باید اصول را رعایت کنند.

رئیس‌جمهور گفت: نسبت به ادارات دولتی که هم اکنون نیز فعال بوده و همه سر کار و فعالیت هستند باید بگویم، از ۲۳ فروردین دو سوم کارمندان سرکار خواهند بود و مابقی مجاز به این هستند که سر کار نیایند. نهادها نیز در مورد این یک سوم تصمیم به گردش افراد برای حضور در محل کار، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

روحانی ادامه داد: در مورد افراد حاضر در محل کار نیز باید نسبت به سن و بیماری زمینه‌ای آنها تدابیری لحاظ شود. این را باید مجدداً بگویم کسی که بیمار شد، باید به رئیس و محل کار خود اطلاع دهد و در مدت دو هفته باید در خانه، بیمارستان یا نقاهتگاه بماند. اعلام نکردن مثبت بودن بیماری جرم است.

وی اظهار داشت: کسی که مبتلا به کرونا است، آمدنش به محل کار، اجتماع و به طور کلی بیرون ممنوع است. ما در مصوبه قبلی این را تاکید کردیم. دیروز من پرسیدم و این موضوع هنوز ابلاغ نشده است. من از وزیر بهداشت می‌خواهم که قاطع اعلام و ابلاغ کند که هر آزمایشگاهی مثبت بودن بیماری فردی را تشخیص داد، به فرد مبتلا، محل کار و خانواده وی اعلام کند.

رئیس قوه مجریه افزود: همه آزمایشگاه‌های باید نتیجه را به سه جا یعنی، خود فرد، خانواده بیمار و محل کار اعلام کنند که نتیجه آزمایش مثبت بوده است و این موضوع برای ما مهم است. این به دلیل این است که اهمیت دارد که بیمار باید خود را قرنطینه کند.

روحانی عنوان کرد: کسی که آزمایشش مثبت شد، نباید اضطراب و نگرانی داشته باشد. بسیاری از مردم با ایزوله کردن و قرنطینه خود و بدون درمان خوب می‌شوند و رقم این افراد، ۸۵ درصد است.

وی تصریح کرد: ممکن است ۱۵ الی ۲۰ درصد از بیماران نیز به مشکل خورده و به دکتر مراجعه کنند و برخی نیز نیاز به پروتکل درمانی داشته باشند.

رئیس‌جمهور گفت: از صد نفری که مبتلا می‌شوند حدود سه یا چهار نفر با خطر مرگ مواجه هستند. نرم‌های جهانی مرگ در مورد این بیماری پنج درصد است و ما باید تلاش کنیم به زیر سه و دو درصد برسیم.

روحانی ادامه داد: باید این بیماری را به منزله آنفولانزا بدانیم. مگر کسی آنفولانزا می‌گیرد، آن را پنهان می‌کند و یا نگران می‌شود. باید همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم. اجتماع نباشد، به اجتماع نرویم، دست ندهیم و در مکان‌های لازم از دستکش و ماسک استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: وقتی به کسی می‌گویند مبتلا شده، فاجعه رخ نداده است و باید خودش مراعات کند. ما از این وضعیت عبور می‌کنیم.

رئیس قوه مجریه افزود: ترس از کرونا از خود بیماری خطرناک‌تر است و اضطراب و مشکلاتی ایجاد می‌کند.

روحانی در مورد ساعت کاری ادارات عنوان کرد: ساعت کار ادارات نیز از ۲۳ فروردین در همه استان‌ها و خود تهران، از ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر خواهد بود. چون نهار و نماز جماعت نیست، از همین رو کار به صورت پیوسته خواهد بود و تا ساعت ۱۴ خوب است. ماه رمضان نیز اینگونه خواهد بود.

وی تصریح کرد: در بحث نقل و انتقال کلیه کالاهای ضروری، چه از مراکز تهیه به محل مصرف و یا گمرک به محل مصرف، هیچ مشکلی نبوده و تاکنون حتی یک درصد خللی در آن وارد نشده است.

رئیس‌جمهور گفت: همه در حال تلاش هستند و برخی اقلام از سوی هواپیما و راه آهن جابجا می‌شود که باید تشکر کرد. هم اکنون نیز برخی داروها از خارج توسط هواپیما به کشور وارد می‌شود.

روحانی ادامه داد: گفته می‌شود در ماه اسفند و فروردین که با مشکل کرونا مواجه هستیم، هیچ کسی در بخش حمل و نقل اخراج یا تعدیل نشده است که خبر خوبی است و مشمول تسهیلات می‌شود که اگر بنگاهی نیروی کار خود را تعدیل نکرد، تسهیلات دریافت خواهد کرد. همچنین با پروتکل‌های بهداشتی بخش حمل و نقل به کار خود ادامه می‌دهند.

وی در مورد تردد خودروهای شخصی اظهار داشت: در مورد تردد خودروهای شخصی در داخل استان‌ها مشکلی نیست و در مورد تهران و البرز هم مشکلی وجود ندارد و ما به دلیل پیوستگی این دو استان، آنها را یک استان به حساب می‌آوریم. در مورد تردد بین استان‌ها نیز تردد تا ۳۰ فروردین همچنان ممنوع بوده و بعد از این تاریخ آزاد می‌شود.

رئیس قوه مجریه افزود: در مورد آموزش و پرورش و آموزش عالی بحث‌هایی امروز شد و فعلاً تصمیم بر این است که در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی در دانشگاه که گفته می‌شود از ۳۰ فروردین به خصوص بخش دکترا حضوری خواهد بود، در بخش‌های دیگر تصمیم بر این است که تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل باشند.

روحانی عنوان کرد: ما این اختیار را به استان‌ها داده‌ایم که خودشان تصمیم بگیرند. ما برخی استان‌ها را در جنوب به صورت سفید داریم و مثلاً در بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مشکلی نیست و می‌توانند آموزش را شروع کنند.

وی تصریح کرد: برای کل کشور تا پایان فروردین آموزش تعطیل است تا ما در آینده تصمیم بگیرم.

رئیس‌جمهور گفت: شیوه درمان و کار ویروس کرونا برای ما مشخص نیست و وزارت بهداشت نمی‌تواند قطعی و روشن بگوید که چه می‌شود و مثلاً در دو ماه آینده یا تابستان چه چیزی رخ می‌دهد. از این رو باید صبر کنیم و اصول بهداشتی را رعایت کنیم.

روحانی ادامه داد: در مورد اماکن مقدسه باید بگویم که آنها تا پایان فروردین همچنان تعطیل هستند و در مورد آنها در آینده تصمیم می‌گیریم.

وی اظهار داشت: ۲۴ فروردین جلسه بعدی ما خواهد بود و اگر نیاز بود، پیش از آن جلسه می‌گذاریم.


مهر