khanekhodro

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان:

مردم تخلفات مربوط به کرونا را گزارش کنند


۱۳۹۹/۰۱/۲۱ - ۱۵:۰۸ | کد خبر: ۶۴۳۲ چاپ
مردم تخلفات مربوط به کرونا را گزارش کنند

کلانشهر: احمد آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، فعالیت نامحسوس دیده‌بان‌های پیشگیری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان در استان با هدف مواجهه مناسب با ویروس کرونا را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: تخلفات کرونایی برای بررسی و رسیدگی به سامانه سجام قوه قضائیه گزارش می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان احتکار و گرانفروشی را از جمله این تخلفات ذکر کرد و ابراز داشت: هرگونه تخلف در توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم از قبیل ماسک، دستکش، الکل، ژل ضد عفونی و تهیه یا توزیع اقلام بهداشتی تقلبی و غیرمجاز تخلف محسوب شده و با عوامل آن برخورد می‌شود.

آقایی به سایر مصادیق تخلفات کرونایی بر اساس موارد مندرج در صفحه ویژه گزارشات کرونا سامانه سجام قوه قضائیه اشاره کرد و در تشریح آن بیان داشت: عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، جایگاه‌های عرضه سوخت، نانوایی‌ها و مراکز عرضه نان از جمله تخلفاتی است که توسط دیده‌بان‌های پیشگری گزارش می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه علاوه بر نمونه‌های یاد شده سایر موارد و تخلفاتی که به صورت عمده منجر به شیوع بیماری کرونا می‌شوند نیز در سامانه سجام ثبت و سپس مورد بررسی قرار می‌گیرد تصریح کرد: تاکنون بیش از 100 گزارش تخلف در سطح استان گیلان توسط دیده‌بانان پیشگیری استان در سامانه سجام قوه قضاییه ثبت شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان از حضور مکرر و نامحسوس دیده‌بانان پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در نانوایی‌های استان خبر داد و عنوان کرد: اگر خبازی‌های سطح شهر اصول بهداشتی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا را رعایت نکنند مورد رصد نامحسوس دیده‌بانان این معاونت قرار می‌گیرند.

آقایی برخورد قانونی برابر هماهنگی‌های قضاییه با نانوایی‌هایی که دستورالعمل‌های بهداشتی کشوری را رعایت نمی‌کنند را متذکر شد و خاطرنشان کرد: تمام شهروندان و آحاد مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه سجام قوه قضائیه به آدرس sajam.scpd.ir نسبت به ثبت تخلفاتی که به شیوع بیشتر کرونا دامن می‌زند اقدام کنند.

وی تأکید مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضاییه مبنی بر همکاری همه جانبه دستگاه قضایی با ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا را مورد توجه قرار داد و گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با هدف حمایت از اقدامات و مصوبات ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا صفحه ویژه گزارشات کرونا را در سامانه سجام فعال کرده است. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان از استقبال خوب مردم و ارسال گزارشات زیاد توسط آنان در مورد تخلفات کرونایی در استان خبر داد و اظهار داشت: این معاونت از ظرفیت دیده‌بانان پیشگیری که به صورت داوطلبانه با دستگاه قضایی همکاری دارند برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس استفاده می‌کند.

آقایی اعلام فراخوان به دیده‌بانان پیشگیری و درخواست از آنان نسبت به ارسال گزارش پیرامون تخلفات مرتبط با ویروس کرونا در سامانه سجام قوه قضاییه را مورد اشاره قرار داد و افزود: در همین‌جا از همه مردم تقاضا دارم رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در مقابله با ویروس کرونا در گیلان به منظور شکست این ویروس را سرلوحه خود قرار دهند.

وی صحت‌سنجی گزارشات توسط کارشناسان دادگستری گیلان را مورد تأکید قرار داد و افزود: همه باید پایبند به اجرای مصوبات ستادهای ملی و استانی مقابله با ویروس کرونا باشیم بنابراین از برخی از مسئولین شهری و استانی نیز انتظارداریم از هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسانه که باعث ایجاد استرس در بین مردم می‌شود خودداری کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان اظهار داشت: گزارشات با فوریت به دستگاه یا سازمان‌های متولی امر ارسال و دادستان آن شهرستان به عنوان مدعی‌العموم بر عملکرد آن دستگاه و یا سازمان مسئول در جهت اقدامات لازم در راستای گزارش دیده‌بان، نظارت و پیگیری می‌کند تا گزارش منتج به نتیجه شود.

آقایی با بیان اینکه برخی از تخلفات پس از ارجاع فوری به بازرسان صنوف و اتحادیه‌های مرتبط سریعاً اصلاح و رفع شده است گفت: در برخی موارد با وجود پیگیری مکرر و عدم اقدام اصلاحی لازم ورود سریع و قاطع دادستان‌ها در برخورد با متخلفان لازم است که هماهنگی لازم در این مورد با دادسراهای سراسر گیلان به عمل آمده است.