khanekhodro

رئیس جمهور با قدردانی از همه کسانی که برای سلامت و رفاه مردم ایران می کوشند، تصریح کرد: وضع ما در مقابله با بیماری کرونا، در حالی که با ویروس بدتر از کرونا یعنی تحریم ها هم مواجه ایم، از کشورهای اروپایی بهتر است و این یک واقعیت است و جای افتخار برای مردم ما است.

مردم همچنان به اصول بهداشتی توجه کنند و رفت و آمدها در حد ضرورت باشد / تردد بین استان ها از اول اردیبهشت آزاد می شود

کلانشهر : به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهارداشت: مبنای هرگونه تصمیم گیری در روند مبارزه با بیماری کرونا در ایران  4 اصل وزارت بهداشت است.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، درباره تصمیمی جلسه قبل برای اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند، بحث و بررسی انجام دادیم؛ که یکی از برنامه‌های فاصله‌گذاری هوشمند، شروع کسب و کارهای کم‌ریسک برای استان‌ها به جز تهران است که این کار از دیروز شروع شده است و در این راستا وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اصناف هماهنگ کردند که هر صنفی می‌خواهد شروع به کار کرده و کسب و کاری فعال شود، وارد آن سامانه شود و در آن سامانه ثبت نام و کد مربوط را دریافت کند و همیشه وزارت بهداشت از طریق این سامانه با آنها مرتبط باشد.

اکثر افراد قاعدتاً این کد را دریافت کردند و در ارتباط بودند؛ ممکن است افرادی جا مانده باشند و یا هنوز این ارتباط با این سامانه برقرار نشده باشد؛ همه کسبه و فعالین اقتصادی که کار را دیروز شروع کردند و به سامانه متصل نشدند، در فرصت ایام همین هفته جاری کاری کنند که امروز و فردا  و یا حداکثر پایان هفته به این سامانه متصل شوند و این یک کاری است که برای آینده کشور و برای خود کسبه مفید است.

قرار شد در پایان این دوره افراد و بنگاه‌هایی که در این زمینه خوب فعالیت کردند، دارای امتیاز باشند و امتیاز آنها هم به یک صورت خاصی مشخص شود؛ یک تابلویی به آنها ارایه شود که مردم بدانند کدام یک از مغازه‌ها، بنگاه‌ها و کسب و کارها، بیشتر برای سلامت مردم و جامعه تلاش کردند و ان‌شاء الله این مسیر ادامه پیدا می‌کند.

دیروز در جلسه‌ای که با روسای کمیته‌ها داشتیم این بحث شد که با کمک وزارتخانه های بهداشت، کشور و صمت، برای کسب و کارهای پرریسک هم فکر و برنامه ریزی کنند و هر موقع این طرح آماده شد بتوانیم در آینده در خصوص کسب و کارهای پرریسک هم با پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هایی که تصمیم گیری می‌شود، اجرا و عملیاتی شود.

نسبت به تهران هم همانطور که مردم مستحضر هستند، از شنبه سی‌ام فروردین کسب و کارهای کم‌ریسک با همان پروتکل‌های بهداشتی و با همان اتصال به سامانه و دریافت کد شروع می‌شود؛ برای کسب و کارهای پرریسک هم مطالعه و فکر شده و در اطلاع‌ ثانوی به مردم خبر داده می‌شود تا آن بررسی‌ها را به پایان برسانیم.

نکته دوم؛ درباره حمل و نقل است. در این باره جلساتی در وزارت کشور در کمیته امنیتی – اجتماعی برگزار شده و آنجا در نهایت با وزارت بهداشت و درمان، توافق شده که هر وسیله نقلیه عمومی اعم از اتوبوس و مترو که می‌خواهد فعالیت کند، باید از آغاز کار و پایان کار ضدعفونی شوند.

رانندگان محترم این وسایل باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و باید به تعداد صندلی و نه بیش از صندلی، مسافر سوار بکنند. بنابراین، این مصوبه‌ای بوده که دیروز در آن کمیته بررسی و تصویب شده و اینجا هم مورد تأیید است و بر این مبنا انجام خواهد گرفت.

برای تهران و شهرهای بزرگ، مقداری وسایل نقلیه کم داریم به همین علت، توصیه ما فعلاً این است که مردم از وسایل شخصی، تاکسی و اسنپ استفاده کنند که اینها بهتر از وسایل حمل و نقل عمومی است.

آنهایی هم که لازم می‌دانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

در مرحله اول باید وزارت راه، اتوبوس‌های بین شهری را برای رفع مشکل کمبود وسایل حمل و نقل عمومی در تهران و کلان‌شهرها آماده کرده و در اختیار بگذارد و در مرحله دوم اتوبوس هایی که مورد نیاز است، خریداری شود.

اگر در تهران مثلاً 500 اتوبوس مورد نیاز است و استان‌های دیگر هم مجموعاً 1500 اتوبوس است که مورد نیاز است اگر بتوانند، اتوبوس داخلی و یا خارجی را ظرف ماه اردیبهشت تا پایان اردیبهشت به خدمت بگیرند، یعنی تحویل داده شود، آن وقت ما هم حاضریم در این زمینه کمک کنیم مخصوصاً در قسط اولی که باید پرداخت کنند تا اتوبوس آماده شود، به عنوان دولت کمک می‌کنیم و بقیه اقساط را هم خود شهرداری‌ها پرداخت می‌کنند. وزارت کشور بنا شد اینها را بررسی کند و در بررسی ها به ما بگوید تا بتوانیم اقدامات دیگر را انجام دهیم.

نکته دیگری که در جلسه مورد بحث قرار گرفت که البته تصمیم‌گیری‌اش برای جلسه‌ آینده می‌ماند، مسأله اجتماعات در ماه مبارک رمضان در مساجد و اماکنی است که مردم معمولاً در ماه رمضان اجتماع می‌کردند.

معمولاً مردم در ماه رمضان، مراسم‌های گوناگون در حسینیه، مسجد و یا هر جایی به صورت جمعی دارند و مراسم تبلیغی و عبادی و قرآن خوانی و دعا برگزار می کنند. تصمیم‌گیری نهایی در این مورد را برای جلسه آینده گذاشتیم.

ولی اگر شرایط ما در کشور به همین صورت باشد که امروز مشاهده می‌کنیم، قاعدتاً اجتماع حضوری نخواهیم داشت و باید این زحمت را صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی مجازی به عهده بگیرند و مردم از طریق صدا و سیما و شبکه‌های مجازی استفاده بکنند.

اگر تحولی رخ دهد، باز هم در جلسه آینده این تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنیم. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اصولی دارد که آن اصول برایش مهم است و بر مبنای آن اصول است که می‌گوید این کسب و کار راه بیفتد و یا راه نیفتد و این اجتماعات نباشد و بر مبنای آن اصول است و اولین اصل ظرفیت خود وزارت بهداشت است.

از لحاظ تخت بیمارستانی، نیروی انسانی، پزشک، پرستار، تخت‌های ویژه، وسیله تنفس مصنوعی و امکاناتی که می‌خواهد داشته باشد و به هر حال امکانات وزارت بهداشت و درمان علیرغم اینکه خوب بوده و خوب است، اما در عین حال محدود است و نامحدود نیست و این مبنای کار ما در تمام تصمیم‌گیری‌ها است که این یکی از مبانی است که ما مد نظر قرار می‌دهیم.

مبنای دیگر توانمندی وزارت بهداشت و درمان با همه عواملی که دارد از جمله عوامل پیراپزشکی، آزمایشگاه‌ها و همه آنهایی که کمک می‌کنند، قدرت و توانایی تست باید داشته باشد و بتواند تست‌های مورد نیاز را انجام دهد.

فردی آمده و مشکوک است و ناچار است تست بگیرد تا تست وی مشخص شود که مثبت و منفی است و باید امکان تست داشته باشد و این امکان انجام تست هم به عنوان یکی از پارامترهایی است که باید مد نظر قرار دهیم.

مسأله دیگری که وزارت بهداشت، درمان به عنوان یک اصل مد نظر قرار می‌دهد، اینکه اگر فردی به کرونا مبتلا بود، بتواند نزدیکانش و آنهایی را که با او در روزهای قبل در تماس نزدیک بودند، شناسایی کند و علی‌القائده آنها را هم آلوده کرده است بنابراین، این توانمندی را باید داشته باشد و ما امروز در یک آمار نمونه‌ای که در همین جلسه اعلام شد و این آمار نمونه مربوط به زنجان بود، دیدیم افرادی که در آن آمار نمونه مورد بررسی قرار گرفته بودند، 18 درصد مبتلا بودند و بعد در مرحله بعد چه کسانی با این 18 درصد در تماس بودند و وقتی بررسی شد مشخص گردید 21 درصد اینهایی که در تماس بودند، مبتلا هستند بنابراین، این توانمندی هم برای ما مهم است.

نکته چهارم اینکه باید همه آمار و ارقام به وزارت بهداشت و درمان بگوید که روند در حال نزولی است؛ اگر روند در حال صعودی است، نگرانی دارد و نگرانی‌اش به حق است؛ بنابراین، این 4 اصل را وزارت بهداشت و درمان مد نظر قرار می‌دهد؛ بر همین مبانی است که اگر برای کسب و کاری که می‌خواهد شروع به کار کند اینقدر سختگیری می‌کنیم و می‌گوییم این اصول مراعات شود و اگر سوار اتوبوس و مترو می‌شوند سختگیری می‌کنیم؛ همه اینها بر این مبناست که با این 4 اصل بتوانیم درست حرکت کنیم و قدم به قدم در نهایت از نقاطی که امروز می‌توانیم بگوییم نقاط قابل تحمل است به نقاط قابل قبول و از نقاط قابل قبول به نقاط مطلوب برسیم.

حالا این تقسیم‌بندی من است و بهداشت و درمان برای خودش تقسیم‌بندی دیگری به عنوان کنترل و مهار دارد؛ این تقسیم‌بندی است که با زبان می‌گویم به این صورت باید به جلو برویم و به یک نقطه‌ای برسیم که نقطه مطلوب است.

در اینجا چند نکته را می‌خواهم خدمت مردم عزیز عرض کنم؛ یکی اینکه امروز در جلسه ما وزارت راه و شهرسازی یک آماری مربوط به اواخر اسفند و اوایل فروردین را ارایه کرد، مثلاً تا هشتم فروردین و آمار دوم مربوط به نهم فروردین به بعد است؛ این 2  آمار، آمده بود روی نمودار قرار گرفته بود و در این نمودار این 2 خط آنقدر بهم نزدیک بود که بعضی جاها کاملاً بهم چسبیده بود و بعضی‌ جاها فاصله‌اش خیلی کم است و این بدان معناست، در عمل مردم بین آن زمانی که هیچ الزام، فشار، اجبار و سختگیری نداشتیم، با آن زمانی که سختگیری‌ها را خیلی زیاد کرده بودیم، فاصله چندانی نمی‌بینیم این معنایش این است که مردم عزیز ما همان که با زبان و بیان ساده حقایق برایشان بیان می‌شود و آنها متوجه می‌شوند که برای سلامت خود و جامعه‌شان اموری لازم است، عمل می‌کنند و نیاز به سختگیری و بگیر و ببند ندارد.

این آمار خیلی قشنگ و زیبا، نشان دهنده این است که فرهنگ مردم ما فرهنگ بسیار بلندی است و در اینجا از مردم بسیار عزیزمان، هم در این مرحله‌ای که این هفته در شهرستان‌ها و استان‌ها شروع شده؛ غیر استان تهران؛ و کسب و کارها برای کم‌ریسک‌ها آغاز شده است، خواهش می‌کنم باز هم به اصول بهداشتی توجه کنند؛ باز هم رفت و آمدشان و مراجعه‌شان به محل کسب و کار و به مغازه‌ها در حد ضرورت باشد.

کاسبان و تجار محترم؛ عزیزان در بخش اقتصاد؛ آنها هم همه اصول بهداشتی را مراقبت کنند و مد نظر قرار دهند؛ با کمک و همراهی هم می‌توانیم به موفقیت برسیم و تا امروز هم هر چه به موفقیت رسیدیم بخاطر همین همراهی‌ها بوده است؛ همه در کنار هم بودیم و همراهی و گذشت کردیم.

می‌دانیم در خانه ماندن سخت است، بعضی‌ها کسب و کار دارند و تعطیلی آن سخت است، بچه‌هایی که مدرسه می‌رفتند، ماندن در خانه برایشان سخت است؛ ولی چاره‌ای نبوده جز اینکه با کمک همدیگر از این ویروس خطرناک به خوبی عبور کنیم.

نکته سوم اینکه همین طور که در این مدت پرستار، پزشک و تمام کادر درمانی شبانه روز حواس‌شان به این بوده که به مردم عزیز رسیدگی کنند و در حد خود فداکاری کردند، دیگران هم فداکاری کردند البته آنجا بیمارستان است و چون خطر جانی است آنها فداکاری بزرگی کردند اما افراد دیگری هم بودند که فداکاری زیادی کردند.

رانندگان عزیز آنچه مورد نیاز مردم از لحاظ مواد غذایی بوده را تلاش کردند و از بندر یا بنادر به مقصد رساندند و این آمار، آمار بسیار جالبی بود امسال نسبت به سال گذشته از لحاظ تُناژ در این ایام  16درصد بار بیشتری آمده و از لحاظ تردد کامیون‌ها  9 درصد نسبت به سال گذشته اضافه شده است.

یعنی علیرغم همه این سختی‌ها، بار به مقصد رسیده و فعالیت‌های حمل و نقل انجام گرفته است. اینگونه خدمات مهم در حمل و نقل، در بانک‌ها و در بیمه‌ هم همین‌طور بوده است، سایر خدمات در نفت، گاز، برق، آب و همه جا همه این خدمات به خوبی انجام گرفته است.

شما می‌دانید در این روزها برخی از کشورها شروع به خسّت به خرج دادن در صادرات مواد غذایی کردند . یعنی کشوری که تا دیروز گندم می‌فروخت و گندم هم اضافه دارد، امروز نمی‌فروشد، حالا به دو دلیل است یا برای سختی خودش کمی می‌ترسد یا فکر می‌کند که کمی گران‌تر می‌شود و شرایط آن بهتر می‌شود.

الحمدالله شرایط ما به گونه‌ای است که ذخایرمان از همیشه بیشتر و بهتر است. کشاورزان عزیز هم کار بسیار بزرگی انجام دادند و دست تمام کشاورزان عزیز را می‌بوسیم که ان شاءالله امسال تولید گندم بیشتر از سال قبل است. تولید محصولات دیگر آنها هم از سال قبل بهتر است و این به معنی تلاش و کوشش همگانی است.

در بخش صنعت هم آخرین آماری که بانک مرکزی دیروز برای من فرستاده بود در سه ماهه آخر سال گذشته یعنی سال 98، بخش صنعت بیش از 6 درصد نسبت به سه ماه 97 رشد داشته است و این به معنای کار، تلاش و فعالیت است.حالا این روزها ممکن است یک مقدار کار و تلاش دچار مشکل شده باشد که ان شاءالله از این روزهای سخت رد می‌شویم و از خدا می‌خواهیم و امیدواریم انشاءالله تابستان خوبی داشته باشیم و از این ویروس هم فاصله گرفته باشیم دیگر بسته به شرایط است. اینقدر این ویروس چموش و ناشناخته است هیچ‌کس جرات نمی‌کند درباره آینده این ویروس به راحتی حرف بزند و همه با دغدغه و با لکنت زبان حرف می‌زنند که آینده چه می‌شود.

امیدواریم ان شاءالله در ماههای بعد شرایط بهتری داشته باشیم و جبران شود.

من در همین جا لازم می‌دانم از نیکوکاران عزیز تشکر کنم و کار بزرگی در کشور انجام می‌گیرد. همین امروز در جلسه آقای اعرافی گزارشی از حوزه علمیه قم و از طلاب و فضلا دادند که 6 هزار نفر از طلاب و اساتید مشغول کمک و فعالیت در مسیر مقابله با کرونا و خدمات به مردم هستند و نیکوکاران ما در همه جا فعال هستند و این کارشان بسیار ارزشمند است.

گزارشی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مسئله مراکز نگهداری سالمندان و معلولین دیروز برای من فرستاد که گزارش خیلی جالبی بود و معلوم است در همه جا الحمدالله قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم. این را توجه کنید که از 875 مرکز، فقط در 23 مرکز کرونا مشاهده شده و بقیه پاک باقی ماندند و با اینکه می‌دانید خدمات برخی از اینها داوطلبانه است یعنی یک عده مددکار دولتی هستند و یک عده مددکار از بیرون می‌آیند و به هر حال به پیرمردها، سالمندان و معلولین کمک می‌کنند و تست و کمک به اینها که جایی آلوده نشود، بسیار مهم است.

حالا از این آمار جالب‌تر این است که از کل معلولین و سالمندان، 35 نفر به دلیل کرونا از دنیا رفتند که اکثر اینها بالای 80 سال هستند و این آمار را در نظر بگیرید که کل فوتی‌ها در بخش سالمندان و معلولین اسفند سالی که گذشت با اسفند 97 یکی است و چیزی اضافه نشده است یعنی اگر 5 درصد و 2 درصد بوده، همان بوده و هیچ تغییری نکرده که این برای اسفند است.

در فروردین امسال از این جمعیت 49 هزار نفری در ماه فروردین که ماه بسیار سختی بود، کل فوتی‌های کرونا و غیرکرونا، 52 نفر بوده است و پارسال مشابه همین ایام، 165 نفر فوتی داشتند یعنی علیرغم اینکه مشکل داشتیم، فوتی چقدر کاهش پیدا کرده است و معنای آن رسیدگی است که پارسال 165 فوتی در ماه فروردین تا تاریخ دیروز داشتند و امسال 52 فوتی دارند، پس این فاصله به معنای مراقبت‌های مداوم از این مراکز است.

نمی‌خواهم مقایسه کنم که البته در آن گزارش مقایسه‌ای بین  ایران و برخی از کشورهای اروپایی شده بود که اگر  وزیر رفاه خواستند برای مردم توضیح دهند که یک فاصله بسیار زیادی بین وضع ایران با وضع اروپا وجود دارد و فرض کنید تعداد افراد فوتی ما بسیار کم بوده است و  مثلا تعداد 7 یا 5 درصد بوده است که تعداد بسیار کمی بود و آنها 22 درصد در بعضی از کشورها بود و در بعضی از کشورها هم از 22 درصد هم بیشتر بوده است.

 حالا بعضی از این مقایسه ها خوششان نمی‌آید و وقتی می‌گوییم وضع ما از اروپا بهتر است و وضع‌ آنها از ما بدتر است، واحسینا نمی‌دانید این ماهواره‌ها چه خاکی به سر می‌کنند و با چه عصبانیتی می‌گویند رئیس جمهور ایران گفته وضع ما از اروپا بهتر است. خب بله وضع ما امروز بهتر است و در مقابله با کرونا از شما بهتر مقابله می‌کنیم.

دلیل آن مردم خوب، ‌مجاهدت کادر پزشکی، صدا و سیما، نیروهای مسلح، فضای مجازی و هنرمندان عزیز هستند و دلیلش آن است که همه در کنار هم دست به دست هم دادیم. خب شما ندارید و ترجون من الله ما لا یرجون.

بله ما ویروس کرونا داریم و شما هم دارید ولی ما یک ویروس بدتر از کرونا هم داشتیم و داریم که شما ندارید و آن ویروس تحریم است. ما یک ویروس تحریم داشتیم که ویروس کرونا هم به آن اضافه شد. شما که ویروس تحریم نداشتید، شما یک ویروس دارید ما دو تا ویروس داریم اما مردم ما به این خوبی مقاومت کردند و دست همدیگر را گرفتند، به هم کمک کردند و همدیگر را یاری کردند.

این برای همه، جای افتخار دارد؛ برای همه عزیزان و همه مردم ما؛ بله وضع ما در مقابله با این بیماری و ویروس خطرناک وضع نسبتا خوب و با برخی از کشورها که مقایسه می‌کنیم وضع ما بهتر است؛ حالا می‌خواهید ناراحت شوید، ناراحت شوید؛ چاره‌ای نیست؛ این یک واقعیت است و این واقعیت را باید بفهمید و بدانید؛ خودتان هم می‌توانید با مردم ایران تماس بگیرید و بفهمید میان شرایط ما با شرایط خودتان آنجایی که هستید، چقدر فاصله وجود دارد.

نکته آخری که می‌خواهم در این جلسه بگویم درباره یک موفقیت است؛ خب این روزها، روزهایی است که همه داریم کار و تلاش می‌کنیم؛ مشکلات فراوانی داریم؛ آمریکایی‌ها ظلم عظیمی می‌کنند و می‌بینید که جایی می‌‌خواهیم وام بگیریم چقدر کارشکنی و اذیت می‌کنند و چه دروغ‌هایی را به هم می‌بافند؛ با اینکه خودشان هم گرفتار این ویروس هستند و می‌دانند که مردم ایران در این شرایط چه مشکلاتی دارند هر روز بر فشارهای خودشان می افزایند و این کار غیرانسانی و ضدبشری در تاریخ آنها برای همیشه ثبت شده و می‌ماند.

حالا در همه این سختی‌ها، حقوقدانان عزیز و بانک مرکزی، وزارت خارجه و همه عزیزان ما در یک مبارزه حقوقی یک موفقیت خوبی بدست آوردند؛ آمریکایی‌ها آمده بودند یک میلیارد و 600 میلیون دلار،(1.6میلیارد دلار) ما در لوکزامبورک را توقیف کرده بودند؛ الحمدالله چند روز پیش موفق شدیم این پول را از دست آمریکایی‌ها آزاد کنیم. این پول مال و حق ملت ایران است و متعلق به بانک مرکزی است و همه ذخایر بانک مرکزی هم به ملت ایران تعلق دارد.

کلمه آخر اینکه در رفت و آمد بین شهرستان‌ها و استان‌ها، اگر در استانی، استاندار محترم یا شورای تامین یا هر کس دیگری تصمیم گرفته و در روزهای اخیر تردد برخی از شهرستان‌ها را ممنوع کرده، از امروز همه ممنوعیت‌ها در تردد بین شهرستان‌ها در استان‌ها برداشته می‌شود.

هیچ استانداری، هیچ استانی حق ندارد در استان خود برای تردد بین شهرها مانع ایجاد کند و پلیس محترم هم به این مصوبه توجه خواهد داشت؛ نیروهای عزیز بسیج به این مصوبه توجه دارند که از امروز تردد بین شهرستان‌ها در استان‌ها به طور کامل آزاد است؛ بین استان‌ها هم که فعلا ممنوع است و می‌گوییم بین این استان و آن استان تردد نباشد؛ این ترددها هم از روز اول اردیبهشت آزاد می‌شود.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته