khanekhodro

سخنگوی سازمان آتش نشانی:

انبار کردن مواد ضدعفونی در خانه ها خطرناک است


۱۳۹۹/۰۱/۲۴ - ۱۵:۲۷ | کد خبر: ۶۴۸۹ چاپ
انبار کردن مواد ضدعفونی در خانه ها خطرناک است

کلانشهر: با شیوع ویروس کرونا در کشور و توصیه مسئولان بهداشتی نسبت به استفاده از موادضدعفونی کننده برای اشیا و خانه ها، میزان مصرف این مواد در کشور افزایش یافت.از همین رو، قیمت این اقلام نیز افزایش پیدا کرد و عده‌ای برای فرار از این قیمت‌های جدید، به خرید بیش از حد و انبار کردن این موادضدعفونی کننده در خانه‌ها پناه بردند.

اما به گفته ملکی، ذخیره کردن مواد ضدعفونی کننده در منازل می‌تواند باعث آتش سوزی شود. سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: در بسیاری مواقع به جای استفاده از الکل، بنزین و تینر به جای مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد که این مواد قابل اشتعال هستند.

وی افزود: علاوه بر قابلیت اشتعال برخی مواد مانند جوهر نمک و وایتکس، گازها و بخاراتی دارند که تنفس آن‌ها بسیار برای ریه‌ها خطرناک بوده و باعث ایجاد مشکلات جدی تنفسی می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: همچنین کودکان ممکن است این مواد را اشتباهی مصرف کرده و دچار سوختگی و عفونت شوند.

ملکی در پاسخ به این سوال که نگهداری و ذخیره این مواد در خانه‌ها اشکالی ندارد؛ ادامه داد: این مواد اصلا نباید در خانه‌ها انبار شوند، زیرا قابل اشتعال هستند و کوچکترین غفلت در نگهداری از آن‌ها می‌تواند فاجعه به بار بیاورد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی توصیه کرد: در صورتی که اجباری برای انبار کردن این لوازم وجود دارد، توصیه می‌کنیم این مواد را در انبارهای امن نگهداری کرده و میزان آن را در خانه کم کنند.

 

میزان

نظر شما:

security code