khanekhodro

برای کدام مشکلات به دندانپزشکی برویم؟


۱۳۹۹/۰۱/۲۴ - ۱۹:۴۶ | کد خبر: ۶۴۹۰ چاپ
برای کدام مشکلات به دندانپزشکی برویم؟

کلانشهر: رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تشریح اقدامات اورژانسی دندانپزشکی گفت: با توجه به اینکه در دوران شیوع کرونا تنها خدمات اورژانسی دندانپزشکی ارائه می‌شود، افراد باید برای مراقبت از سلامت دهان و دندان خود تلاش بیشتری کنند.

محسن دالبند با اشاره به محدودیت در مراجعه به مراکز دندانپزشکی در دوران شیوع کرونا اظهار کرد: یکی از کارهایی که با ریسک بالای انتقال ویروس کرونا همراه است، عمل های دندانپزشکی است.

وی با اشاره به وجود ویروس در بزاق دهان افراد مبتلا ادامه داد: اعمال دندانپزشکی یا از طریق خون، تماس و آلودگی فضا بعد از ویزیت بیماران مختلف می‌تواند احتمال انتقال بیماری را افزایش دهد. با توجه به این مسئله در طول مدت شیوع کرونا دندانپزشکان تنها خدمات اورژانسی مربوط به دهان و دندان را ارائه می‌دهند و بهتر است که در این مدت افراد برای مراقبت از سلامت دهان و دندان‌های خود تلاش بیشتری کنند.

دالبند با تاکید بر ضرورت دقت در مسواک زدن دندان‌ها یادآور شد: افراد باید برای مسواک زدن زمان مناسب را اختصاص دهند و از دهان شویه برای افزایش بهداشت دهان خود استفاده کنند.

وی در ادامه محدودیت در مصرف خوراکی‌های شیرین را توصیه و تصریح کرد: افراد با خود مراقبتی می‌توانند درمان‌های انتخابی و غیر اورژانسی دندانپزشکی را به تعویق بیندازند؛ بعضی از خدمات دندانپزشکی مانند زیباسازی دندان‌ها، درمان‌های ایمپلنت و بسیاری از جراحی‌ها نباید در زمان شیوع کرونا انجام شود، زرا خطر ابتلا به ویروس جدی است.

دالبند درباره نحوه استفاده از دهان‌شویه برای مراقبت از سلامت دندان‌ها توضیح داد: اگر افراد حتی با محلول آب و نمک ساده اقدام به شست و شوی دهان خود کنند کفایت می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر دهان‌شویه حاوی فلوراید باشد بهتر است، افزود: افراد باید به روش صحیح مسواک زدن و همچنین اختصاص وقت مناسب برای مسواک زدن توجه کافی داشته باشند.

این متخصص جراحی فک و صورت با اشاره به ضرورت استفاده از نخ دندان توضیح داد: افراد باید ابتدا با روش درست اقدام به استفاده از نخ دندان کنند، سپس با مسواک دندان‌ها را تمیز کنند و در آخر با یک دهان‌شویه نسبت به شست‌وشوی دهان خود اقدام کنند.

دالبند درباره اقدامات اورژانسی در دندانپزشکی اظهار کرد: سه اقدام اورژانسی در دندانپزشکی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به دردهای دندانی اشاره کرد که ممکن است به علل مختلف ایجاد شود و شایعترین آن پوسیدگی دندان است که علائمی همچون درد خود به خودی، تشدید درد با مصرف آب گرم و سلب آرام و قرار بیمار است.

وی افزود: در چنین مواقعی لازم است که بیمار به دندانپزشکی مراجعه کند تا با اقداماتی همچون برداشتن قسمتی از عصب و یا پانسمان از میزان درد او کاسته شود.

وی عفونت‌های دهان و دندانی را یکی دیگر از اقدامات اورژانسی دندانپزشکی عنوان و خاطرنشان کرد: این عفونت‌ها بسیار خطرناک محسوب می‌شوند و افراد به‌ویژه درمورد کودکان باید دقت کنند که در صورت وجود تورم روی لثه‌ها، اطراف دهان و دندان‌ها و زیر فک حتما به دندانپزشکی مراجعه کنند.

رییس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی کنترل خونریزی را یکی دیگر از اقدامات اورژانسی مربوط به دندانپزشکی دانست و گفت: گاهی اوقات برخی از افراد به ویژه بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین مصرف می‌کنند به دلایل مختلف دچار خونریزی‌های دهانی می‌شوند، در چنین مواقعی افراد باید به دندانپزشکی مراجعه کنند.

دالبند با بیان اینکه افراد باید قبل از مراجعه به دندانپزشک با مراکز دندانپزشکی مشاوره انجام دهند، تاکید کرد: افراد باید قبل از مراجعه به داندانپزشکان شرح حال خود را ارائه دهند تا متناسب با نوع مشکل به بیمارستان و یا کلینیک‌های دندانپزشکی ارجاع داده شوند.

رییس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی درباره خدمات دندانپزشکی این دانشکده توضیح داد: این دانشکده دارای دو مرکز مشاوره ارائه خدمات دندانپزشکی است که در طول روز به صورت تلفنی پاسخگوی سوالات مردم است.

وی ادامه داد: این دو مرکز حتی در ایام تعطیل نیز ارائه خدمت می‌کنند و در هفته‌های اخیر تعداد قابل توجهی مراجعه کننده برای اعمال اورژانسی داشته‌اند.

این متخصص به همکاران دندانپزشک خود توصیه کرد از انجام خدمات اورژانسی دریغ نکنند اما عمل‌های غیر اورژانسی را در طول دوران شیوع کرونا لغو کنند زیرا این خطر دو سویه است و هم بیمار و هم دندانپزشک در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

دالبند با تاکید بر احتمال بالای انتقال ویروس کرونا از طریق خدمات دندانپزشکی افزود: این ویروس ضریب انتقال بالایی دارد و وسایل دندانپزشکی از جمله انواع مته‌ها می‌توانند باعث ائروسل (انتقال از طریق هوا) شوند و با توجه به قطر بسیار کوچک این ویروس و عدم استفاده از ماسک مقابل دهان بیمار دندانپزشکی احتمال بیماری‌زایی افزایش می‌یابد.

 

تسنیم