khanekhodro

سرپرست طرح پلاسما درمانی با استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان، این طرح را یکی از روش‌های مداوای بیماران کرونایی اعلام کرد و گفت: پلاسما درمانی با کمک سازمان انتقال خون کشور در ۶ استان راه‌اندازی شد.

پلاسما درمانی برای مداوای بیماران کرونایی در ۶ استان راه اندازی شد

کلانشهر : دکتر حسن ابوالقاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در تلاش هستیم این روش درمانی را گسترش دهیم، اظهار داشت: در مرحله بعدی استان های دیگری وارد اجرای این طرح می شوند.

وی، مرکز اصلی پلاسما درمانی را بیمارستان بقیه الله (عج) اعلام کرد و افزود: این طرح توسعه یافت و بیمارستان های مسیح دانشوری، لبافی نژاد تهران و مرکز درمانی قم هم وارد این طرح شدند.

سرپرست طرح پلاسما درمانی ادامه داد: این طرح تحقیقاتی به صورت موردی- شاهد درحال انجام است و در آن از خاصیت پادتنی برای از بین ویروس کرونا استفاده می شود.

ابوالقاسمی با یادآوری اینکه تاکنون ۳۰۰ نفر پلاسما اهدا کرده اند و حتی برای یک مورد این افراد مشکل به وجود نیامده است، گفت: پلاسماهای اهدای شده هم برای درمان بیماران و هم برای تحقیقات به کار گرفته می شود.

وی یادآور شد: تمام استانداردها در مرحله مختلف تحقیق رعایت شده و برخی استانداردهای سخت گیرانه مانند تست  PCR از سوی کمیته علمی مقابله با کرونا در نظر گرفته شده که این موارد نیز اعمال شده است.

وی تاکید کرد: در بررسی ها مشخص شد، مکانیرمی که سبب مرگ و میر در مبتلایان می شود اثر مستقیم ویروس کرونا نیست بلکه این کار به دلیل به هم خوردن تعادل سیستم ایمنی بدن انجام می شود، به عبارتی واکنش بسیار شدید سیستم ایمنی بدن سبب مرگ و میر افراد بیمار می شود.

پلاسما درمانی سبب کاهش ۴۰ درصدی بیماران بدحال کرونایی شد

سرپرست طرح پلاسما درمانی با استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان به نقش موثر پلاسما در بهبودی بیماران اشاره کرد و گفت: نتایج اولیه تحقیقات نشان می دهد که ۴۰ درصد مرگ و میر بیماران بدحال کرونایی کاهش یافته است.  

ابوالقاسمی با یادآوری اینکه ما هنوز نتایج این طرح را استخراج نکردیم، افزود: نتایج اولیه نشان می دهد که در بیماران متوسط و شدید حتما موثر است و در بیماران شدید و با وضعیت بحرانی  هم، سبب کاهش مرگ و میر شده است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند این طرح برای بیماران شدید کرونایی طراحی شده است اما بیماران بدحال هم به این طرح اضافه شده اند که شاهد روند مداوای این بیماران در قالب این طرح هستیم.

وی یکی از دلایل کاهش تعداد بیماران در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها را استفاده از پلاسما درمانی اعلام و از اهدا کنندگان پلاسما تقدیر و تشکر کرد.
 
امکان تولید پلاسما در کشور قوت گرفت

سرپرست طرح پلاسما درمانی با استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان همچنین گفت: امکان  تولید پلاسما به صورت اختصاصی در کشور وجود دارد.

ابوالقاسمی ادامه داد: شرکت هایی برای این کار اعلام آمادگی کردند و هدف ما این است که در دوره اوج بیماری، استفاده پلاسما برای بیماران است و بعد از آن، پلاسما برای کارهای تحقیقاتی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه امکان جمع آوری پلاسما فراهم شده است، افزود: در تهران واحدهای سیاری برای جمع آوری پلاسما در بیمارستان بقیه الله(عج) در نظر گرفته شده و همچنین بیمارستان های مسیح دانشوری و حضرت رسول اکرم(ص) این کار را فراهم کردند.

سرپرست طرح پلاسما درمانی با استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان یادآور شد: در شهرستان ها هم از امکانات سازمان انتقال خون برای این کار در نظر گرفته شده تا بتوانیم این طرح را گسترش دهیم.

ابوالقاسمی از بهبود یافتگان تقاضا کرد برای اهدا پلاسمای خود به مراکز در نظر گرفته شده، مراجعه کنند و گفت: امکانات کاملی در سازمان انتقال خون آماده می شود و از توان و ظرفیت بخش خصوصی هم برای این کار باید استفاده کرد.

وی با یادآوری اینکه در اوج این بیماری بهتر است این پادتن ها را جمع آوری کنیم، گفت: سطح آنتی بادی بعدا در مردم کاهش پیدا می کند و در حال حاضر باید نسبت به اهدا پلاسما اقدام کنیم و به عبارتی این دوره فرصت طلایی برای اهدای پلاسما است.


ایرنا