khanekhodro

هرچند مدیر مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد تاکید دارد دیواری که در بخشی از این مجموعه ریزش کرده یک حادثه بوده اما اینگونه به نظر می‌رسد نم که مسبب اصلی این ریزش است، مدتهاست کار خود را انجام می‌داده.

ریزش دیوار کاخ سعدآباد؛ حادثه یا سهل انگاری!

کلانشهر : حدود ۱۵ متر از دیوار کاخ سعدآباد ریخته است و کیا پارسا (مدیر مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد) علت اصلی را خراب شدن جوی آب عنوان کرد که برای آبیاری درختان کهنسال توسط چله‌داری طراحی شده‌اند.

او دراین خصوص گفت: باتوجه به آنکه بستر زیرین آنها توسط سیمان پوشانده شده و راهی برای نفوذ آب وجود ندارد، هر از گاهی ریشه‌های درختان تنومند سبب خرابی این جوی می‌شوند و همین امر باعث نفوذ آب به دیوارهای کناری آن می‌شود. این دیوارها متعلق به کاخ سعدآباد هستند. از این رو دیوار نم کشیده و ریزش کرده.

مدیر مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد خاطرنشان کرد: این دیوار متعلق به دوره پهلوی اول است و مدت زمان زیادی از احداث آن می‌گذرد و متریال استفاده شده در آن نیز آجر و کاهگل است. از این رو هنگامی که نم می‌کشد استحکامش بسیار کاهش می‌یابد. معاون میراث فرهنگی، مدیر کل امور موزه‌ها و مدیرکل امور برنامه‌ها نیز از این بخش دیدن و کارشناسی لازم را انجام داده‌اند.

به گفته کیا پارسا، دیواری که در کاخ سعدآباد فروریخته تحت مدیریت نهاد ریاست جمهوری است و قرار است با همکاری این نهاد و معاونت میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، شرح خدمات آن در سامانه گذاشته شود تا پیمانکار لازم برای مرمت معرفی شود. 

هرچند کیا پارسا تاکید دارد باتوجه به قدمت این دیوارها بروز خطر در آن وجود دارد اما در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر پایش و نظارت دائمی دیوارها و سایر بناهای مجموعه سعدآباد برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی گفت: همیشه پایش در کاخ سعدآباد انجام می‌شود و چک لیست‌ها تهیه می‌شود اما چنین اتفاقاتی از نوع حادثه است و ربطی به پایش ندارد.  البته همه به این مهم واقف هستند که این دیوار متعلق به گذشته‌های دور است و قطعاً لزوم توجه به آن بیشتر و نیازمند استحکام‌بخشی است. باتوجه به اینکه در بهار شاهد افزایش بارش‌ها هستیم چنین تهدیدی  برای تمام مجموعه سعدآباد وجود دارد.

او اذعان داشت: اخیرا به دلیل افزایش بارش باران و افزایش سطح آب در جوی‌ها این دیوار نم بیشتری را به خود گرفته که سبب ریزش آن شده. البته قطعاً این نم کشیدن متعلق به این چند روز اخیر نیست و مدتهاست جریان دارد اما بارندگی‌های اخیر آن را تسریع کرد. با این وجود مدت زمانی که این دیوار نم کشیده است را کارشناس باید تعیین کند و من اطلاعی از آن ندارم. 

کیاپارسا تصریح کرد: در حال حاضر نامه‌نگاری‌های لازم برای جذب منابع جهت مرمت این دیوار انجام شده. ضمن آنکه این دیوار حدود یک کیلومتر است که نیازمند استحکام‌بخشی است. بر اساس بررسی‌های انجام شده احتمال ریزش بقیه دیوار بسیار کم است.

او در خصوص وضعیت سایر بناها و بخش‌های کاخ سعدآباد نیز گفت: مجموعه سعدآباد که بارندگی‌های اخیر آسیب چندانی ندیده اما برخی از بناهای تاریخی دچار نم‌زدگی شده‌اند که البته بسیار اندک و قابل اصلاح است. هر سال این مهم مورد بررسی قرار می‌گیرد.


ایلنا