khanekhodro

قیمت خودرو کاهشی شد؟


۱۳۹۹/۰۲/۰۴ - ۰۸:۰۹ | کد خبر: ۶۶۵۸ چاپ
قیمت خودرو کاهشی شد؟

کلانشهر: دنیای اقتصاد نوشت: روند افزایش قیمت‌ها که از ابتدای هفته جاری آغاز شده بود متوقف شد. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، نمودار قیمت‌ها در مسیر کاهشی قرار گرفته است.

از ابتدای هفته جاری با توجه به صدور اجازه فعالیت نمایشگاه‌های خودرو از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به نوعی بازار خودرو فعالیت خود را در سال جدید آغاز کرد. البته با توجه به اینکه همچنان مراکز شماره‌گذاری خودرو امکان فعالیت پیدا نکرده‌اند، به‌نظر می‌رسد بازار خودرو به‌طور رسمی کار خود را آغاز نکرده و زمان آغاز به کار رسمی و کامل، منوط به بازگشایی مراکز شماره‌گذاری و تکمیل حلقه روند قانونی معاملات خواهد بود. آن‌طور که برخی از فعالان بازار به خبرنگار ما می‌گویند، زمزمه‌هایی در ارتباط با بازگشایی مراکز شماره‌گذاری از ابتدای هفته آینده شنیده می‌شود، اما تا وقتی زمان بازگشایی به‌طور رسمی از سوی دست‌اندرکاران اعلام نشود، نمی‌توان در این مورد مطمئن بود.

فعالان بازار اما در مورد منحنی قیمت خودروها می‌گویند: آنچه سبب شده قیمت‌ها اندکی کاهشی شوند، نزولی شدن نرخ ارز در بازار است. به گفته آنها، در حال‌حاضر دارندگان خودرو گوش به زنگ نوسانات بازار ارز هستند و جهت نمودار قیمت خودرو به نوعی با نرخ ارز تنظیم می‌شود. پیش‌بینی فعالان بازار از قیمت خودرو این است که با باز شدن مراکز شماره‌گذاری و چنانچه نوسانات ارز کنترل شود، ممکن است منحنی قیمت خودرو به روند نزولی خود ادامه دهد. در واقع این امکان هست که منحنی قیمت با اثرپذیری بیشتر از روند عرضه و تقاضا، روند نزولی خود را طی کند.فعالان بازار اما در ارتباط با وضعیت عرضه شرکت‌های خودروساز نیز می‌گویند: هنوز وضعیت عرضه این شرکت‌ها به شرایط پیش از کرونا بازنگشته و حالتی قطره‌چکانی دارد.

  اوضاع قیمت‌ها در بازار
اما به بازار برویم و ببینیم حال و هوای قیمت‌ها به چه شکل است.

در حال‌حاضر قیمت پراید ۱۱۱ در بازار ۶۷ میلیون تومان است.

پراید ۱۳۱ دیگر محصول خانواده پراید نیز با قیمت ۶۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دادوستد می‌شود.

 در حالی که تیبا ۲ با قیمت ۸۵ میلیون تومان در بازار موجود است، متقاضیان تیبا صندوق‌دار می‌توانند با پرداخت ۷۵ میلیون تومان این خودرو را در اختیار بگیرند.

ساینا نیز ۸۲ میلیون تومان قیمت دارد.

از بازار سمند هم خبر می‌رسد که قیمت مدل LX این خودرو ۱۰۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

سمند EF۷ دوگانه‌سوز نیز با قیمت ۱۳۵ میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود.

پژو ۴۰۵ مدل GLX نیز در حال‌حاضر با قیمت ۱۰۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار داد و ستد می‌شود.

همین خودرو با موتور دوگانه‌سوز ۱۱۸ میلیون تومان در بازار قیمت دارد.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۱۱۵ میلیون تومان قیمت خورده، تیپ ۵ همین محصول با قیمت ۱۳۷ میلیون تومان در بازار موجود است.

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار نیز که پیش‌تر قیمتش با ۲۰۶ تیپ ۵ یکی بود، در حال‌حاضر با پرداخت ۱۴۳ میلیون تومان از سوی متقاضیان قابل خریداری است.

پژوپارس هم در بازار ۱۳۴ میلیون و رانا ۱۰۵ میلیون تومان قیمت دارند.

در حال‌حاضر هر دستگاه پژو ۲۰۰۸ به قیمت ۴۷۵ میلیون تومان معامله می‌شود. هایما S۷   نیز قیمتی برابر با ۴۰۰ میلیون تومان دارد و مدل S۵ همین خودرو نیز با قیمت ۳۸۵ میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود.

سراتو هم با قیمتی حدود ۴۵۰ میلیون تومان قابل خرید است.