khanekhodro

سعید نمکی، وزیر بهداشت:

میزان بهبود یافتگان کرونا در ایران یک رکورد ناب بین المللی است


۱۳۹۹/۰۲/۰۵ - ۱۲:۴۸ | کد خبر: ۶۶۷۷ چاپ

وزیر بهداشت با اشاره به نشست خود از طریق ویدئو کنفرانس با تمام وزرای بهداشت کشورهای دنیا و با مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: میزان بهبودیافتگان کرونا در ایران یک رکورد ناب بین المللی است.

میزان بهبود یافتگان کرونا در ایران یک رکورد ناب بین المللی است

کلانشهر : سعید نمکی پس از برگزاری نشست مجازی با وزرای بهداشت کشورهای جهان از طریق ویدیو کنفرانس اظهار کرد: از هر ۶ منطقه سازمان جهانی بهداشت، یک کشور برگزیده انتخاب شده بود تا تجربیات خودش را برای جهانیان بازگو کند و خوشبختانه از بین کشورهای شرق مدیترانه، جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود به دنیا، انتخاب شده بود.

وی افزود: برای من به عنوان یک سرباز کوچک جمهوری اسلامی ایران، اوج سعادت است که به هنگام شیوع ویروس کرونا و وقتی کشورم در اوج تحریم ‌ها قرار داشت و منابع نیز محدود بود، دل‌های پر از مهربانی، دست هایی پر از همت و روح‌های پر از غیرت پزشکان و پرستاران و بهورزان و مراقبان سلامت را دراختیار داشتیم، همچنین همدلی و مهربانی مردم، تدبیر و دلسوزی رهبران و مشارکت های بین بخشی و نیز وفاق ملی باعث اطمینان خاطر ما شد.

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری نشست مجازی با وزرای بهداشت کشورهای جهان، تاکید کرد: در این نشست اعلام کردیم که موارد فوت روزانه ناشی از کرونا را در ایران در طول سه هفته، یک سوم و موارد جدید ابتلای روزانه را ۴۰ درصد کاهش دادیم و این افتخار بسیار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت تحریم در عرصه بین المللی بود و این دستاورد بزرگ را تبریک می گویم و امیدوارم که با همدلی، وفاق، رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی این راه را با سرعت ادامه دهیم و یک رکورد تاریخی را در عرصه بین المللی رقم زنیم.

دکتر نمکی افزود: نخستین مرحله ای که در نشست امروز بیان کردیم، آمادگی ما برای پذیرش بیماران بود. اعلام کردیم که در کل کشور حتی یک مورد از بیماران هم در بیرون از بیمارستان ها، سرگردان نداشتیم. خوشبختانه از همان روزهای نخستین، تست های کرونا را فراهم و مدیریت بیماران را با اصول صحیح، هدایت کرده بودیم و هیچ گروه سنی را بدون رسیدگی نداشتیم، حتی یک مورد غیرکرونایی اورژانسی در کشور هم بلاتکلیف نماند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در این مدت، تمام بیماران دیالیزی، بیماران قلبی و بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه را در کنار بیماران مبتلا به کووید۱۹ تحت درمان قرار دادیم.

وی با بیان اینکه میزان بهبود یافتگان ما یک رکورد ناب بین المللی است، تصریح کرد: این موضوع جای افتخار دارد و به پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستانها تبریک می گویم که با ایثار و فداکاری توانستند این حرکت بزرگ را مدیریت کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز برای دنیا تجربه بزرگ غربالگری را تشریح کردیم . درست است که در سطح تحول نظام سلامت توانستیم تخت های بیمارستانی و بخش های ویژه را توسعه دهیم اما امروز با توسعه این زیرساخت ها، میزان تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر جمعیت، ۱.۶ است، در حالیکه این شاخص در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی بین ۵ تا ۶ برابر ما است و میزان پرستار به ازای هر یک تخت بیمارستانی در کشورهای اروپایی در بدترین وضعیت، حدود دو تا سه برابر ایران است.

دکتر نمکی تصریح کرد: آنچه که ما را از مهلکه بیرون آورد، اولا ایثار، فداکاری، گذشت، مهربانی، همکاری بین بخشی و گسترده و درک و فهم و همراهی مردم بود، اما موضوع دیگری که ما را از این بحران نجات داد، این بود که ورودی بیماران به بیمارستان ها و سربار بیمارستانی را کاهش و اجازه دادیم پزشکان و پرستاران، کمی نفس بکشند، طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا و غربالگری نیز گسترده ای بود که اجرا شد.

وی گفت: مبنای این طرح، پرونده الکترونیک سلامت بود که به عنوان یک ریل گذاری در اوایل ورودم به وزارت بهداشت، به عنوان یک تکلیف قانونی برجای مانده، آن را اجرا کردیم. برای ۸۰ میلیون ایرانی توانستیم پرونده الکترونیک سلامت تشکیل دهیم و این ریل گذاری به ما کمک کرد تا بیش از ۷۰ میلیون نفر را در این طرح ملی از طریق سامانه ۴۰۳۰ و خوداظهاری در سامانه salamat.gov.ir رصد و شناسایی کنیم و در مراحل اولیه آنها را ایزوله و افرادی که با آنها در تماس بوده اند را شناسایی کنیم و بار بیمارستانها را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، اقدام بزرگی بوده که هیچ کشوری در چنین سطحی آن را اجرا نکرده است. ۷۱ میلیون نفر از جمعیت بیش از ۸۳ میلیونی کشور با بکارگرفتن بخش بهداشت و پیشگیری، غربالگری شدند. از بهورزان، مراقبین سلامت، ماماها و کادر بهداشتی که در مراکز بهداشتی و درمانی، خانه های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت فعالیت داشتند، به عنوان یک ظرفیت بی بدیل در کنار سایر دستگاه ها و سازمان بسیج در کمک به نظام سلامت استفاده کردیم و این تجربه بزرگ تاریخی را خلق کردیم که در تاریخ این کشور، خواهد ماند.

دکتر نمکی افزود: امیدواریم که هیچ زمانی در تهران زلزله ای رخ ندهد، اما همیشه به همکارانم می گویم که همانگونه که برخی معتقدند هر ۱۳۰ تا ۱۴۰ سال ممکن است یک بار زلزله در تهران رخ دهد، یک پاندمی و همه گیری جهانی مانند کووید۱۹ نیز ممکن هر ۱۵۰ سال یک بار رخ دهد و خلق این همه حماسه در این دوره در تاریخ ایران، جاودانه خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این نشست از سازمان جهانی بهداشت خواستیم به کشورهای زورگو فشار وارد کند و تحریم های ظالمانه از دوش مردم ایران برداشته شود و کاری کنند که به کشورهای ضعیف، فشار کمتری وارد شود و زیرساخت های نظام سلامت بر اثر تبعیض در جهان کمتر آسیب ببیند و این کشورها بتوانند با مراقبت ویژه، دوران پس از کرونا را برای جلوگیری و پیشگیری از نظام های اقتصادی جوامع مختلف، بگذرانند گرچه امروز اقتصاد همه کشورهای جهان در این شرایط آسیب می بینند، اما در کشورهای نسبتا ضعیف، قبل از نظام اقتصادی، اقتصاد خانواده و خانوار دچار آسیب می شود به همین دلیل دریافتن خانواده ها و جلوگیری از آسیب پذیری آنها بسیار مهم است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: امروز برای کشورهای جهان از طرح فاصله گذاری هوشمند در ایران نکاتی را بیان کردیم و گفتیم که باید بتوانیم برای جلوگیری از فشار به خانواده ها و کسبه کم بضاعت، با پروتکل های سخت و سختگیرانه کسب و کارها را به رونق برگردانیم. گفتیم که در ایران، پروتکل های بهداشتی در سامانه ای برای استفاده همه کسب و کارها و عموم مردم قرار گرفته است.

دکتر نمکی همچنین یادآور شد: اگر این دستاوردها را در کشور داشته ایم، به جز با همراهی، همدلی، رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی، رعایت فاصله گذاری هوشمند و اجتماعی، تلاش بی وقفه نیروهای بهداشتی و درمانی از اولین خط مقدم یعنی خانه های بهداشت تا بیمارستانهای تخصصی و فوق تخصصی بدست نیامده است. اگر خدای ناکرده مردم از این دستاوردها، مغرور شوند و فراموش نکنند که ما هنوز در نیمه راه هستیم، ممکن است گل های سهمگینی وارد دروازه سلامت شود و ما مغلوب و مقهور در گوشه ای از جهان، سرافکنده بمانیم.

وی در پایان تاکید کرد: از مردم تقاضا دارم که برای حفظ دستاوردهای ارزشمند به دست آمده، همراهی، همدلی، وفاق و رعایت اصول را فراموش نکنند تا دستاوردهای افتخار آفرین به یک سرافکندگی بین المللی، تبدیل نشود. پیشاپیش ماه مبارک رمضان را به همه تبریک می گویم و امیدوارم در این ماه مبارک، در مناجات سحر و افطار، مدافعان سلامت را فراموش نکنید و برای روح بلند همه شهدای عرصه سلامت، دعا کنید.


ایلنا