khanekhodro

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا و سازمان بهداشت جهانی درباره اشتباهاتی که برخی افراد هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای مرتکب می شوند، هشدار داده‌اند. در شرایطی که به نظر میِ‌رسد ماسک به کند شدن گسترش بیماری کووید-۱۹ کمک می کند، استفاده نادرست موجب کاهش کارایی و سودمندی آنها خواهد شد.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای

کلانشهر: اخیرا توصیه شده است که همه افراد برای پیشگیری از ابتلا و گسترش کووید-19 به ویژه هنگام حضور در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنند. اگرچه استفاده از ماسک به تنهایی برای پیشگیری از عفونت کافی نیست، کارشناسان بر این باورند زمانی که فردی به ویروس آلوده اما علائمی ندارد و از ابتلا به آن آگاه نیست به پیشگیری از گسترش ویروس کمک می کند.

با این وجود استفاده از ماسک باید به درستی صورت گرفته و از اشتباهاتی که می توانند کارایی آن را کاهش دهند پرهیز کرد.

اشتباهاتی که هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای نباید انجام دهید

ماسک های پارچه ای از مواد مختلف، مانند پارچه ضد آب یا کتان تولید می شوند. اما بدون در نظر گرفتن ماده ای که ماسک پارچه ای از آن تولید شده است، مهم‌ترین نکته پرهیز از اشتباهاتی است که شاید هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای مرتکب شوید.

ماسک های های پارچه ای برای همه مناسب نیستند

یک تصور اشتباه درباره استفاده از ماسک های پارچه ای این است که آنها بدون استثنا برای همه افراد مناسب هستند. اما مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا مخالف این نظر بوده و استفاده از ماسک های پارچه ای برای افراد زیر را مناسب نمی داند: 

- کودکان زیر دو سال

- افرادی که به مشکلات تنفسی مبتلا هستند

- بیمارانی که بیهوش هستند

- افرادی که معلول هستند یا به هر دلیل ماسک را نمی توانند بدون کمک از روی صورت خود بردارند

ماسک های پارچه ای محافظتی هم سطح ماسک های پزشکی ارائه نمی کنند

اگرچه شواهد غیر قابل اطمینان هستند و کارشناسان همچنان در این زمینه بحث دارند، استفاده از ماسک پارچه ای ممکن است به کاهش شیوع کووید-19 کمک کند. این مساله به ویژه در مورد افرادی که به ویروس آلوده هستند اما هیچ علائمی ندارند و به زندگی عادی خود ادامه می دهند، درست است.

با این وجود، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا و سایر مقامات بهداشتی تاکید دارند که استفاده از ماسک های پارچه ای اقدامی کافی برای پیشگیری از عفونت نیست. افزون بر این، نباید فکر کنید که ماسک های پارچه ای سطح محافظتی مشابه با ماسک های جراحی یا N95 ارائه می کنند.

عدم توجه به شستشوی دست ها و رعایت فاصله‌ اجتماعی

از آنجایی که ماسک های پارچه ای برای پیشگیری از عفونت به تنهایی کافی نیستند، ما همچنان باید اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه دیگر مانند شستشوی مکرر دست ها و رعایت فاصله اجتماعی را دنبال کنیم. این که فکر کنید ماسک های پارچه ای از شما در برابر بیماری محافظت خواهند کرد و به اقدامات احتیاطی دیگر نیازی ندارید، اشتباه است.

تمیز نگه داشتن دست ها همچنان یکی از اصلی‌ترین اقدامات پیشگیرانه است که باید انجام دهید. افزون بر این، باید همواره فاصله حداقل دو متری از دیگران را در مکان های عمومی حفظ کنید.

تنها دهان خود را با ماسک می پوشانید

تنها پوشاندن دهان با ماسک یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که افراد هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای مرتکب می شوند. احتمالا افرادی را دیده اید که برای راحتی بیشتر خود تنها دهان را با ماسک می پوشانند. این روش درست استفاده از ماسک نیست.

زمانی که از ماسک استفاده می کنید، تمام مسیرهای هوایی باید تا حد امکان پوشش داده شوند. از این رو، ماسک پارچه ای یا ماسک های پزشکی باید دهان و بینی را پوشش دهند. به خاطر داشته باشید که دهان و بینی مسیرهای اصلی انتقال کووید-19 هستند.

ماسک های پارچه ای را پس از استفاده نمی شویید

در شرایطی که دور انداختن ماسک های پارچه ای ضروری نیست، شستشوی آنها پس از هر بار استفاده اهمیت دارد. حتی اگر ماسک تمیز به نظر می رسد، استفاده چند باره از آن بدون این که شسته شود، اشتباه است.

شما می توانید ماسک های پارچه ای را همراه لباس های دیگر در ماشین لباسشویی بشویید. همچنین، شما می توانید آنها را با آب و صابون به صورت دستی بشویید.

دست ها را پیش و پس از استفاده از ماسک ها نمی شویید

همانگونه که پیشتر اشاره شد، شستشوی مکرر دست ها اهمیت ویژه ای برای پیشگیری از ابتلا به کووید-19 دارد. همچنین، شما باید پیش و پس از دست زدن به ماسک دست های خود را بشویید. ماسک نیز می تواند همانند دست ها به عوامل بیماری‌زا آلوده باشد، از این رو، رعایت بهداشت اهمیت دارد.

زمانی که از ماسک استفاده نمی کنید، آن را در یک کیسه تمیز قرار دهید. همچنین، شما می توانید از یک ظرف دردار تمیز استفاده کنید.

سخن پایانی

اشتباهاتی که هنگام استفاده از ماسک های پارچه ای مرتکب می شوید می تواند کارایی آنها به عنوان ابزاری پیشگیرانه در برابر کووید-19 را کاهش دهد. پس اگر این اشتباهات را مرتکب می شوید، هرچه سریع‌تر آنها را اصلاح کنید. افزون بر این، شما نباید اقدامات پیشگیرانه دیگر مانند شستشوی منظم دست ها، رعایت فاصله اجتماعی و احترام به قرنطینه خانگی را نادیده بگیرید.


عصرایران

نظر شما:

security code