khanekhodro

معاون سازمان انرژی اتمی خبرداد:

دستگاه های تشخیص سریع کووید-۱۹ وارد ایران شد


۱۳۹۹/۰۲/۰۷ - ۱۹:۱۸ | کد خبر: ۶۷۲۰ چاپ

معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای گفت: چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید-۱۹ معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه‌اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت‌های تشخیصی بیماری کووید-۱۹ به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار یورو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافت کردیم.

دستگاه های تشخیص سریع کووید-۱۹ وارد ایران شد

کلانشهر: به گزارش روز یکشنبه مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، جواد کریمی ثابت ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های تمامی ارکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خصوص کادر درمانی کشور برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-۱۹) به تشریح مهمترین اقدامات اخیر این سازمان در استفاده از ظرفیت های فنآوری هسته‌ای در حوزة سلامت مردم پرداخت.

کریمی ثابت تصریح کرد: همة بخش‌های سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، کمک به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-۱۹) را وظیفة خود دانسته و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

وی افزود: بکارگیری تمامی ظرفیت‌های مراکز پرتودهی سازمان، شامل مرکز پرتودهی الکترون یزد، مرکز پرتودهی تابش گاما تهران و مرکز پرتودهی تابش گاما بناب، برای استریل تجهیزات پزشکی در این ایام از جمله اقدامات سازمان در دو ماه گذشته بوده است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای اظهار داشت: استفاده از توانمندی آزمایشگاه ایمنی و محیط زیست پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، خدمت دیگری در این راستا بوده است. این آزمایشگاه با بهره گیری از بهترین متخصّصین کشور در زمینه فیزیک ایروسل‌ها و انتقال آلاینده‌ها در دو ماه گذشته و حتی در تعطیلات نوروز به طور تمام وقت به تست و ارزیابی میزان کیفیت و کارایی بیش از ۳۰۰ نمونه ماسک و گان (لباس های مخصوص پزشکی) تولید داخل و حتّی اجناس وارداتی پرداخته است که همگی با درخواست از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

وی به همکاری خوب سازمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: از دو ماه پیش با پیگیری‌های مستمر و مؤثر پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و معاونت امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران توانستیم از ظرفیت‌های همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی استفاده کنیم و تعدادی از دستگاه‌های مرتبط با تصویربرداری با اشعة ایکس که به صورت پرتابل بوده، تجهیزات حفاظت شخصی کاربران و از همه مهمتر چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید-۱۹ معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت‌های تشخیصی بیماری کووید-۱۹ را به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار یورو از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کنیم.

کریمی ثابت افزود: خوشبختانه تلاش متخصّصان و پژوهش گران صنعت هسته‌ای کشور در انجام پروژه‌های علمی و فنّی مشترک و گسترده‌ای که در یک سال اخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته‌اند، اعتبار پژوهشگاه را در این نهاد بین المللی برای ما افزون تر کرده است؛ به نحوی که به محض اطلاعِ این پژوهشگاه از حمایت آژانس از کشورها برای مقابله با شیوع جهانی ویروس کرونا (کووید -۱۹) و ارسال درخواست رسمی و پیگیری‌های انجام شده بلافاصله با پاسخ مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای ارسال تجهیزات اشاره شده مواجه شدیم و می‌توان اذعان کرد ایران از اولین کشورهای دریافت کنندة این تجهیزات است.

وی گفت: مرحلة اول این کمک‌ها با هماهنگی دفتر نمایندگی ایران و آژانس وارد کشور شده است و انشاالله برای خدمت رسانی در اختیار انستیتو پاستور ایران قرار خواهد گرفت.

کریمی ثابت با اشاره به تکنیک RT-PCR این روش را بسیار دقیق و کارآمد توصیف کرد و افزود: زمان تشخیص بیماری کووید-۱۹ با این تکنیک بسیار دقیق تر و کوتاه تر می‌شود. این روش کاربرد های متنوعی در زمینه تعیین کمّی بیان ژن، تشخیص و درمان بیماری ها دارد و اساس شیمیایی این روش بر پایه جذب طیف نشری از ماده وراثتی استخراج شده از موجود زنده (انسان، حیوان و میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و ویروس) بوده و تکنیکی با دقت و سرعت بالا در تشخیص بیماری‌های ویروسی با محتوای ژنتیکی RNA است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در ادامه به بُعد دیگری از همکاری های فنّی ایران و آژانس انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای برای شرکت محقّقان و پژوهشگران ایرانی در دوره‌های تخصّصی مرتبط با تکنیک‌های جدید بکارگیری فناوری هسته‌ای در تشخیص بیماری‌ها آمادگی کامل دارد به طوری که متخصّصان علاقه‌مند تاکنون در چندین وبینار برگزار شده از سوی آژانس انرژی اتمی ایران با موضوعاتی همچون چگونگی کنترل انتشار آلودگی کووید-۱۹ در مراکز تشخیصی و درمانی کشورها و نحوة استفاده از اسکن CT در تشخیص بیماری کووید-۱۹ و موضوعات پرتوگیری بیماران شرکت داشته و بهره‌برداری‌های لازم را داشته‌اند.


ایرنا