khanekhodro

استاندار گیلان:

وضعیت یک سوم شهرستان های گیلان سفید است


۱۳۹۹/۰۲/۰۸ - ۰۷:۲۶ | کد خبر: ۶۷۲۴ چاپ
وضعیت یک سوم شهرستان های گیلان سفید است

کلانشهر: استاندار گیلان گفت: در استان گیلان براساس گزارشی که تاکنون از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده ایم، یک سوم از شهرستان‌های ما وضعیت سفید دارند.

ارسلان زارع در حاشیه جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که به ریاست رئیس جمهور و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد، گزارش استان هایی بود که شرایط کنونی‌شان نسبت به روزها و هفته های گذشته درخصوص مقابله و تعداد مبتلایان به کرونا بهتر شده است.

وی ادامه داد: در استان هایی که دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی بیشتر رعایت شده، شرایط بهتر است و گیلان به سبب رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی از جمله استان هایی محسوب می شود که شرایط خوبی دارد، اما پیوسته باید توصیه های خودمراقبتی و دیگرمراقبتی مورد توجه باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: از آنجایی که مردم متدین ایران به طور عمده به منظور استفاده از فیوضات بیشتر ماه مبارک رمضان، علاقمند به برگزاری مراسم ادعیه، تلاوت قرآن و نماز در مساجد هستند، در این جلسه وزارت بهداشت گزارشی از سفید بودن تعدادی از شهرستان‌های کشور به این مفهوم که طی دو هفته اخیر فوتی ناشی از کرونا نداشتند یا تعداد مراجعات مبتلایان به کرونا حداقلی بود؛ ارائه کرد.

زارع گفت: مقرر شد از نیمه ماه مبارک رمضان اماکن مذهبی در شهرستان های با وضعیت سفید، بازگشایی و با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های وزارت بهداشت و در استان ها دانشگاه علوم پزشکی، اجتماعات مردم در سطح محدود برگزار شود. در استان گیلان براساس گزارشی که تاکنون از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده ایم، یک سوم از شهرستان‌های ما وضعیت سفید دارند.

استاندار گیلان یادآور شد: تعدادی از شهرستان‌های گیلان وضعیت زرد و البته مناطقی هم وضعیت قرمز دارند؛ یعنی همچنان تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی و مبتلایان نیازمند به بستری به ازای هر روز از شش تا هفت نفر بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه ممکن است در هر روز یک نفر فوتی بیمار کرونایی داشته باشیم، اظهار کرد: به همین سبب مقرر شد دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا هفته آینده بررسی های دقیق را قبل از موعد مقرر اجرای تصمیم ستاد ملی که اختیار به استان ها داده شده، ارائه کند تا دقیقا مشخص شود کدام شهر یا بخش در وضعیت سفید هستند.

زارع تصریح کرد: پس از مشخص شدن وضعیت هر شهر، امکان بازگشایی اماکن مذهبی، بقاع متبرکه و مساجد برای برگزاری نماز جماعت و جمعه در آنها وجود دارد که به مردم استان در موعد مقرر اطلاع‌رسانی می‌شود.

استاندار گیلان: انتظار داریم مردم عزیزمان این را به منزله پایان یافتن کرونا و یا اتمام بیماری در آن بخش یا شهر و شهرستان تلقی نکنند؛ چراکه در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی، امکان بازگشت به وضعیت زرد یا قرمز وجود دارد.

وی به کمک های مومنانه گیلانیان در اقصی نقاط استان متناسب با ماه مبارک رمضان برای اقشار آسیب دیده از بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: از مردم متدین و خیر گیلان که در این ایام همچون زمان مواجهه با حوادث طبیعی در هر نقطه کشور و استان در کنار مردم، پیشقدم بودند و علاوه بر حمایت و مساعدت های مالی، بسته های معیشتی تهیه کردند، تشکر کرده و انتظار استمرار این مساعدت ها به نیازمندان را داریم.