khanekhodro

تتلو؛ مجرمِ بی گناه!


۱۳۹۹/۰۲/۱۱ - ۱۶:۵۹ | کد خبر: ۶۷۹۳ چاپ
تتلو؛ مجرمِ بی گناه!

کلانشهر _ مرتضی بابایی فتلکی: ماه مبارک رمضان فرا رسیده است. در روزهای نه چندان دور یادمان می آید ربنای استاد شجریان زینت بخش سفره های افطار ما بود. یا اینکه با مرغ سحر او روزها و شب‌ها با آرامشی عجیب سپری می‌شد‌ اما چه می‌شود کرد، گاهی اوقات مدیران فرتوت ترجیح می‌دهند یکی نباشد تا مبادا میز مدیریت را از دست بدهند.


چند روز پیش جوانی با استعداد اما راه گم کرده عملا و علنا تیرخلاص را بر مرام و مسلک انسانی خود زد. او در پلتفرم استوری خود در اینستاگرام به صورت کاملا صریح درخواستی مطرح کرد. درخولستی مبنی بر اینکه دختران ۱۵ تا ۲۰ ساله مقیم استانبول (محل اقامت خود) برای انتفاع جنسی از آن‌ها به او پیام دهند.


امیر حسین مقصود‌لو پیش از این نیز سابقه درج اتهاماتی از جمله حمل مواد مخدر و تاسیس سایت‌های شرط‌بندی را نیز در پرونده خود داشته است. حال این پرسش مطرح می‌شود که «او با چنین اتهامات سنگینی چرا توسط سفارت ایران در ترکیه به واسطه دستگاه قضایی ترکیه مورد پیگرد قانونی قرار نمی گیرد؟»


طبق قانون مجازات ترکیه هر شخصی اقدام به فحشا و ایجاد آسیب‌های اجتماعی کند از کشور ترکیه اخراج می‌شود (مهاجرین). همچنین در قانون مجازات ترکیه مصوب سال ۲۰۰۴ صراحتا در مواد ۱۸۵ تا ۱۹۶ این قانون نسبت به جرایم مرتبط با مواد مخدر و مجازات‌های آن اشاره شده است.


به طور مثال از تفاوت‌های این قانون با قوانین ما این است که شما حتی اگر ۲ گرم مواد مخدر با خود داشته باشید حداقل به ۲ سال حبس محکوم می‌شوید و از این رو قوانین ترکیه در این بخش بسیار پویا و نوین است. همچنین افرادی که مواد مصرف کنند به ۲ تا ۵ سال حبس محکوم می‌شوند.
اگر شخصی قصد تبلیغ استعمال مواد مخدر توسط اشخاص زیر سن قانونی را داشته باشد و نیز به آن‌ها بفروشد حداقل به ۱۵ سال حبس و چشم دوختن به دیوار های نَمور آن محکوم می‌شود.  همچنین، در سال ۲۰۱۷ شخصی به کودکی ۱۰ ساله تجاوز به عنف کرد که در پی آن به ۲۰ سال حبس محکوم شد.


افزون براین، طبق ماده 33 کنوانسیون حقوق کودک 1989، کشورهای طرف‌ کنوانسیون‌ تمام‌ اقدامات‌ لازم‌ از جمله‌ اقدامات‌ قانونی، اجرائی، اجتماعی، آموزشی را جهت‌ حمایت‌ از کودکان‌ در برابر استفاده‌ غیرقانونی از مواد مخدر و یا مواد محرک، همان‌گونه‌ که‌ در معاهدات‌ بین‌المللی مربوطه‌ تعریف‌ شده‌ و جلوگیری‌ از استفاده‌ از کودکان‌ در تولید غیرقانونی‌ و قاچاق‌ این‌ گونه‌ مواد به‌ عمل‌ خواهند آورد.
 همچنین درباره ی رابطه جنسی و سو استفاده جنسی از کودکان این کنوانسیون طبق ماده ۳۴ مقرر داشته: کشورهای طرف‌ کنوانسیون‌ متقبل‌ می‌شوند که‌ از کودکان‌ در برابر تمام‌ اشکال‌ سوءاستفاده‌ها و استثمارهای جنسی حمایت‌ کنند. بدین‌منظور، کشورهای فوق‌ خصوصاً اقدامات‌ ملی، دو و چند جانبه‌ را در جهت‌ جلوگیری‌ از موارد زیر به‌ عمل‌ می‌آورند:
الف‌) تشویق‌ یا وادار نمودن‌ کودکان‌ برای درگیری در هر گونه‌ فعالیتهای جنسی.
ب‌) استفاده‌ استثماری از کودکان‌ در فاحشه‌گری و سایر اعمال‌ غیرقانونی جنسی.
ج‌) استفاده‌ استثماری از کودکان‌ در اعمال‌ و مطالب‌ پُرنوگرافیک.


حال به خوبی می‌توان فهم کرد آقای امیرحسین مقصودلو هم از منظر قوانین کشور ترکیه و هم در چارچوب کنوانسیون های بین المللی متهم به انواع و اقسام جرائم است که باید بررسی شود. عقده‌ی حقارتی که از کودکی با وی اُنس گرفته و همراه با او رشد کرده که تا امروز به چنین انسانی تبدیل شده است.
تتلو اینک مروج فساد و فحشا در سطح بین‌الملل شده است. شاید اگر زمانی، لحظه ای به تتلو، شخصیت «امیرحسین بودن» را می‌دادند امروز لات کوچه‌های خلوت فضای مجازی نمی‌شد. اصلا شاید او مقصر نبود.

 

انتشار یادداشت در کلانشهر به معنای تایید محتوی آن نیست و جهت آگاهی مخاطبان منتشر می‌شود.

نظر شما:

security code