khanekhodro

خانه تاریخی اقبال در شهر انزلی با رای اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر، توسط شهرداری به خانه فرهنگ تبدیل می شود.

خانه تاریخی اقبال در انزلی، خانه فرهنگ می شود

کلانشهر: یکصد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر انزلی شنبه شب به صورت غیر علنی با دستور کار تعیین تکلیف خانه تاریخی اقبال که این روزها سر و صدای بسیاری در فضای مجازی و افکار عمومی ایجاد کرده بود برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر انزلی در این جلسه با اشاره به حواشی ایجاد شده در خصوص خانه مرحوم اقبال اظهار کرد : در فضای مجازی مطالبی در خصوص خانه اقبال مطرح شده بود که در آن شهرداری، شورا و حتی وراث مرحوم اقبال را در خصوص اقدام به تخریب این خانه تاریخی مقصر نشان دادند که پس از بازدید از محل و تشکیل جلسه شورای تامین مشخص شد شهرداری در این خصوص کوتاهی نکرده است.

هادی حیدری با اشاره به عدم ثبت این بنا در فهرست آثار تاریخی از سوی میراث فرهنگی و همچنین اخذ مجوز از سوی وراث بدون اطلاع داشتن از تاریخی بودن این بنا افزود: علاوه بر اینکه  شهرداری باید برای چنین بناهایی حساسیت بیشتری داشته باشد اما میراث فرهنگی بندر انزلی دو سوم از شهر را به عنوان محدوده بناهای میراثی اعلام کرده است.

وی تصریح کرد: این اظهار نظر میراث فرهنگی بدین مفهوم است که دو سوم از بناهای شهر انزلی تاریخی است در حالیکه که خانه ها و اماکن تاریخی ضوابط خاص خود را دارد.

 حیدری با اشاره به اینکه هدف شورای شهر تحقق مطالبات و خواسته های بحق مردم است، تاکید کرد: یکی از مطالبات به حق مردم، توجه ویژه مدیریت شهری به بناهای تاریخی و تبدیل آنها به مراکز فرهنگی و جلوگیری از تخریب آن هاست.

رییس شورای اسلامی شهر بندرانزلی همچنین گفت: بر اساس مصوبات شورای شهر، خانه تاریخی اقبال باید از سوی شهرداری از مالکان آن خریداری شود یا این نهاد در جهت تهاتر این خانه اقدام کند تا هرچه سریعتر نسبت به تبدیل این محل به خانه فرهنگ انزلی اقدامات لازم صورت گیرد.

بر اساس اعلام میراث فرهنگی، پرونده خانه تاریخی مرحوم اقبال در بندرانزلی اواخر سال گذشته برای ثبت به عنوان بنای تاریخی آماده و به تهران ارسال شد و در آن زمان، هم مالک و هم شهردار انزلی در جریان روند پرونده این بنای تاریخی بودند و نامه‌های لازم ابلاغ و صورتجلسه شورای ثبت برای آنها ارسال شده بود اما به دلیل اینکه از یک سو مالک، درصدد فروش ملک برآمده و مالک جدید نیز در جریان امور نبود و از سوی دیگر به دلیل تغییر شهردار انزلی و عدم اطلاع سرپرست جدید شهرداری، پروانه تخریب صادر و بخشی از سقف بنا برداشته می شود.

 با توجه به حساسیت های ایجاد شده در فضای مجازی و مطالبه کنشگران اجتماعی بندرانزلی، میراث فرهنگی مداخله و  کار را متوقف و پروانه را باطل  کرد که در حال حاضر شماره ثبت برای این بنا به عنوان بنای تاریخی اخذ و به شهرداری، فرمانداری، دادگستری و سایر مراجع ذیصلاح ابلاغ شده است.


ایرنا