مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان عنوان کرد:

جایگزینی کتابخانه های سیار در مناطق روستایی


۱۳۹۷/۱۱/۰۲ - ۱۱:۱۰ | کد خبر: ۷۱۲ چاپ
جایگزینی کتابخانه های سیار در مناطق روستایی

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با اشاره به اینکه تمرکز جمعیت در شهرستان شفت در بافت روستایی است، اظهار کرد: برای دسترسی روستاییان به کتاب ایجاد کتابخانه های سیار و کوله کتاب بهترین جایگزین کتابخانه ها هستند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، پریسا کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت، ضمن تقدیر از صاحب نظران و اندیشمندان حوزه کتاب در این نشست، گفت: در خواندن و مطالعه سیر شدن و اشباعی وجود ندارد. ما باید مخاطب را شناسایی کنیم و مناسب با روحیات و ذائقه او برایش کتاب فراهم آوریم.

وی با اشاره به اینکه تمرکز جمعیت در شهرستان شفت در بافت روستایی است، اظهار کرد: برای دسترسی روستاییان به کتاب ایجاد کتابخانه های سیار و کوله کتاب بهترین جایگزین کتابخانه ها هستند.

این مسئول فرهنگی، بهره گیری از ابزارهای موجود را بهترین روش برای جذب مخاطب خواند و تصریح کرد: ایجاد المان کتاب توسط شهرداران و نصب پوستر بهترین ابزار ترویج کتابخوانی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، ارتقای شاخص مطالعه را بهترین رویکرد نهاد کتابخانه های عمومی خواند و متذکر شد: استفاده از ظرفیت   های آموزش و پرورش و قصه خوانی و هدایت مادران و کودکان به سمت کتاب و... بهترین روش است.

وی در پایان خواستار پرداخت نیم درصدی شهرداری شفت شد و گفت: برای شهرداری شفت 250 میلیون ریال در نظر گرفته شده که تا امروز تنها 20 میلیون ریال پرداخت شده است.

محمدرضا محسنی، فرماندار شهرستان شفت نیز، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه(س) اظهار کرد: فرهنگ مجموعه ای از آداب و رسوم و سنت هاست که ترویج و تبدیل آن به هنجارهای اجتماعی نیازمند آگاهی آحاد جامعه بوده و آگاهی بدون مطالعه محقق نمی شود.

وی با اشاره به اینکه تاریخ تکرار حوادث و رویدادهایی است که تنها شکل و زمان وقوع آن تفاوت دارد، عنوان کرد: مطالعه فرهنگ و تاریخ یک جامعه باعث می شود تا مردم با آگاهی در برنامه ریزی و مدیریت آن مشارکت کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: برنامه ریزی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی نیازمند اطلاعات جامع و بهره گیری از ظرفیت   های مردمی و اقشار مختلف است.

وی در ادامه با بیان اینکه بهره گیری از فناوری های نوین و ابزار الکترونیکی کتابخوانی به مفهوم کم توجهی به کتاب نیست، گفت: کتاب و کتابخوانی به روش سنتی ریشه در جامعه دارد و هرگز کهنه نمی شود.

فرماندار شفت، کتاب و کتابخوانی را ریشه جامعه دانست و یادآور شد: در کنار فرهنگ قبلی، فرهنگ جدید کتابخوانی را نیز داشته باشیم.

محسنی، با اشاره به اینکه اگر مجلل ترین کتابخانه ها را با بهترین کتاب ها داشته باشیم، اما جمعیت علاقمندان به مطالعه نداشته باشیم، موفق نیستیم، خاطرنشان کرد: فرهنگ کتابخوانی اگر به یک باور عمومی در بیاید ما موفق هستیم.

وی بر لزوم نگاه راهبردی و بلندمدت به توسعه زیرساخت   های کتابخوانی در این شهرستان تاکید کرد و افزود: کتابخوان، همچون تشنه ای است که به دنبال آب می گردد و کتابخانه را می یابد.

این مقام مسئول، با اشاره به اینکه زمین های مورد تعرفه شهرداری شفت برای ساخت ساختمان اداره کتابخانه های عمومی باید قبل از معرفی مورد بررسی و ارزیابی حقوقی قرار می گرفت، گفت: بدیهی است که از دست دادن زمان و فرصت به سود این شهرستان نیست.

محسنی، با اشاره به اینکه اگر در سال 95 پروژه کتابخانه عمومی شهر شفت آغاز می شد ما امروز با این هجمه از مشکلات روبرو نبودیم، تصریح کرد: بودجه شهرستان شفت نسبت به سال گذشته با 6 میلیارد تومان کاهش بسته شده و من نمی توانم هزینه پروژه را در اعتبارات ببینم.

وی با بیان اینکه مشکلات کتابخانه عمومی شهر شفت و ظرفیت   های شهرستان در این حوزه به عنوان یک نگاه راهبردی در برنامه ها مطرح و دیده شود، اظهار کرد: اگر نشست های ما در حد گفتمان و جلسه باشد ما هیچ خروجی نخواهیم داشت.

فرماندار شفت، با اشاره به اینکه رتبه شهرستان در شاخص های کتابخوانی باید ارتقا یابد و آمارهای موجود قابل قبول نیست، گفت: توسعه کتابخوانی در روستاها و تبدیل مدارس متروکه مناسب به کتابخانه در این مناطق می تواند راهکار مناسبی برای بهبود جایگاه کتاب و کتابخوانی شود.

وی با بیان اینکه جای تاسف است کتاب به عنوان ابزار تزیینی در برخی منازل استفاده می شود، اضافه کرد: نیاز است در این حوزه فرهنگ سازی ها با حضور آحاد جامعه از جمله ظرفیت روحانیون، گروه های مردم نهاد و شوراها و دهیاران و خیران انجام شود.

نظر شما:

security code