رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان خبر داد:

افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی کشور در گیلان


۱۳۹۷/۱۱/۰۳ - ۱۰:۲۵ | کد خبر: ۷۲۳ چاپ
افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی کشور در گیلان

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، از افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی زیستی کشور در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان خبر داد و گفت: در مجموع 90 اسکلت کامل انسان در اختیار این آزمایشگاه است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، سید هاشم موسوی از افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی زیستی کشور در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان خبر داد و اظهار کرد: این اقدام مهم با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه گیلان، معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مراسم افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی زیستی ایران ساعت 10 صبح فردا، سوم بهمن ماه در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار می شود، گفت: در حاشیه این مراسم، رونمایی از آرشیو و نمایشگاه اسناد نهضت جنگل، کتابخانه اهدایی مرحوم دکتر معین و اتاق نشست های تخصصی پژوهشکده صورت می گیرد.

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، ضمن قدردانی از معاونت میراث فرهنگی جهت در اختیار قرار دادن حفاری های زیستی و باستان شناسی گیلان به آزمایشگاه مذکور، خاطرنشان کرد: ایده اولیه شکل گیری این آزمایشگاه به شهریورماه سال 95 بازمی گردد؛ زمانی که بقایای انسانی در منطقه لیارسنگ بن املش کشف و حفاری شد.

موسوی با اشاره به ویژگی های زیست محیطی، بیولوژیکی، اقلیمی، توپوگرافی، فرهنگی و... ایران، یادآور شد: آزمایشگاه انسان شناسی زیستی ایران می تواند هم در عرصه تحقیق و پژوهش و هم تربیت نیروهای متخصص بومی نقش مهمی ایفا کند لذا مورد توجه بزرگان میراث فرهنگی کشور و دنیا قرار دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بقایای انسانی حفاری شده در ایران برای تحقیق و پژوهش به خارج فرستاده می شود، عنوان کرد: اسکلت های کشف شده در گیلان مورد توجه بسیاری از باستان شناسان خارجی قرار گرفته است.

مدرس دانشگاه، انسان شناسی رشد، دندان پزشکی، استخوان شناسی، آنتروپومتری، فیزیولوژی پزشکی، پزشکی قانونی، زیست باستان شناسی و دیرینه آسیب شناسی را از جمله محورهای پژوهشی آزمایشگاه مذکور دانست و افزود: این آزمایشگاه هم برای گیلان و هم برای ایران بسیار مهم و بی نظیر است.

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، با بیان اینکه نخستین آزمایشگاه انسان شناسی زیستی ایران در مجموع دارای 90 اسکلت کامل انسان است، اضافه کرد: عمر این بقایای انسانی به بیش از دو هزار سال می رسد.

نظر شما:

security code