تولید گوشت در گیلان رو به افزایش است


۱۳۹۷/۱۱/۰۳ - ۱۰:۵۸ | کد خبر: ۷۲۶ چاپ
تولید گوشت در گیلان رو به افزایش است

مدیر امور دام گیلان گفت: برنامه داریم تولید گوشت را در استان افزایش دهیم.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، محمد گلشنی با بیان اینکه گیلان دوازدهمین استان کشور در تولید شیر و گوشت است، گفت: برنامه داریم با ایجاد زیرساخت‌های اصلاح نژادی و افزایش تولید در واحد سطح، تولید شیر و گوشت را در استان افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه گیلان در بحث گوشت از استانهای وارد کننده محسوب می‌شود، افزود: در حال حاضر 84درصد گوشت گیلان از دام سنگین و 16درصد از دام سبک تامین می‌شود.

گلشنی تصریح کرد: همچینین 94درصد شیر گیلان از دام های سنگین و 6درصد شیر گیلان از دام های سبک تولید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پتانسیل های گاو بومی گیلان در تولید شیر و گوشت مطلوب است و ما برنامه داریم با اجرای تکنیک‌های اصلاح‌نژادی جمعیت دام هایی با تولید شیر و گوشت بیشتر در استان را افزایش دهیم.

مدیر امور دام استان تصریح کرد: در مجموع در گیلان بالغ بر یک میلیون و 800هزار دام وجود دارد که بالغ بر 800هزار راس از این دام ها را دام های سنگین تشکیل می‌دهند و مابقی جزء دام های سبک استان هستند.

وی گفت: امسال در گیلان 28هزار تن گوشت تولید شد که نسبت به سال گذشته 2هزار تن افزایش یافته است.

گلشنی با بیان اینکه در همه 16شهرستان گیلان دامداران فعالیت دارند، افزود: شهرستان های غرب گیلان نظیر فومن،شفت و ماسال بیشتر از دیگر شهرستان ها شیر  و گوشت تولید می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه تولید شیر هم در استان از برنامه‌های ما به شمار می‌رود اما فعلا افزایش تولید گوشت در اولویت است.

گلشنی گفت: امسال 266هزار تن شیر در گیلان تولید شده است این در حالیست که تولید سال گذشته در گیلان 256هزار تن بوده است.

وی با بیان ینکه تخمین زده می‌ شود، بالغ بر 110هزار نفر در گیلان به دامداری مشغول باشند، ادامه داد: در حال حاضر 73هزار نفر از این دامداران عضو تعاونی‌ها هستند.

مدیر امور دام استان گیلان یکی از برنامه مهم این حوزه را چندقلوزایی در دامهای سبک استان عنوان کرد و گفت: برای تحقق این امر سعی شده است از نژادهای رومانوف در استان بهره گرفته شود.

نظر شما:

security code