کاهش ۱۳ هزار هکتاری اراضی کشت برگ سبز چای

نماینده مردم رودسر در مجلس خواستار توجه وزارت جهادکشاورزی به نرخ‌های پیشنهادی کارشناسان برای خرید برگ سبز چای از چایکاران شد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، اسدالله عباسی در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس، خطاب به شورای اقتصاد و رئیس مجلس خواست تا نسبت به تعیین نرخ تضمینی خرید برگ سبز چای به رییس جمهور تذکر دهند. 

نماینده مردم رودسر مجلس یادآور شد: قیمت برگ سبز چای سال گذشته چهار درصد افزایش یافت در حالی است که کشاورزان چایکار و مردم تورم ۳۰ درصدی را لمس کردند. برای جبران آن به نظرات کارشناسان برای قیمت برگ سبز چای درجه یک ۴۵۰۰ تومان و برای چای درجه دو  ۳۵۰۰ تومان توجه شود. چایکاران باید اکنون آماده کشت چای شوند تا در فصل بهار برداشت داشته باشند. آقای لاریجانی فقط به دلیل بی توجهی مسؤولان وزارتخانه اقتصاد و جهادکشاورزی باغات چای از ۳۲ هزار هکتار به ۱۹ هزار هکتار کاهش یافت. 

عضو هیات رییسه مجلس در تذکری دیگر خواستار تعیین تکلیف استخدام ناظران چای شد و افزود: ناظران چای ۶ ماه از سال که زمان برداشت محصول است، بیمه شده و حقوق می‌گیرند و ۶ ماهه دوم سال، بیکارند و بیمه‌ای به آنها تعلق نمی‌گیرد آیا با چنین وضعیتی می‌توان برای افزایش تولید و کیفیت یکی از استراتژیک‌ترین محصولات کشاورزی قدمی مثبت برداشت؟ چرا وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این موضوع بی‌تفاوت است و حق و حقوق حدود  ۵۰۰ نفر از جوانان متعهد و متخصص را نادیده می‌گیرد؟ 

عباسی از برگزاری جلسه سوال از وزیر جهاد کشاورزی در جلسه علنی روز یکشنبه هفته آینده مجلس خبر داد و افزود: در این جلسه نیز مطالب دیگری را به اطلاع ملت شریف ایران اسلامی می‌رسانم.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده رودسر در مجلس، گفت: وزارت جهاد کشاورزی نسبت به پیشنهاد قیمتی خرید تضمینی برگ سبز چای توجه کند. 

نظر شما:

security code