دبیر کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان خبر داد:
برخورد با موسسات حقوقی متظاهر در امر وکالت در دستور کار کمیسیون نظارت و بازرسی کانون وکلای دادگستری گیلان
۱۷ خرداد ۹۹ - ۱۴:۲۸ چاپ
برخورد با موسسات حقوقی متظاهر در امر وکالت در دستور کار کمیسیون نظارت و بازرسی کانون وکلای دادگستری گیلان

کلانشهر _ طاها محمودی : در اجرای ماده ۵۵ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵/۱۱/۲۵ و ماده ۲۰ آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۴ و تبصره ۴ ماده ۶ و قانون کیفیت اخذ پروانه مصوب ۱۳۷۶ به منظور بازرسی و نظارت بر اعمال حرفه‌ای وکلا و کارآموزان در امور مربوط به شغل وکالت و نیز جلوگیری از مداخله افراد غیرمجاز در امور وکالت و همچنین در راستای انتظام بخشی به امور مربوط به وکالت و اجرای دقیق قانون و مقررات جاری، کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ در تمامی کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور تشکیل شد.

در همین راستا حسین باباخانی، دبیر کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان در گفت‌و‌گو با کلانشهر گفت: کانون وکلای دادگستری یک نهاد غیردولتی است که دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و از قدیمی ترین سازمان های مردم‌نهاد در ایران می‌باشد که به موجب لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۳۳۳ به وجود آمده است. 

وی افزود: هر کانون دارای هیأت مدیره، رئیس، دادسرا و دادگاه انتظامی است که در مرکز هر استان تشکیل می‌شود و وظایف آن برابر قانون مشخص است. این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: همانطور که در سازمان های دولتی و غیر دولتی برای نظارت بر اجرای قانون و اعمال و رفتار کارکنان زیرمجموعه، واحدی تحت عنوان بازرسی یا نظارت وجود دارد. کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور نیز در جهت صیانت از قانون و شغل شریف وکالت و نظارت بر رفتار و عملکرد وکلا و کارآموزان کمیسیون، تحت عنوان کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ تشکیل شده است که این کمیسیون به لحاظ ساختاری دارای تشکیلات اداری و تحت نظارت ریاست کانون های وکلای فعالیت می نمایند

عمده وظایف کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵

وکیل باباخانی موارد ذیل را از عمده وظایف کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ بر شمرد:

۱- بررسی، تحقیق و پیگیری تخلفات انتظامی وکلا در حوزه مربوطه کانون و تشکیل پرونده دعوت از وکیل و تکمیل پرونده پس از تحقیقات لازم؛ در صورت احراز تخلف، ارسال پرونده به هیأت مدیره کانون، جهت ارجاع به دادسرای انتظامی کانون وکلا

۲- بررسی رعایت تمرکز یا عدم تمرکز فعالیت وکالتی وکلا در محل تعیین شده وفق ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب ۱۳۷۶

۳- بررسی فعالیت وکالتی وکلایی که سابقاً دارای رتبه قضایی بوده اند و مطابق تبصره ۴ ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب ۱۳۷۶ تا ۳ سال حق وکالت در آخرین محل اشتغال را ندارند.

۴- بررسی و نظارت بر عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی که بدون اخذ مجوز قانونی از مراجع ذی‌صلاح، تظاهر و مداخله در امر وکالت می نمایند وفق ماده ۵۵ قانون وکالت ۱۳۱۵/۱۱/۲۵

۵- رسیدگی به گزارش‌های ارجاعی از هیأت مدیره کانون

همکاری با سایر کمیسیون های کانون وکلای دادگستری گیلان

دبیر کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان در ادامه گفت: در سال گذشته با همکاری کمیسیون روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گیلان و از طریق سایت و سایر ابزارهای ارتباطی موجود، مبادرت به اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در رابطه با قوانین انتظامی به وکلا نمودیم.
وی اضافه کرد: در سال گذشته و در راستای آشنایی کارآموزان به قوانین و مقررات جاری و پیشگیری از تخلفات، با هماهنگی هیأت مدیره و کمیسیون آموزش، یکی از اعضای کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ در جلسات آموزشی کارآموزان حضور پیدا کردند و موارد مشروحه در قانون وکالت، خاصه تخلفات انتظامی وکلا را برای وکلا تدریس نمودند.
حسین باباخانی خاطرنشان کرد: پیشنهاد این کمیسیون به هیأت مدیره آن است که آموزش‌های این‌چنینی استمرار داشته باشد و در برنامه آموزش کارآموزان گنجانده شود.


اهم گزارشات و تخلفات مربوط به وکلا در سال ۹۸

این کارشناس ارشد حقوق خصوصی، بیشترین گزارشات و تخلفات که در کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان مورد بررسی قرار گرفت را بیان کرد که این موارد عبارت اند از:

۱- تأسیس دفتر وکالت در غیر از محلی که وکیل برای آن‌جا پروانه وکالت دریافت کرده است.

۲- تمرکز فعالیت وکالتی در محلی غیر از محلی که وکیل برای آن‌جا پروانه دریافت کرده است.

۳- وکلایی که سابقه قضایی دارند، برابر تبصره ۴ ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه تا سه سال نمی توانند در آخرین محل اشتغال خود فعالیت وکالتی داشته باشند ولی عده ای از این همکاران مبادرت به امر وکالت در آن حوزه نمودند.

۴- در خصوص بررسی پرونده وکلایی که عضو کانون وکلای دادگستری گیلان نیستند و بدون مجوز مبادرت به وکالت در حوزه کانون وکلای استان گیلان می نمایند یا دفتر وکالت تأسیس نموده اند.

۵- در رابطه با مؤسسات حقوقی که به صورت غیر مجاز تظاهر و مداخله در امر وکالت می کنند.


احراز و اعلام تخلف ۳۹ وکیل به هیأت مدیره در سال ۹۸

وی با اشاره به آغاز به کار کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان در دوره دهم هیأت مدیره از تاریخ ۹۸/۲/۲۶ خاطرنشان کرد: کمیسیون از ابتدای فعالیتش تا پایان سال ۹۸ حدود ۲۸ جلسه برگزار کرد و از آغاز سال ۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت مراقبت های بهداشتی، کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ از اردیبهشت ماه تا کنون ۳ جلسه پیرامون بررسی مشکلات، تخلفات و گزارشات ارسالی تشکیل داده که طی آن تخلف ۶ وکیل احراز و گزارش آن به هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان ارسال شد.
این وکیل دادگستری اضافه کرد: در سال ۹۸ مجموعاً ۱۸۹ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که تخلف ۳۹ نفر از همکاران وکیل احراز و به هیأت مدیره اعلام و در مورد تخلفات ۱۵۰ تن از وکلا نیز به تذکر شفاهی بسنده شد.


تعیین نماینده در شهرستان ها و حوزه های قضایی


این کارشناس ارشد حقوق خصوصی در ادامه گفت: از سوی کانون وکلای دادگستری گیلان و در جهت پیشگیری از تخلفات احتمالی، مقرر شد تا یکی از اعضای کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ در کمیسیون کارآموزی حضور پیدا کند و موارد انتظامی را برای کارآموزان تدریس نمایند.
وی با توجه به مفید دانستن کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ در پیشبرد اهداف کانون وکلا خاطرنشان کرد: کمیسیون ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان در جهت کنترل و پیشگیری از بروز تخلفات وکلا در استان، اقدام به تعیین نماینده در برخی از شهرستان های استان نموده است تا کمیسیون مذکور بتواند عملکرد دقیق‌تری در شناسایی و برخورد با تخلفات احتمالی داشته باشد.
حسین باباخانی در پایان اضافه کرد: کمیسیون نظارت و بازرسی ماده ۵۵ کانون وکلای دادگستری گیلان درصدد است در سال جاری و با همکاری هیأت مدیره کانون وکلا، در راستای به حداقل رساندن تخلفات، در سراسر استان و تمامی شهرستان ها و حوزه های قضایی، اقدام به تعیین نماینده نمایند.

نظر شما:

security code