گیاهان تراریخته راهکار مدیریت شرایط نامساعد محیطی

مرجع ملی ایمنی زیستی کشور گفت: از گیاهان تراریخته می توان برای مدیریت شرایط نامساعد محیطی مانند خشکی و کم ‎ آبی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، بهزاد قره یاضی در جلسه محیط زیست گیلان،گفت: سالانه ده میلیون تن ذرت تراریخته وارد کشور می شود که هشتاد درصد آن تراریخته است.

وی افزود: از گیاهان تراریخته می توان برای مدیریت شرایط نامساعد محیطی مانند خشکی و کم ‎ آبی استفاده کرد. تولید محصولات تراریخته مقاوم به خشکی به مدیریت منابع آبی کمک شایان توجهی خواهد کرد.

قره یاضی ادامه داد: امسال قریب به یک میلیون تن برنج وارد کشور شده است. یک دلیل اصلی خسارت به مزارع برنج آفت کرم ساقه خوار برنج است. برای مبارزه با این آفت سالانه مقدار زیادی سم در مزارع برنج رها می‌شود. این سموم برای محیط زیست و کشاورزان مخاطراتی را ایجاد می ‎ کنند.

رئیس انجمن ایمنی زیستی ضمن تاکید بر لزوم استفاده از فناوری تولید محصولات تراریخته، گفت: با گذشت بیست و دو سال از تولید تجاری این محصولات در سطح جهان، سطح زیر کشت این محصولات به ۱۸۹٫۸ میلیون هکتار رسید.

وی با گلایه از طرح شایعات و ادعاهای کذب علیه محصولات تراریخته در فضای رسانه ها گفت: در حالی عدهای از ممنوعیت مصرف محصولات تراریخته در اروپا سخن می گویند که این محصولات در قاره اروپا تولید و هم مصرف می ‎ شوند. اروپا سالانه فقط سی و سه میلیون تن سویای تراریخته از قاره آمریکا وارد می ‎ کند.

قره یاضی تصریح کرد: انتظار میرود این سلسله کارگاه‌ها بتواند با رفع ابهامات موجود در خصوص مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته، به ترویج دستاوردهای مهندسی ژنتیک گیاهی و بهرهبرداری از سودمندیهای فناوری تولید محصولات تراریخته درچهار چوب قوانین ایمنی زیستی کمک شایان توجهی کنند.

نظر شما:

security code