موزه فضای باز باستان شناسی در گیلان ایجاد می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری استان گیلان از ایجاد سایت موزه فضای باز در منطقه شهران از توابع شهرستان رودبار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، شهرود امیرانتخابی در جمع خبرنگاران گفت: محوطه باستانی شهران که پیش از این در سه دوره مورد کاوش قرار گرفته بود، همزمان با آغاز فصل زمستان سال جاری، کاوش نجات‌بخشی آن نیز آغاز شده است.

وی ادامه داد: دستاورد این کاوش تاکنون، کشف چند اسکلت انسانی مربوط به سه هزار سال پیش و همچنین دست‌تراشه‌های سنگی مربوط به دوره فرا پارینه سنگی است که از لایه‌های تحتانی محوطه، به دست آمد و در نوع خود در استان گیلان بی‌نظیر است.

امیرانتخابی تصریح کرد: قرار گرفتن این محوطه باستانی در حاشیه آزادراه و نزدیکی آن با مرکز استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان را برآن داشت تا این محوطه را تبدیل به اولین سایت موزه باستان شناسی گیلان تبدیل کند.

وی گفت: هم اکنون تیمی از کارشناسان موزه ایران باستان مشغول مطالعات بیشتر بر روی این دست‌تراشه‌های سنگی هستند.

روستای شهران از توابع بخش رحمت‌آباد شهرستان رودبار است که در 50 کیلومتری شهر رشت و در نزدیکی آزادراه رشت - قزوین قرار دارد. این منطقه در سال‌های 57-52 توسط هیئت ژاپنی، در سال 67-65 توسط محمدرضا خلعتبری و در سال 1393 توسط مرحوم بهروز همرنگ مورد کاوش قرار گرفت.

نظر شما:

security code