مدیرکل منابع طبیعی گیلان عنوان کرد:

مراتع؛ مرکز ثقل فعالیت های آبخیزداری در گیلان


۱۳۹۷/۱۱/۰۸ - ۰۰:۰۰ | کد خبر: ۷۸۸ چاپ
مراتع؛ مرکز ثقل فعالیت های آبخیزداری در گیلان

مدیرکل منابع طبیعی گیلان، مراتع را مرکز ثقل فعالیت های آبخیزداری در استان دانست و تصریح کرد: 14 پروژه از 19 پروژه آبخیزداری گیلان در سطح مراتع استان در حال اجرا می باشد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، محسن یوسف پور تقویت پوشش گیاهی مراتع، کنترل سیل و رسوب و جلوگیری از فرسایش خاک را سه هدف عمده آبخیزداری در استان گیلان دانست و اظهار کرد: از اواخر دهه 60 که آبخیزداری در تمامی حوزه های واجد و فاقد سد در حیطه فعالیت های معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار گرفت، به دنبال تحقق این سه هدف بوده است.

وی با بیان اینکه گیلان دارای 245 هزار هکتار مرتع است، افزود: تاکنون در سطح 60 درصد این اراضی عملیات آبخیزداری انجام شده است و برای اجرای کامل به زمان و اعتبارات مکفی نیاز دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بنا به پیشنهاد مقام معظم رهبری اعتبار ویژه ای به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اختصاص یافت و در این میان اعتبار قابل توجهی نیز به گیلان تخصیص داده و گام مهمی در این راستا برداشته شد.

این مقام مسئول، گیلان را یکی از استان های پیشرو در اجرای پروژه های آبخیزداری دانست و گفت: امسال 19 پروژه آبخیزداری در 9 شهرستان استان در حال اجراست.

وی با بیان اینکه با مساعدت استاندار گیلان در سال جاری اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان به آبخیزداری اختصاص یافته است، یادآور شد: ویژگی منحصر به فرد اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوضه های آبخیز نه تنها استان بلکه کل کشور تنوع پروژه ها در حوضه های آبخیز در قالب مدیریت جامع حوضه بوده است. در واقع در هر حوضه آبخیز پروژه هایی نظیر کاداستر، تغییر سوخت جایگزین، آموزش و توانمندسازی آبخیزنشینان، اطفای حریق، گشت و مراقبت، مبارزه با آفات گیاهی و... نیز در حال اجراست.

 

یوسف پور، مراتع را مرکز ثقل فعالیت های آبخیزداری در استان دانست و تصریح کرد: 14 پروژه از 19 پروژه آبخیزداری گیلان در سطح مراتع استان در حال اجرا می باشد و شامل شهرستان های تالش، رضوانشهر، ماسال، فومن، شفت، رودبار، سیاهکل و رودسر می شود.