رئیس سازمان صمت گیلان: قیمت های جدید با مراعات وضعیت معیشتی مردم و هزینه تولید نان توسط نانوایان، تعیین شده است.

به دلیل جلوگیری از کم فروشی و کاهش کیفیت، قیمت را زیاد کردیم/ افزایش قیمت پس از ۱۹ ماه صورت گرفت

کلانشهر _ گروه سیاسی: فرهاد دلق پوش، در گفت و گو با خبرنگاران در سازمان صمت گیلان شایعات در مورد توقف و عدم اجرای قیمت جدید نان در استان گیلان را تکذیب کرد و گفت: نرخ های جدید اعلام شده نان در استان با موافقت حداکثری اعضای کارگروه تنظیم بازار استان پس از بررسی کارشناسی آنالیز قیمت‌های پیشنهادی مصوب شده است و مصوبات این کارگروه به عنوان تنها مرجع قانونی نرخ گذاری قطعی و لازم‌الاجرا است.
وی با بیان اینکه علیرغم افزایش قیمت بسیاری از خدمات و کالاها در سطح کشور، برای تغییر قیمت نان ۱۹ ماه در گیلان اقدام نشده بود، افزود: با بررسی و سنجش قیمت نان در سایر استان ها که در ماه های اخیر افزایش قیمت نان داشته اند، قیمت های جدید پس از بررسی و جلسه شورای آرد و نان و نانوایان استان و ارزیابی گروه‌های کارشناسی مختلف با مراعات وضعیت معیشتی مردم و همچنین مؤلفه های توجیه اقتصادی تولید نان توسط نانوایان، نهایی شد و اجرای آن به صورت قطعی به اتحادیه های آرد و نان ابلاغ شد.
نصب نرخ نامه جدید برای نانوایان الزامی است
دلق پوش نصب نرخ نامه جدید در معرض دید مشتریان را برای نانوایان الزامی دانست و تاکید کرد: هیئت رئیسه اتاق‌های اصناف، روسای اتحادیه های آرد و نان، نانوایان، بازرسان صنفی تکلیف قانونی دارند نسبت به انجام دقیق مصوبات کارگروه، جدیت نظارت لازم را داشته باشند و با افراد خاطی بدون هیچ عذر و بهانه‌ای برخورد قانونی کنند.
افزایش هزینه تولید نان از دلایل افزایش قیمت نان
وی خاطرنشان کرد: دلایلی که قیمت نان در گیلان پس از ۱۹ ماه ناچار به تغییر آن شدیم، افزایش هزینه های مرتبط بر تولید نان از جمله؛ افزایش حق بیمه، حقوق و دستمزد کارگران، هزینه های آب، برق و گاز، نرخ خمیر مایه و حمل آرد بود. بنابراین به دلیل جلوگیری از برخی از تخلفات نظیر؛ کم فروشی و کاهش کیفیت نان، تصمیم به افزایش نسبی قیمت نان در استان گرفته شد.
رییس سازمان صمت گیلان توجه و نظارت مردم را در انجام مطلوب قوانین یک ضرورت انکار ناپذیر خواند و گفت: نظارت همگانی بسیار کمک کننده و تاثیرگذار است و مردم گیلان ضمن توجه به نرخ جدید، در صورت مشاهده وقوع هر گونه تخلف صنفی می توانند با سامانه ۱۲۴ این سازمان و یا ۱۳۵ تعزیرات تماس حاصل کرده و بازرسان این سازمان نیز در اسرع وقت موظفند به شکایات رسیدگی کنند.
وی تصریح کرد: در راستای مصوبه ستاد تنظیم بازار گیلان؛ قیمت انواع نان یارانه ای کامل براساس نرخ جدید: نان بربری با وزن چانه ۵۲۰ گرم ۹۰۰ تومان، سنگک با چانه ۵۷۰ گرم یکهزار تومان، تافتون ۲۶۰ گرمی ۴۰۰ تومان تعیین شد.همچنین لواش گرد با چانه ۱۵۰ گرمی ۲۵۰ تومان و لواش مربعی با چانه ۱۲۰ گرمی ۲۰۰ تومان تعیین شده است.

3700 نانوایی در گیلان فعال است
دلق پوش ادامه داد: اما قیمت انواع نان نیمه یارانه ای (آزادپزسابق) نیز برای بربری با چانه ۵۲۰ گرم یک هزار و ۲۵۰ تومان، سنگک سنتی و ریزشی با چانه 570 گرمی یک هزار و ۲۵۰ تومان ، و تافتون با چانه 260 گرمی با قیمت 550 تومان و لواش گرد با چانه 150 گرم ۳۲۰ تومان و لواش مربعی با چانه120 گرمی ۲۵۰ تومان تعیین شده است.
وی گفت:حداکثر مبلغ برای هر نان کنجدی با وزن کنجد ۱۰ گرم، ۵۰۰ تومان به قیمت های یاد شده افزوده می شود.
رییس سازمان صمت گیلان خاطرنشان کرد:حدود 3700 نانوایی در گیلان فعال است که از این تعداد 1050 واحد در شهرستان رشت هستند.

نظر شما:

security code