سد لاستیکی پهلوان بست لنگرود در آستانه افتتاح

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: سد لاستیکی پهلوان بست 98درصد پیشرفت فیزیکی دارد . 

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، وحید خرمی از سدهای لاستیکی پهلوان بست و گالشکلام لنگرود بازدید و به اتمام طرحها جهت بهره برداری در فصل زراعی جاری تاکید کرد . 

وی افزود: سدهای لاستیکی پهلوان بست و گالشکلام لنگرود از پیشرفت فیزیکی بیش از 98 درصدی بر خوردار است . 

خرمی ادامه داد: سد لاستیکی پهلوان بست با ظرفیت مخزن 450 هزار متر مکعب و حجم تنظیمی آب سالیانه  1/7 میلیون متر مکعب و ارتفاع لاستیک سه متر و طول تاج 69 متر بر روی رودخانه شلمانرود با هدف توسعه و بهبود آبیاری حدود 600 هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه در حال احداث است . 

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان خاطرنشان کرد: سد لاستیکی گالشکلام نیز بر روی رودخانه شلمانرود با حجم مخزن 400 هزار متر مکعب و حجم تظیمی سالیانه 1/1 میلیون متر مکعب و با ارتفاع سر ریز لاستیکی  2/5 متر و طول تاج 53 متر با هدف توسعه و بهبود 2500 هکتار از اراضی شالیزاری منطقه و ایجاد حوضچه مکش مناسب پمپاژ آب، ساماندهی رودخانه و جلوگیری از برگشت آب شور دریا در حال اجرا است . 

وی تصریح کرد: سابقه استفاده از سدهای لاستیکی در دنیا به حدود 60 سال اخیر می رسد و تخمین زده می شود در حال حاضر بیش از چهار هزار سد لاستیکی در مناطق مختلف دنیا ساخته شده است. با توجه به عملکرد مناسب سدهای لاستیکی، مطالعه و ساخت این سدها در نقاط مختلف دنیا در حال افزایش است.