مربی والیبال گیلانی دستیار سرمربی تیم ملی آمریکا شد

کلانشهر: مرتضی شیاری ملی پوش سابق والیبال ایران به عنوان دستیار به تیم ملی امریکا پیوست تا احتمالا سال آینده در المپیک توکیو این تیم را همراهی کند.

از امریکا خبر می رسد یک ایرانی به عنوان کمک مربی و آنالیزور به تیم ملی والیبال امریکا اضافه شده است. 

به گزارش طرفداری، مرتضی شیاری که پیش از این با تیم ملی دانشجویان امریکا و تیم ب والیبال این کشور همکاری می کرد، حالا قرار است یکی از دستیاران جان اسپرا معروف باشد.

مرتضی شیاری که متولد سال 1360 در شهر رشت است، سابقه عضویت در تیم ملی والیبال جوانان ایران را هم در کارنامه دارد و به همراه این تیم در دو دوره مسابقات جوانان آسیا در سالهای 1998 و 2000 به ترتیب به مدالهای طلا و برنز آسیا دست یافته است. شیاری پیش از مهاجرت به امریکا چند سالی هم همراه با تیم صنام تهران در مسابقات قهرمانی باشگاههای کشور و جام باشگاههای آسیا شرکت کرده است.

مرتضی شیاری نفر اول از سمت چپ در تیم ملی دانشجویان امریکا

شیاری فعالیت خود را به عنوان مربی در امریکا از سال 2017 در تیمهای رده های سنی پایین تر آغاز کرد، همکاری شیاری با فدراسیون والیبال امریکا از سال 2018 به عنوان تمرین دهنده آغاز شد، وی در سال 2019 کمک مربی تیم دانشجویان امریکا در مسابقات یونیورسیاد تابستانی در ناپل ایتالیا بود و در همان سال هم به عنوان دستیار همراه با تیم ب امریکا در مسابقات جام پان امریکن شرکت کرد. شیاری حالا با اضافه شدن به کادر مربیگری تیم ملی مردان امریکا در المپیک 2021 توکیو در تیم تحت رهبری جان اسپرا روی نیمکت حاضر خواهد بود، هرچند که این خبر هنوز روی سایت فدراسیون والیبال امریکا به شکل رسمی اعلام نشده است چون این مربی ایرانی هنوز گذرنامه امریکایی ندارد. تیم ملی والیبال امریکا در حال حاضر در رنکینگ جهانی والیبال رتبه سوم را به خود اختصاص داده و یکی از مدعیان کسب مدال در المپیک پیش رو است. امریکا در مسابقات المپیک در گروه دوم مسابقات با برزیل، روسیه، آرژانتین، فرانسه و تونس همگروه است.
پیش از این احمد مساجدی ملی پوش سابق والیبال ایران هم مدتی به عنوان کمک مربی در تیم ملی ژاپن فعالیت می کرد. ورزشکاران ایرانی دیگری هم در تیم های ملی ورزشی امریکا سابقه همکاری داشته اند که از این جمع می توان به احد جوان صالحی در کشتی فرنگی و شاهین نصیری نیا در وزنه برداری اشاره کرد.