به روز رسانی می شود :
باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم
۷ مرداد ۹۹ - ۱۲:۲۸ چاپ

وزیر بهداشت گفت: هر کس فکر کند که بهترین مدل درمان و بیماریابی برای کرونا را یافته و اگر در آینده با همین مدل ادامه دهد، موفق خواهد بود، نشان‌دهنده "توهم" است؛ باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم این ویروس شترگاوپلنگ تحت تاثیر کدام دارو قرار خواهد گرفت!

باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم

کلانشهر: دکتر سعید نمکی امروز در جلسه کمیته علمی کشوری مشورتی کووید19 در وزارت بهداشت اظهار کرد: توانستیم دستاوردهای قابل توجهی را در عرصه بین المللی داشته باشیم، از نخستین روزها از همکارانم تقاضا کردم جلسه‌ای برگزار شود؛ با توجه به شناخت علمی که از ویرس داشتم برایمان مشخص بود که با پدیده جدیدی روبه‌رو هستیم. برای من کاملاً مشخص بود که این ویروس با اجدادش تفاوت های ساختاری دارد و برخورد با این ویروس ویژه است و باید خودمان را برای هر دگرگونی و تحولی آماده کنیم و با مدلی متفاوت از ویروس‌های دیگر با آن برخورد کنیم.

وی افزود: در میانه‌های اسفند سال گذشته، نامه‌ای به معاونت تحقیقات و فناوری نوشتم و گفتم با توجه به شیوع کرونا در کشور می‌طلبد تیم‌های علمی به این امر مهم بپردازند؛ همواره معتقد بودم نباید در تهران بنشینیم و برای همه نقاط مملکت تصمیم بگیریم زیرا همه علم مملکت در تهران نیست و استفاده از ظرفیت علمی استانها بزرگترین مسئولیت ماست.

نمکی ادامه داد: از روز اول از همکارانم خواهش کردم همکاران برجسته‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی پیدا کنند زیرا کووید19 یک عامل بیماری‌زای چندوجهی است و ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مختلفی دارد و نباید تنها در جامعه پزشکی دنبال پاسخ سوال‌هایمان باشیم اما متاسفانه این خواهش من به درازا انجامید. باید بتوانیم پارلمانی از علمای رشته‌های مختلف موثر بر کنترل بیماری در ستاد مرکزی وزارتخانه داشته باشیم.

نمکی با بیان این‌که همه باید بدانیم ویروس کرونا پیچیده‌ای است، گفت: باید خودمان را برای یک راه سنگلاخی در آینده آماده کنیم زیرا هر کس فکر کند که بهترین مدل درمان و بیماریابی را یافته و اگر در آینده با همین مدل ادامه بدهد موفق خواهد بود، نشان‌دهنده توهم است؛ باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم این ویروس شترگاوپلنگ تحت تاثیر کدام دارو قرار خواهد گرفت؛ من تعجب می‌کنم که گاهی می‌گویند یک داروی گیاهی یا پروتکل درمانی یافته‌اند که حتماً کرونا را درمان می‌کند، این تفکر نوعی توهم است.

وی با بیان این‌که تغییرات ژنتیک متفاوت و رفتارهای اجتماعی و تغذیه مختلف در هر استان داریم، خاطرنشان کرد: باید مبتنی بر این تفاوت‌ها کار علمی کنیم و همکاران ما دستاوردهای خود را در این زمینه با سایرین به اشتراک بگذارند.

وی با بیان این‌که باید احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان در استان‌ها بررسی شود، گفت: باید جهش‌های ویروسی بررسی شوند، باید بررسی شود که ویروس ایا همان ویروس ووهان است یا تغییر کرده است، ما باید بدانیم خودمان را برای چه شرایطی آماده می‌کنیم، ما نباید در سیاه‌چاله‌هایی گرفتار شویم که از پیش ندیده‌ایم. ممکن است با یک موتاسیون جدید مجبور شویم سیاست‌های جدیدی اتخاذ کنیم‌.

نمکی اضافه کرد: باید طب سنتی و طب گیاهی را جدی بگیریم، نه باید مردم را به دست شارلاتانیسمی بدهیم که مدعی می‌شوند با دمنوش بیماری را درمان می‌کنند و نه باید تاثیر طب گیاهی را دست کم بگیریم. من دیدم در چین بسیاری از درمان‌ها طب گیاهی است، من خواهش می‌کنم همکاران، دانشمندان طب سنتی را نیز در کنار خودشان داشته باشند.

وی گفت: باید تاثیر کرونا را بر روی بیماری‌های دیگر بررسی کنیم و بدانیم میزان واکسیناسیون در مناطق ما چقدر کاهش یافته است، ما با واکسیناسیون توانستیم 6 بیمار قابل پیشگیری با واکسن را مهار کنیم و اگر عزیزان به این توجه نکنند در آینده به سیاه‌چاله این بیماری‌ها خواهیم افتاد. باید اماکن عاری از کرونا را برای مردم مشخص کنیم مثلا به زنان باردار و مادران اطمینان خاطر بدهیم که بدون ترس و نگرانی به کجا مراجعه کنند‌. باید تاثیر کرونا را بر بیماری‌های غیرواگیر بررسی کنیم زیرا تنها 12.3 درصد از فوتی‌های کرونا بیماری‌ زمینه‌ای شناخته شده نداشتند و باید ببینیم کووید19 چقدر در بهداشت روان موثر بوده است.

نمکی با بیان این‌که باید برای ناهنجاری‌های رفتاری و روحی برنامه داشته باشیم تصریح کرد: باید اهل هنر با ما همراه شوند زیرا در آینده با پدیده تخریب بهداشت روان مواجه خواهیم شد. 46 درصد ابتلاها در زنان خانه‌دار به دلیل برگزاری دورهمی‌هاست و باید برای بهداشت روان پریشان مردم راه‌یابی کنیم.

وی با بیان این‌که باید روی بحث معیشت مردم در استان‌ها کار کنیم، یادآور شد: الان ماه عزای سالار شهیدان (ع) در پیش است و ما با عشق امام حسین (ع)بزرگ شدیم و باید ببینیم امسال چگونه این مراسم را برگزار کنیم که هم سلامت تامین شود و سلامت با عواطف و اعتقادات مردم چگونه باید عجین شود.

وزیر بهداشت با بیان این‌که باید ببینیم جهان در زمینه کرونا چه دستاوردهایی دارد، خاطرنشان کرد: امروز بدون تبادل اطلاعات بین‌المللی امکان ندارد دنیا بتواند با کووید19 مقابله کند.تسنیم