از سوی سازمان بهداشت جهانی:

کرونا جدی ترین بحران بهداشتی جهان اعلام شد


۱۳۹۹/۰۵/۰۷ - ۱۵:۵۰ | کد خبر: ۸۲۳۵ چاپ

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: کووید-۱۹ جدی‌ترین وضعیت اضطراری بهداشتی در جهان است که تاکنون این سازمان با آن مواجه شده است و کمیته اضطراری بهداشت جهانی این هفته برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه می‌دهد.

کرونا جدی ترین بحران بهداشتی جهان اعلام شد

کلانشهر: دکتر تدروس در یک کنفرانس خبری گفت: وقتی در ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن ۹۸)  اعلام کردم که این یک وضعیت بهداشتی نگران کننده در سطح بین المللی است کمتر از ۱۰۰ مورد ابتلا درخارج از چین گزارش شده بود و هنوز تلفاتی نداشتیم. کووید-۱۹ جهان ما را تغییر داده است. این ویروس مردم، جوامع و ملت ها را به هم نزدیک و از هم دور کرده است.

در این کنفرانس خبری که عصر دوشنبه در ژنو سوئیس برگزار شد، دبیر کل بهداشت جهانی همچنین گفت محدودیت های سفر نمی‌تواند در بلند مدت جوابگو باشد و کشورها با با بهره گیری از راهبردهایی همچون استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی از گسترش این ویروس جلوگیری کنند.

مایک رایان مدیر برنامه وضعیت اضطراری سازمان جهانی بهداشت نیز گفت: امکان پذیر نیست که کشورها تا آینده ای نامعلوم مرزهای خود را بسته نگه دارند. فعالیت های اقتصادی باید از سرگرفته شود، مردم به سرکار خود بازگردند و کسب و کار دوباره آغاز شود.

مقام های سازمان جهانی بهداشت با وجود چنین توصیه‌ای تصدیق می‌کنند که قرنطینه ممکن است درکشورهایی که دور جدید شیوع ویروس را تجربه می‌کنند لازم باشد اما مدت قرنطینه باید تا حد ممکن کوتاه باشد و به یک منطقه جغرافیایی کوچک محدود شود (قرنطینه محلی)

ویروس کرونا موسوم به کووید- ۱۹  اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

آدهانوم چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

تازه ترین آمار حکایت آز آن دارد که تاکنون بیش از ۱۶ میلیون نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند. آمریکا در صدر مبتلایان وجانباختگان این ویروس قرار دارد و گزارش های جدید از موج دوم کرونا در بیشتر کشورهای اروپایی حکایت دارد.


ایرنا

نظر شما:

security code