واکسن HPV کِی به برنامه واکسیناسیون ملی می آید؟

رئیس اداره کنترل و پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل عفونت HPV و تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم، درباره واکسن این بیماری نیز توضیحاتی را ارایه داد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، دکتر علی قنبری مطلق درباره نحوه تشخیص و درمان سرطان در کشور ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در جهت تشخیص زودهنگام سرطان در کشور گفت: در قالب برنامه تشخیص زودهنگام سرطان دستاوردهای مهمی داشتیم.؛به‌طوریکه تولید تست خون مخفی در مدفوع که به عنوان روش FIT شناخته می‌شود، در ایران با قیمت بسیار ارزان انجام شد که این تست به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند. همچنین خوشبختانه در قالب همین برنامه بهورز و مراقب سلامت در سطح شبکه بهداشتی و خانه‌های بهداشت می‌توانند تست FIT را انجام دهند که در حال حاضر این اقدام انجام می‌شود. نمونه ایرانی تست FIT ایجاد شده و در خانه‌های بهداشت انجام می‌شود.

راه‌اندازی آزمایشگاه جامع HPV
وی درباره عفونت HPV و ارتباط آن با سرطان دهان رحم نیز گفت: در زمینه عفونت HPV هم که از عوامل بروز سرطان دهانه رحم محسوب می‌شود، اقدامی که انجام شد، این بود که ما توانستیم با بهره‌گیری از تجربیات جهانی آزمایشگاهی را با عنوان آزمایشگاه جامع HPV راه‌اندازی کنیم. این آزمایشگاه قابلیت انجام حداقل ۱۵۰۰ تست را در روز دارد.

قنبری مطلق با بیان اینکه این آزمایشگاه در فاز پایلوت راه‌اندازی و بررسی شده است و در حال حاضر آمادگی افتتاح دارد، افزود: احتمالاً بزودی آزمایشگاه جامع HPV راه‌اندازی خواهد شد. این آزمایشگاه کمک می‌کند که بتوانیم با قیمت بسیار ارزان و دقت بسیار بالا موارد مشکوک به عفونت HPV را تشخیص دهیم.

انجام تست HPV برای زنان ۳۰ تا ۴۹ ساله
رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از اثرات عفونت HPV بروز سرطان دهانه رحم است و تقریباً علت ۱۰۰ درصد موارد سرطان دهانه رحم عفونت HPV محسوب می‌شود، گفت: البته راهکارهای متعددی برای پیشگیری از عفونت HPV وجود دارد. یکی از این روش‌ها آگاهی‌دادن و اطلاع‌رسانی عمومی است تا افراد نسبت به علل و عوامل این عفونت مطلع بوده و به عفونت اچ‌پی‌وی مبتلا و آلوده نشوند. دومین راهکار این است که اگر هم افرادی به این عفونت آلوده شدند، زودتر شناسایی شوند تا بیماری‌شان به سرطان منجر نشود. بر همین اساس در برنامه تشخیص زودهنگام سرطان، زنان بین ۳۰ تا ۴۹ سال ارزیابی کرده و تست HPV که جایگزین تستپاپ‌اسمیر شده، روی آنها انجام شد.

سرانجام واکسن HPV چه شد؟
قنبری مطلق همچنین اظهار کرد: جایگزینی تست HPV با تست پاپ‌اسمیر یکی از برنامه‌های مهم‌مان بوده که در حال حاضر جزو برنامه کشوری قرار دارد و با قیمت بسیار ارزان انجام می‌شود و از تست پاپ‌اسمیر هم هزینه-اثربخش‌تر است. در عین حال سومین روش برای پیشگیری از عفونت HPV، واکسیناسیون برای مقابله با این عفونت است.

وی با اشاره به حواشی واکسن HPV، گفت: شکی نیست که این واکسن باعث پیشگیری از سرطان دهانه رحم شده و واکسن ایمنی است؛ به‌طوریکه سازمان بهداشت جهانی تزریق آن را توصیه می‌کند، اما مهم‌ترین چالش درباره آن هزینه‌هایش بوده است و اگر بتوان این واکسن را با هزینه‌های کمتر تهیه کرد، می‌توان آن را به عنوان یک برنامه کشوری هم در نظر گرفت. حال یکی از راه‌های تهیه واکسن HPV با هزینه کم می‌تواند تولید داخلی آن باشد. در این زمینه دو مجموعه در کشور مطالعات تولید این واکسن را آغاز کرده‌اند و امیدواریم این واکسن بتواند با قیمت مناسب چه به صورت تولید داخل و چه به صورت خارجی در دسترس قرار گیرد تا در قالب برنامه‌های پیشگیرانه ناشی از این عفونت انجام شود.

مشاهده آلودگی ۸ درصدی به HPV در برنامه پایلوت وزارت بهداشت
قنبری مطلق با بیان اینکه اقدامات مهم وزارت بهداشت برای مدیریت عفونت HPV، اطلاع‌رسانی عمومی، تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با روش تست شناسایی HPV و اقدام برای تهیه واکسن HPV بوده است، گفت: با توجه به اینکه در فاز پایلوت برنامه تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم، حدود هشت درصد آلودگی به عفونت HPV را داشتیم و این میزان از نظر ما قابل توجه است، می‌توانیم برای جمعیت ایرانی تزریق این واکسن را پیشنهاد کنیم. البته بسته به نوع واکسن، سن تزریق آن متفاوت است، اما عموماً پیشنهاد می‌شود که از سن ۹ تا ۲۶ سالگی این واکسن برای دختران استفاده شود.

وی تاکید کرد: البته ما هنوز آن را به عنوان برنامه کشوری توصیه نمی‌کنیم، اما اشخاص می‌توانند به صورت شخصی از این واکسن استفاده کنند و بعد از اینکه شرایطش در سطح ملی فراهم شد و بعد از انجام مطالعات هزینه-اثربخشی با قیمت مناسب می‌توان به عنوان یک برنامه کشوری هم آن را در نظر گرفت.

سرطان مساوی با مرگ نیست
قنبری در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، گفت: عمده راهکارهای پیشگیری از سرطان در دست خود مردم است. به عنوان مثال مردم باید فعالیت بدنی مناسب و تغذیه مناسب داشته و سیگار نکشند و …. از طرفی این تصور غلط که سرطان را مساوی با مرگ می‌دانند، باید اصلاح شود. حداقل ۵۰ درصد از سرطان‌ها قابلیت درمان مناسب دارند و مبتلایان به آن‌ها هم طول عمر طولانی خواهند داشت، اما مهم این است که سرطان زود تشخیص داده شود و درمان مناسبی هم برایش انجام شود.