سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد
گیلان، مرکزی و یزد از وضعیت هشدار خارج و به وضعیت قرمز وارد شدند
۱۳ مرداد ۹۹ - ۱۵:۲۰ چاپ
گیلان، مرکزی و یزد از وضعیت هشدار خارج و به وضعیت قرمز وارد شدند

کلانشهر: سخنگوی وزارت بهداشت در تشریح استان‌های در وضعیت قرمز گفت: استان‌های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی درباره استان‌های در شرایط هشدار نیز گفت: همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

لاری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ استان در وضعیت قرمز و ۱۲ استان در وضعیت هشدار قرار دارند، افزود: با همکاری مردم در رعایت پروتکل‌ها و تلاش شبانه روزی مسئولان استانی و کادر بهداشت و درمان، استان های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در وضعیت بهتری از بیماری قرار گرفته‌اند؛ البته این موضوع نباید باعث خطر عادی سازی شرایط و سهل انگاری در رعایت پروتکل‌ها شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه استان‌های فارس، ایلام، لرستان و هرمزگان از وضعیت قرمز به وضعیت هشدار تبدیل شده‌اند و با رعایت مردم و تلاش کادر بهداشت و درمان و مسئولان استانی موارد ابتلا و بستری در برخی شهرستان‌های این استان‌ها روند کاهشی داشته و موجب شده تعدادی از شهرستان های این استان‌ها از وضعیت قرمز خارج شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: متاسفانه استان‌های مرکزی، گیلان و یزد از وضعیت هشدار به وضعیت قرمز تبدیل شدند؛ یعنی موارد ابتلا و بستری تعداد بیشتری از شهرستان های آن‌ها روند افزایشی داشته است که از مردم می‌خواهیم با جدی گرفتن بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک کمک کنند در هفته‌های آتی شاهد کاهش آمار ابتلا و بستری در این استان‌ها باشیم. همچنین از مردم می‌خواهیم از سفرهای غیرضروری به این استان‌ها خودداری کنند.

لاری در پایان صحبت هایش خطاب به مردم گفت: مطمئن باشید با عزم و اراده شما حتی اگر ۱۰ درصد به آمار استفاده کنندگان از ماسک اضافه شود، تاثیرات چشمگیری در کاهش موارد ابتلا، بستری و فوت در کشور را طی هفته های آتی شاهد خواهیم بود.