دست کم ۱۸۰ زخمی حاصل درگیری های روز شنبه در بیروت

کلانشهر: معترضان لبنانی روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) با تظاهرات در بیروت به برخی از ساختمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی حمله کردند و وارد آن‌ها شدند. در این تظاهرات دست‌کم یک پلیس کشته شد و صلیب سرخ نیز اعلام کرد حداقل ۱۸۰ نفر زخمی شده‌اند.

معترضان در ابتدای تظاهرات خود تلاش کرده بودند وارد ساختمان پارلمان در مرکز بیروت شوند که با مقاومت نیروهای ضدشورش روبرو شدند.

نیروهای دولتی در مقابل مردم خشمگین از ناکارآمدی‌های دولت که منجر به انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بیروت شد، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

معترضان وارد ساختمان وزارت انرژی شدند

تظاهرات کنندگان در بخشی از اقدام‌های هدفمند خود علیه چندین وزارتخانه وارد ساختمان وزارت انرژی لبنان در بیروت شدند.

طبق ویدئوهای پوشش زنده که در شبکه‌های تلویزیونی لبنان پخش شد، معترضان با وجود حضور نیروهای پلیس، وارد ساختمان این وزارتخانه شدند.

لبنانی‌ها معتقدند که بخش انرژی نمادی از سو مدیریت و فساد است.

یکی از نیروهای پلیس لبنان در جریان درگیری‌های بیروت کشته شد

مقامات پلیس لبنان اعلام کردند که یکی از نیروهایشان در جریان حملۀ معترضان کشته شده است.

همزمان با اوج‌گیری این اعتراضات، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد پیش‌نویس برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را تهیه کرده است.

معترضان وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان در مرکز بیروت شدند

در ادامه درگیری‌های شدید عصر شنبه، معترضان لبنانی پس از ساختمان وزارت خارجه، به مقر انجمن بانک‌های لبنان یورش برده و توانستند وارد ساختمان آن شوند.

همزمان تلاش آنها برای ورود به پارلمان لبنان نیز ادامه دارد.

دست‌کم ۱۸۰ زخمی حاصل درگیری‌های روز شنبه

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که در جریان اعتراضات این روز دست‌کم ۱۸۰ نفر زخمی شده‌اند که از این تعداد شماری در محل مداوا شده و ۵۵ نفر نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

شاهدان می‌گویند که صدای آمبولانس‌ها عصر شنبه در سراسر شهر بیروت شنیده می‌شد.

معترضان شعار «انقلاب، انقلاب» سر می‌دادند

حدود ۷ هزار نفر در این روز در میدان شهدا واقع در مرکز بیروت تجمع کرده و راهپیمایی بزرگی را آغاز کردند. معترضان همچنین با نیروهای دولتی درگیر شده و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند.

آنها شعار می‌دادند که مردم خواهان تغییر رژیم هستند. معترضان همان شعارهایی را سردادند که در جریان اعتراضات موسوم به «بهار عرب» در سال ۲۰۱۱ میلادی شنیده می‌شد. فریاد «انقلاب، انقلاب» و «اعدام یا استعفا» مسیر راهپیمایی را پر کرده است.

معترضان همچنین در تلاش برای ورود به ساختمان پارلمان، کامیونی را که در نزدیکی نیروهای ضدشورش بود آتش زدند.

در جریان درگیری‌های این روز دست‌کم ۴ نفر زخمی شده‌اند.


یورونیوز

نظر شما:

security code