پاسخ های شهردار رشت به سوالات مخاطبان کلانشهر در لایو اینستاگرام
حاج محمدی: هزینه اداره کردن رشت بسیار بالاست / هرچه تنش در شهر بیشتر باشد، ثبات کمتر می شود
۲۲ مرداد ۹۹ - ۱۴:۵۶ چاپ
حاج محمدی: هزینه اداره کردن رشت بسیار بالاست / هرچه تنش در شهر بیشتر باشد، ثبات کمتر می شود

کلانشهر: شهردار رشت که شب گذشته در لایوی اینستاکرامی مقابل شهروندان رشتی نشست، از عملکرد خود و نهاد متبوعش دفاع کرد و به تشریح برنامه‌های این نهاد شهری پرداخت. او در ابتدای سخنانش گفت: همواره دوست داشتم و دارم که در شهرهای شمالی به ویژه رشت زندگی و فعالیت کنم.

حاج‌محمدی درباره مسائل مربوط به استیضاحش ادامه داد: چنانچه اعضای شورای شهر که با آرای مردم انتخاب شده‌اند، سوالاتی داشته باشند، یعنی درحال پیگیری دغدغه‌های مردم هستند، یعنی مردم سوال دارند که برای شورا هم این سوالات مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی سوالی مطرح می‌شود به عنوان شهردار پاسخگو خواهم بود هر چند پاسخ به این سوالات وقت گیر است و عده‌ای را هم درگیر جمع آوری اطلاعات می‌کند اما این حق مسلم اعضای شورا است و بعد اگر اعضا قانع نشدند به فرآیند استیضاح می‌رسیم. همه اینها را گفتم که تاکید کنم شهردار و شهر برای انجام پروژه‌ها نیازمند آرامش است. هرقدر تنش و درگیری بیشتر باشد ثبات کمتر است و وقت برای اجرای برنامه‌ها نیست.

حاج‌محمدی درباره برنامه‌های شهری رشت نیز گفت: شهرداری ‌پس از بررسی مشکلات و مسائل باید کار را در قالب طرح، برنامه و یا پروژه اجرا کند. بالطبع اگر شورا برنامه‌هایی ارائه دهد و برای برنامه‌ها بودجه مصوب کند، شهرداری هم موظف به اجرا است. همه شهرهای موفق از جمله اصفهان، مشهد و شیراز برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت داشته‌اند و ما هم اگر بخواهیم موفق شویم باید برنامه داشته باشیم. گذشته از برنامه پنج ساله‌ای که دانشگاه گیلان مطالعات آن را انجام داده و تهیه و تدوین کرده حداقل باید برنامه یکساله داشته باشیم و این برنامه یکساله باید دی ماه هر سال به شورا ارائه شود و پس از بررسی در شورای شهر مصوب گردد. موقعی که من شهردار رشت شدم برنامه شهردار پیشین را باید اجرا می‌کردم که مصوب شورا بود و پس از اجرای آن، برنامه امسال را به شورا ارائه کردم و علاوه بر طرح‌ها و پروژه‌های پیشین یک سری طرح‌ها و برنامه‌های جدید نیز ارائه شده است.

شهردار رشت

 

او درباره پروژه‌های عمرانی شهر رشت نیز گفت: پنج پروژه بزرگ مصوب شورای اسلامی شهر رشت پروژه ژ۵ که شرق رشت را به غرب آن‌متصل می‌کند با اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان، رینگ ۹۰ متری با اعتبار ۲۳۰ میلیارد تومان، مسیر امام علی(ع) با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان، پروژه سرچشمه با اعتبار سه میلیارد تومان و پروژه هشت دی با اعتبار دو میلیارد تومان است.

پروژه‌های سرمایه گذاری گیل لند با اعتبار دو میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان، فیبر نوری، تفکیک زباله از مبدا(کیف پول الکترونیک) و پارک حاشیه‌ای(پارکومتر)، پروژه‌های بازآفرینی ساخت فضای آموزشی تالاب عینک(خانه کودک) با اعتبار یک میلیارد تومان، بهسازی و نوسازی روشنایی معابر محله عینک با اعتبار ۴۰۰ ملیلون تومان، تملک ملک مسیر خیابان اقتصاد با اعتبار دو میلیارد تومان، ساماندهی آسفالت محله عینک ۱۷۰ میلیون تومان، محوطه سازی تالاب عینک با اعتبار ۷۳۴ میلیون تومان، بهسازی محور صفه‌سر با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان، کمک برای بهسازی رودخانه زرجوب با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان و ساخت بازارچه خوداشتغالی در مدرسه بشارت ۴۵۰ میلیون تومان همچنین سایر پروژه‌های شهرداری رشت پروژه بزرگ تراموای رشت با اعتبار دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، بهسازی میدان ۱۵ خرداد با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان، بهسازی ورودی شهر از جاده تهران با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، بهسازی آسفالت معابر منطقه دو رشت با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان، ساماندهی و بهسازی گلزار شهدا با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان، باغ ژاپنی با اعتبار ۱۵۰ میلیون تومان و خرید تجهیزات علائم رانندگی با اعتبار ۸۴۳ میلیون تومان هستند که برای انجام این میزان پروژه‌های مختلف که در بخش‌های گوناگون عمران شهری در دست اقدام است بودجه زیادی لازم است.

ناصر حاج محمدی در ارتباط با مناسبات درونی شهرداری رشت نیز توضیح داد: امسال ما حتی یک ماه در پرداخت حقوق پرسنل تأخیر نداشته‌ایم اما نکته‌ای که هست ارتباطات برخی از نیروها است که بعضی‌ها چون قراردادی هستند نمی‌توانند پست مسئولیتی بگیرند اما رایزنی‌هایی می‌شود که شایسته نیست. در مجموع از نیروهای شهرداری رشت راضی هستم. هر چند هستند افرادی که به ارتباطات خود دل بسته‌اند که به یقین این موضوع چندان خوشایند نیست. نیروها نباید به سبب ارتباطاتی که دارند، متوقع باشند. من راضی نیستم که وارد اینگونه ارتباطات شوم.