روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا:

موج سوم کرونا دست خودمان و در گرو میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی است


۱۳۹۹/۰۶/۰۱ - ۱۳:۵۳ | کد خبر: ۸۶۷۱ چاپ

رئیس جمهور، نمودار آرامش بخش کاهش بیماری کرونا در برخی استانها را بیانگر کار و تلاش بزرگ کادر درمانی، مسوولان بهداشتی و همراهی مردم در رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی دانست و تاکید کرد که برگزاری پرشور مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) با رعایت دستورالعمل بهداشتی، آزمونی برای همه ما است که باید در آن موفق شویم.

موج سوم کرونا دست خودمان و در گرو میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی است

کلانشهر: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: ایران اسلامی می تواند در این عرصه الگو باشد و این یک آزمون بزرگ برای همه ما است که چگونه ماه محرم پرشوری را بگذرانیم و در نمودارها هیچ جا، پیک جدید بیماری را شاهد نباشیم و تحقق این مهم، افتخاری برای همه خواهد بود.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش همه کار درمانی و بویژه پزشکان، گفت: کادر درمانی و بویژه پزشکان به عنوان مدافعان سلامت، طی شش ماه گذشته در خط مقدم مقابله با کرونا، با تلاش عاشقانه برای حفظ سلامتی مردم، کار بزرگی انجام داده اند و ما در برابر تلاش این عزیزان و همچنین خانواده مدافعان سلامت تواضع می کنیم.

 رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه ابعاد موج دوم کرونا بسیار وسیع‌تر و سنگین‌تر از موج اول آن است، اظهارداشت: موج اول به گونه‌ای بود که با خطرات ویروس آشنایی وجود نداشت و موج دوم آن بسیار تهاجمی‌تر شده است و شرایط نسبت به موج اول مقداری متفاوت است و در این موج استان‌های زیادی درگیر شده‌اند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: باید از تلاش و زحمات کادر درمان و همه مدیران، مسئولین، استانداران و دانشگاه‌های پزشکی و کسانی که در این حوزه تلاش کردند، قدردانی کرد. در نمودارها شاهد کاهش بیماری هستیم و برای هر میلیمتر کاهش بیماری در نمودارها، زحمات و فداکاری‌های بسیار زیادی انجام شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید با همین روحیه و با همدلی در کنار یکدیگر، تا رسیدن به موفقیت و پیروزی نهایی تلاش کنیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری درباره برگزاری یا عدم برگزاری و چگونگی انجام آزمون سراسری بسیار سخت بود، اظهار داشت: عده‌ای چنین مطرح می‌کردند که برگزاری آن به طور کامل برای یکسال کنار گذاشته شود، اما بدون تردید با این تصمیم یک سال از عمر جوانان تلف می‌شد، از طرف دیگر چگونه است که همه ادارات، اصناف مشغول فعالیت هستند و رفت و آمد و سفرها در جریان است، اما برگزاری آزمون سراسری امکان‌پذیر نمی‌باشد؟

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر آزمون سراسری به خوبی برگزار گردید به واسطه تلاش فراوان مسئولین کشور در کنار شرکت‌کنندگان و خانواده‌های آنان بوده است و این کار بسیار بزرگی است که با همکاری و همدلی به انجام رسید. در این آزمون شدت عمل بیشتری انجام گرفت و بیش از 7هزار و 300 ناظر بهداشتی بر آن نظارت داشتند و فکر نمی‌کنم در هیچ کشوری با این سطح از هماهنگی و دلسوزی کاری انجام شده باشد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و لزوم اتخاذ سبک جدید زندگی با توجه به آشکار نبودن همه ابعاد ویروس کرونا، گفت: مردم توجه داشته باشند که هنوز بخش عمده ای از ابعاد این بیماری ناشناخته است. در شش ماه گذشته داروها و تحقیقات زیادی در کشورهای مختلف بر روی این ویروس انجام شده اما هنوز هم حرفهای متضادی در رابطه با آن گفته می شود و هر مقدار که پیش می‌رویم ضمن روشن شدن برخی ابعاد اما همچنان برخی از ابعاد آن تاریک است.

رئیس جمهور اضافه کرد: برای یافتن واکسن این بیماری تلاش‌های زیادی انجام گرفته است اما همچنان نمی‌توان با اطمینان درباره هیچ واکسنی سخن گفت و تحقیقات در این زمینه به جایی نرسیده است به گونه ای که سازمان بهداشت جهانی در روزهای اخیر اعلام کرد که تا مهار این ویروس دو سال فاصله وجود دارد لذا کاملا مشخص است که پیچیدگی در رابطه با این ویروس بسیار زیاد است.

دکتر روحانی گفت: البته در کشور ما نیز شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسات مختلف برای کشف واکسن این ویروس در تلاش هستند اما باید تا زمان دستیابی به واکسن، خودمان را به یک سبک جدید زندگی عادت بدهیم و همچنان برای ماههای آینده فاصله‌گذاری و دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم و بدانیم که این امور تنها برای امروز و ماه محرم نیست و برای همیشه باید مراعات شود و همچنان باید فاصله‌گذاری‌ها، استفاده از ماسک و شستن دستها را ادامه دهیم و بدانیم که شرایط امروز شرایط پیشگیری است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: باید مسوولین ادارات ،اصناف و مشاغل گوناگون به کارکنان خود تاکید کنند که مراعات دستورالعمل‌ها فقط برای یک ماه نیست.

رئیس جمهور گفت: برخی سوال می‌کنند که آیا موج سوم کرونا نیز وجود خواهد داشت؟ بی‌تردید در این رابطه خودِ ما هستیم که در تشکیل موج سوم نقش داریم و چنانچه دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود قطعا موج سوم را نیز خواهیم داشت، بنابراین بسیار مهم است که همه موارد بهداشتی را مراعات کنیم.

دکتر روحانی توجه به دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک را مورد تاکید قرار داد و گفت: بسیار مهم است که در دولت الکترونیک مردم از خانه خارج نشوند و از درون خانه و از طریق فضای مجازی مشکل خود را برطرف کنند. در این رابطه اگر اداره‌ای بتواند کار مردم را از طریق فضای سایبری انجام دهد اما اجبار کنند که مردم مراجعه حضوری داشته باشند این مسوول حتما باید تنبیه شود.

رئیس جمهور گفت: در حوزه سلامت الکترونیک هم باید تلاش کرد پرونده سلامت مردم الکترونیکی شود و در این زمینه باید مراحل آن هر چه سریع‌تر به پایان برسد و مردم نیازی به مراجعه حضوری به جز در مواقع ضروری نداشته باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم برای مردم حائز اهمیت است، اظهار داشت: چگونگی برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان در شرایط کنونی یک آزمون بسیار بزرگی است. عاشورا همه زندگی ما است و باید به فرهنگ عاشورا احترام بگذاریم چرا که امروز همه فرهنگ و احیای دین را از امام حسین(ع) داریم.

رئیس جمهور گفت: باید در همه مراسم‌ عزا دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم و مهم این است که ماه محرم پرشوری را پشت سر بگذاریم و پس از دو سه هفته از روز عاشورا در هیچ نقطه‌ای از کشور شاهد پیک جدید بیماری نباشیم و این یک افتخار خواهد بود.

دکتر روحانی در ادامه وزیر ارتباطات را نسبت به تامین پهنای باند و امکان ارتباطی مناسب در ایام ماه محرم توصیه کرد و گفت: باید در این ایام در سراسر کشور امکان ارتباطی مناسب به بهترین وجه در اختیار مردم قرار بگیرد و در این رابطه به هیچ مسوول مهمی در مجموعه وزارت ارتباطات نباید دراین دوره زمانی مرخصی داده شود زیرا می‌تواند موجب به هم ریختگی برنامه‌ها شود.

رئیس جمهور گفت: رسانه ملی و فضای مجازی، رسانه بزرگی هستند که باید از ظرفیت آنها برای تامین نیازهای مردم استفاده کرد و از این طریق فضای معنوی ماه محرم به همه خانه‌های مردم وارد شود.